Anasayfa   /    Güncel    /    Şen, asgari ücretin zamlar karşısında ezilmesini değerlendirdi “Yeni yılda adaletli ve gerçekçi bir asgari ücret belirlenmelidir”

Şen, asgari ücretin zamlar karşısında ezilmesini değerlendirdi “Yeni yılda adaletli ve gerçekçi bir asgari ücret belirlenmelidir”

-

GÜNCEL      02 Ekim 2019 - 09:27     14151     0

Şen, asgari ücretin zamlar karşısında ezilmesini değerlendirdi “Yeni yılda adaletli ve gerçekçi bir asgari ücret belirlenmelidir”

Disk Trakya Şube Başkanı Salim Şen, dün yaptığı açıklamada, asgari ücretin zorunlu tüketim masraflarının karşısında reel olarak eridiğini dile getirdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, yakın zamanda çalışmalarına başlaması gerektiğini belirten Şen, belirlenecek yeni asgari ücretin açlık sınırının üstünde olması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca Salim Şen, asgari ücretin gerçekçi olarak belirlenmesinin, ekonomiye ciddi anlamda katkı sağlayacağını da hatırlattı.

“ASGARİ ÜCRETİN, MEVCUT ASGARİ ÜCRETTEKİ REEL ERİMELERİ GİDERECEK ŞEKİLDE GÜNCELLENMESİ GEREKİR”

Asgari ücret kadar, kamu çalışanlarına yapılan zamların da göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatarak açıklamasına başlayan Şen, “Sadece asgari ücret değil, kamu çalışanlarına memurlara da yapılan zamları göz önünde bulundurmak lazım. Elektriğe, doğalgaza, peş peşe gelen zamlar, zorunlu tüketim malzemelere gelen zamlar ile asgari ücret erimiştir. Yeni asgari ücretin, mevcut asgari ücretteki reel erimeleri giderecek şekilde güncellenmesi gerekir. Diğer kamu çalışanlarının da aynı şekilde maaşlarının güncellenmesi gerekir. Emeklilerimizin durumu da ortadadır. Bu zamlar en çok emeklileri ilgilendiriyor. Kamuda çalışanlar, asgari ücretle çalışanlar ve emekliler için yeni ücret planlamalarının çok iyi hesaplanması gerekir. Bu maaşları zamların karşısında ezmemek gerekir. Bunun yanında zorunlu tüketim maddeleri, özellikle gıdada yaşanan enflasyon da ciddi boyutlara ulaştı. Maaşlara yapılan zamların bu enflasyonlarını karşılaması mümkün değil. Mutfaklarda yangın var. Bunların düzelmesi gerekiyor. Bunun yapılması durumunda ülkedeki ekonominin, durgunluğun aşılmasının da önlemi alınmış olur. Maaşlar zamlanırsa ekonomi de düzelir. Kamu çalışanları, emekliler ve asgari ücretliler için, hükümetten bu maaş zammını bekliyoruz. Dün ekonomi bakanımızın da açıkladığı gibi, ekonomide iyi bir gidiş varsa, ülkenin tüm kesimlerinin hak ettiği payı almasını istiyoruz. Yeni yılda gerçekçi ve adaletli bir asgari ücret belirlenmelidir.”

“ASGARİ ÜCRETLİ YILDA BİR KEZ ZAM ALMAMALI”

Yeni belirlenecek asgari ücretin, açlık sınırının altında olmaması gerektiğini ve ailedeki kişi sayısının da hesaplanması gerektiğini, asgari ücret tespit komisyonun adaletli bir şekilde oluşturulması gerektiğini kaydeden Salim Şen, açıklamasını şöyle tamamladı: “Asgari ücretli yılda bir kez zam almamalı. Bu büyük bir problemdir. Çünkü asgari ücret, yıl içinde defalarca enflasyon ve zamlar altında ezilmektedir. Asgari ücretin belirlenme yöntemi arızalıdır. Bir komisyon oluşturuluyor ama ciddi anlamda işçileri temsil edebilen bir yapı yok. Temsiliyet var ama sayısal anlamda yetersiz kalınıyor. Bu sistemin gözden geçirilmesi gerekiyor. Gerçekçi, ülke gündemiyle örtüşen ücretlerin belirlenmesi için adaletli bir komisyonun oluşturulması lazım. Geçtiğimiz yıl ciddi olarak yapılan zamların, yılın ortasında eriyip gittiğini gördük. Buna şahit olduk. Belirlenen asgari ücretin ülkedeki açlık sınırının altında olmaması gerekir. Asgari ücreti belirlerken ailedeki kişi sayısının da düşünülmesi gerekir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına başlayacaktır. Bütün bunların göz önünde bulundurulması lazımdır. Ekonomik tablonun dikkate alınması gerekiyor. Zamların dikkate alınması gerekiyor. Sendika olarak da yıllarca bunu dile getirmeye çalıştık. Türkiye’de sağlıklı bir asgari ücret tespit düzeni yok. Toplantılarda bütün bunların dikkate alınması gerekiyor. Ama her şeyden evvel asgari ücretin tespiti konusunda daha adil bir sistemin geliştirilmesi şarttır. Sendikaların güçlü bir şekilde yer alması gerekiyor. Gerçekçi ücretin belirlenmesi bizim şartlarımızda mümkün değildir. Ülkemizdeki asgari ücretin diğer ülkelere ve alım güçlerine kıyasla bizde komik kaldığı da bilinenler arasında. Bekleyip göreceğiz.”

(GİZEM GÖRÜR)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ