Anasayfa   /    Güncel    /    Tarlalar toplulaştırıldı, köylüler ayrıştırıldı… TOPLULAŞTIRMA’nın getirdiği HUZURSUZLUK!

Tarlalar toplulaştırıldı, köylüler ayrıştırıldı… TOPLULAŞTIRMA’nın getirdiği HUZURSUZLUK!

• Ovadaki 2 dönümlük bahçesine, yılda en az 3 ürün ekerek geçimini sağlayan Kadıköylüler, toplulaştırma ile ellerinden alınan bahçelerinin yerine kendilerine verilen tarlaları görünce, geceleri uyuyamaz gündüzleri de gerginlikten bir birlerinin yüzüne bakamaz hale geldi.

GÜNCEL      29 Mart 2019 - 00:41     20655     0

Tarlalar toplulaştırıldı, köylüler ayrıştırıldı… TOPLULAŞTIRMA’nın getirdiği HUZURSUZLUK!

Keşan’ın bahçecilik ve seracılığı ile tanınan, Edirne’nin en küçük arazisine sahip köylerden biri olan Kadıköy’de, yapılan arazi toplulaştırması, mülk sahibi vatandaşlar tarafında hakkaniyetli ve adil bulunmadı.

İçerisine sera yaparak ve meyve ağaçları dikerek yıllardır gözü gibi baktığı bahçelerinin yerine, kendilerine verilen köye uzak ve verimsiz tarlaları görünce, hayatlarının şokunu yaşadı.

Toplulaştırmanın, Kadıköy’de büyük bir huzursuzluğa hatta köylülerin bahçelerinden olma korkusuyla strese girerek bazı hastalıklara kapıldı.

%99 HUZURSUZ…

Yaklaşık 165 hanelik köyün %99’unun toplulaştırma nedeniyle huzursuzluk yaşadığı ve bu sorunun çözümlenememesi halinde istenmeyen olayların ortaya çıkabileceği belirtildi.

İçerisinde bulundukları olumsuz durumu görmek için Kadıköy’e giden gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Selim Şen ve Editörümüz Mehmet İlman, köylülerin toplulaştırma ile ellerinden alınan bahçeleri ve bahçelerin yerine kendilerine verilen tepelerdeki tarlaları yerinde gördü.

BAHÇECİLİK ALANI YARIDAN DAHA AZ

Köyde toplam 3 bin 500 dönüm ekilebilir arazi bulunduğunu ve bu arazinin sadece bin 200 dönümünde bahçecilik yapabildiklerini vurgulayan Kadıköylü vatandaşlar, Edirne DSİ 11. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen arazi toplulaştırma çalışmasının hakkaniyetli ve adil bir şekilde yapılmadığını söyledi.

“80 YILLIK TARLARIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR”

Ova bölgesinde bulunan ve büyüklükleri 3 ile 5 dönüm arasında değişen bahçelerinde yetiştirdikleri sebze ve meyvelerle geçimlerini sağladıklarını söyleyen Kadıköy halkı, dedelerinden, babalarından devraldıkları 80 yıllık tarlalarının ellerinden alınıp yerine köyün başka bir yerinden ve bahçeciliğe hiçte elverişli olmayan tarlalar verilmek istendiğini söyledi.

“BAHÇELERİMİZ ELİMİZDEN ALINIRSA BİZ NE YER NE İÇERİZ”

3 dönümlük bahçesinde ektiği ıspanak için son kez harman yapan Ayşe ve Ahmet Gündüz çifti, verimli toprakların ellerinden alınarak kendilerine sadece buğday ve ayçiçeği gibi ürünlerin ekilebildiği toprakların verildiğini belirterek, “Biz geçimimizi bu bahçeden sağlıyoruz. Yılda 3 ürün ekiyorduk, ekonomik şartlar zorlaştığı için artık 4 ürün ekmeye başladık. Gece gündüz bahçemizde çalışıyoruz. Toprağımız elimizden alınırsa biz ne yer ne içeriz.” dedi.

“BİZE BÖYLE OLACAK DEMEDİLER”

Kadıköy’de arazi toplulaştırmasını yürütecek ekiple yapılan toplantıda, yetkililer tarafından kendilerine “Yerinde topluklaştırma yapılacak. Hiç kimse mağdur edilmeyecek” denildiğini söyleyen 70 yaşındaki Salih Karasu, “Yapılan çalışmada ortaya çıkan sonuç hiç de öyle olmadı. Köy halkının neredeyse tamamı mağdur edildi. Biz toplulaştırmaya değil, haksızlığa karşıyız. Yıllardır gözüm gibi baktığım ceviz ağaçlarım var bahçemde. Para harcayıp kurduğum artezyenim var. Bırakın bahçeyi içerisindeki emeğim gasp ediliyor. Yazıktır, günahtır. ” diye konuştu.

YILMAZ: “HAKSIZLIĞA KARŞIYIZ”

Arazi toplulaştırmasındaki bir diğer mağdur olan Hüseyin Yılmaz, köy girişinde ve yol kenarındaki 80 yıldır kullandıkları tarlalarının elinden alınarak yerine köyün bayır kesiminden yer verildiğini ve bunun sonucunda çok büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığını söyledi.

GÜRGEN: “BURADA 20 YILLIK EMEĞİM VAR”

Etrafını tel örgü içerisine alan, içerisinde yaklaşık 20 yıllık 125 meyve ağacı ile sebze ve meyve bulunan 4.2 dönümlük bahçesinin elinden alındığının altını çizen Kamil Gürgen de şunları ifade etti: “Para ile satmaya kıyamadığımız bahçemizi, kağıt üzerinde elimizden almaya kalkıyorlar. Burada benim 20 yıllık emeğim var. Çocuklarım, torunlarım için bırakacağım ağaçlarım var. Bu kadar mı kolay, ‘Sana burasını verdik.’ demek. Toplulaştırma öncesi ‘İçerisinde meyve ağacı olan bahçelere dokunmayacağız.’ dediler ve imzalarımızı aldılar. Biz devlet babanın, çalışanına güvenemeyeceksek kendisine nasıl sığınacağız. Bugüne kadar biri gelip ‘Arazileriniz elinizden alınacak’ dese kahkaha ile gülerdik. Şimdi ise uyku uyuyamaz hale geldik.”

“KAYMAKAMIMIZ KÖYÜMÜZE GELDİ”

Başlarına gelen haksızlığın giderilmesi için girişimler başlattıklarını ve geçtiğimiz günlerde Kaymakam Nuri Özder’in köylerine gelerek kendilerinden bilgi aldığını dile getiren vatandaşlar, “Toplulaştırmanın bu şekilde olmayacağını Sayın Kaymakamımıza da anlattık. Bu iş bu haliyle kalırsa köyümüzde çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Dedelerimizden, babalarımızdan kalan bahçe yerlerimizi, seralarımızı terk etmek zorunda kalacağız. Kurulu düzen bozulacak. Bunun akabinde kendi aramızda kavgalar başlayacak. Yazık değil mi bizlere.” diye konuştu.

“İTİRAZ ETTİK BEKLİYORUZ”

Karşı karşıya kaldıklarını haksızlığın ortadan kaldırılması için Edirne’ye gidip DSİ 11. Bölge Müdürlüğü’nün ilgili birimine itiraz dilekçesi verdiklerini de söyleyen vatandaşlar şöyle konuştu: “Yaptığımız bu itirazlar sonucu mağduriyetimizin giderileceğine ve toplulaştırmanın bize ilk söz verildiği gibi herkese yerinde yapılacağına ve gerekli olan çok az sayıdaki arazi değişiklerinin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bunun olmaması durumunda Kadıköy’de ne bahçecilik ne seracılık ne de huzur kalacak. Biz bu kara günlerimizde tüm siyasilerden ve Keşan kamuoyundan yardım ve destek bekliyoruz.”

YETKİLİLERLE KÖYLÜLER ARASINDA GERGİNLİK YAŞANMIŞ…

Köye gelen söz konusu toplulaştırma yetkilileriyle vatandaşlar arasında gerginlik yaşandığı ve bir yetkilinin “Bizim dediğimiz olacak, yerler böyle kalacak. Elinizden geleni ardınıza koymayın.” şeklinde ithamlarda bulunduğu iddia edildi.

Köy kahvehanesinde toplanan köylüler toplulaştırmanın stresiyle hasta olmaya başladıklarına da dikkat çekerek, vücutlarında çıkan yaraları gösterdi.

(SELİM ŞEN – MEHMET İLMAN)

 

 

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ