Anasayfa   /    Güncel    /    Oda ve borsa yöneticilerinden, istihdam seferberliğine destek…

Oda ve borsa yöneticilerinden, istihdam seferberliğine destek…

---

GÜNCEL      14 Mart 2019 - 10:04     151     0

Oda ve borsa yöneticilerinden, istihdam seferberliğine destek…

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), İpsala TB ve Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Keşan Şubesi tarafından, 12 Mart 2019 Salı günü “İstihdam Seferberliği 2019” kampanyası kapsamında basın toplantısı düzenlendi.

Keşan TSO’da gerçekleştirilen toplantı, saat 14.30’da başladı.

Toplantıya; Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, İpsala TB Meclis Başkanı Necati Görür, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necmi Sezer, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Keşan Şubesi Başkanı Eralp Batman ve bazı oda ve borsa yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İSMAİL ŞAPÇI…

Toplantının açış konuşmasını yapan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, 21 Ocak’ta yapılan TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız, 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladı. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde, TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği, 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Sizlere bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 bin 21 TL ücret ve bin 113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak, sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise, 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek.”
“GELİN BU TARİHİ TEŞVİKTEN YARARLANIN”

Sözlerine iş dünyasına çağrıda bulunarak devam eden Şapçı, “Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece, devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara ‘istihdamseferberligi.org’ adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, Keşan/İpsala ada ve borsalarına ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda, şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.”
“KAZANAN SİZ OLUN”

Şapçı, şöyle devam etti: “Önümüzdeki süreçte; Valimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak, el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.”

“YARININ EN ÇOK KAZANANLARI İNSANIMIZA İSTİHDAM SAĞLAYANLAR OLACAK”
İsmail Şapçı, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.”

Toplantı Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Keşan Şubesi Başkanı Eralp Batman’ın konuşması ile devam etti:
BATMAN:KALKINMAYA İLAVE DESTEK OLACAK

Batman konuyla ilgili şunları ifade etti: “Tarihi bir teşvik seferberliği söz konusu. Yeni istihdama ücret desteği 3 ay boyunca yapılacak ve Mayıs 2019 tarihine kadar sürecek. Kısa çalışma ödeneği yapılacak. Burada, asgari ücret desteği söz konusu, kalkınmaya ilave destek olacak. Kısacası, tüm işverenlerin hepsine uyabilecek bir takım destekler söz konusudur. Bu teşvikler varken, istihdam etmekten korkulmamalı. İşverenler teşviklerden yararlanarak, istihdam yaratmaktan çekinmesinler. Hükümetimize bu konuda teşekkür ediyoruz. İşverenlerin önünü açmaktadırlar.”

KAYMAZ: “KEŞAN, İPSALA VE ENEZ BÖLGELERİNDE GELECEK VAR”

Daha sonra söz alan Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz de “Böyle sıkıntılı bir süreçte, iş dünyasına katkı sağlayan ve emeği geçen başta Cumhurbaşkanımıza ve hükümet yetkililerine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte, üyelerimiz bu konuda gerek bizlerden gerekse de mali müşavirlerinden gerekli bilgiyi alarak, bu seferberlikten faydalanmasını rica ediyorum. Burada iş var, burada aş var. Keşan, İpsala ve Enez bölgelerinde gelecek var. Bölgeye yatırım yapanların kaybetmeyeceğini duyuyoruz.” dedi.

SEZER: “PES ETMEMELİYİZ”

Toplantıda son olarak söz alan İpsala TB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necmi Sezer de “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. Bu kampanya, ülkemize yararlı olacaktır. Ülkemizin gücüne ve geleceğine güvenmeliyiz. Pes etmemeliyiz.” diye konuştu.
(HABER MERKEZİ)

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ