Anasayfa   /    Güncel    /    Makine Yüksek Mühendisi Murat Dinç: “Hava kirliliği, kalitesiz kömür kullanımından kaynaklanıyor”

Makine Yüksek Mühendisi Murat Dinç: “Hava kirliliği, kalitesiz kömür kullanımından kaynaklanıyor”

---

GÜNCEL      14 Mart 2019 - 10:01     162     0

Makine Yüksek Mühendisi Murat Dinç: “Hava kirliliği, kalitesiz kömür kullanımından kaynaklanıyor”

yetersiz denetimlerden kaynaklandığını söyledi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu’nun önceki gün yaptığı Türkiye 2018 Yılı Hava Kirliliği raporunda, Keşan’da kükürt dioksit oranının çok yüksek olduğunun açıklanması ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Dinç, bu olumsuz durumun Keşan’da devam etmesinin en ana nedeninin kalitesiz kömür kullanılması olduğunu söyledi.

“HASTANE CADDESİNDE HAVA YİNE KİRLİ”

Bu kış Keşan’da doğal gaz kullanan hane sayısının 10 bin rakamını aşmasına rağmen kükürt oranının çok yüksek çıktığını ifade eden Dinç, şunları söyledi: “Keşan’daki abone sayısı 12 bin civarında. İlçemizin daha %50’sinde kömür yakan konutlar var. Bekli de doğal gaz kullanımına hiç geçmeyecek bir %20-%25 de konut ve işyeri var. Kalorifer kazanlarında yakılan kömürlerin belediye tarafından yapılan gerekli kontrolleri bu yıl yapılmayarak askıya alındı. Geçen sene yapılan bu kontroller artık yapılmıyor. Açıklanan trapor ile ortaya çıkan hava kirliliği; Keşan’da yakılan kömürün kalitesiz olmasından ve kömürün yakılması ile ilgili. 15 yıllık imar planlarının vermiş olduğu zafiyetle Keşan’da hava koridoru iyi olmamasından dolayı da bu durumdayız. Keşan isterse %70 oranında doğal gaza geçsin, kalorifer kazanlarında ve sobalarda kalitesiz kömür yandığı sürece biz bu sıkıntıyı yaşayacağız. Hastane Caddesi’nde doğal gaza geçmeyen 2 ya da 3 apartman var ama Hastane Caddesi’nde hava yine kirli. Tabii ki doğal gaz kullanımı etkili oldu. Bel-Koop ve Ata Kent’te hava kirliliği yoğun değil, çünkü hava koridoru var. Geçmiş yıllarda kömür yakarken de orada fazla hava kirliliği yoktu. Kısacası denetimlerin, kontrollerin yapılmayışı, kullanılan kömürün kalitesinin kontrol edilmemesi, kalorifer yakıcılarının, kalorifer yakma talimatlarına uymaması ve Keşan şehir planında hava koridoru olmamasından dolayı kükürt dioksit oranı yüksek dereceye çıkıyor.”

“KÜKÜRDÜ AZ OLAN KÖMÜR KULLANILMALI”

Kömür kullanan vatandaşa tavsiyede bulunan Dinç, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Keşan’da ortaya çıkan hava kirliği nedeniyle kükürdü az olan ithal kömür kullanılmalı. Yapılan kontrollerde kükürt dioksit oranı Keşan’da yine çok yüksek çıkmış durumda ve bu nedenle, ilçemizde hava kirliliği yine en yüksek seviyelerde. Bu durumun sorumlusu vatandaşın kendisinden başka kimse değil. Kalorifer kazanı yakan vatandaşlarımıza, apartman yöneticilerimize kazanlarını her zaman bu işin ehillerine yaktırmaları gerektiğini söyledik ve halen de söylemeye devam ediyoruz. Kaloriferler bu işin eğitimini almış ve gerektiği şekilde yapanlara yaktırılmalı. Hiçbir şey çocuklarımızın geleceğinden daha önemli değil. Bu olumsuz durum aslında Keşan Belediyesi tarafından yapılması gereken kalorifer denetimlerinin bu yıl yapılmamasından kaynaklanıyor. Kalorifer yakıcımızı doğru seçip, kömürü kaliteli kullanmalıyız. Kalorisi yüksek, kükürt dioksit oranı az olan kömür kullanılmalıyız. Kalitesiz kömürün Keşan’a gelmesi bir şeklide engellenemiyor. Kömür denetim ve kontrollerin olmayışı, kendi kendimizi denetleyip kontrol etmeyeceğimiz anlamına gelmez. Denetimi vatandaş olarak kendimiz yapmalıyız.”

(MEHMET İLMAN)

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ