Anasayfa   /    Güncel    /    Keşan TSO “Dünya Gazeteciler Günü”nü kutladı

Keşan TSO “Dünya Gazeteciler Günü”nü kutladı

-

GÜNCEL      22 Ekim 2019 - 09:32     733     0

Keşan TSO “Dünya Gazeteciler Günü”nü kutladı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle Yerel Basın mensupları ile bir araya geldi. Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan ve Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Erdem Başak, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlamak amacıyla, yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

“KEŞAN GIDA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİN YAPILMASINDA HER HANGİ BİR ENGEL OLMADIĞI GÖRÜLDÜ”

Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin yapılmasında bir engel çıkmadığı ve çalışmalar için kısa zamanda büyük adımlar atılacağını belirten Şapçı, “AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal’a, Edirne Valisi Ekrem Canalp’e, Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut’a, Keşan Kaymakamı Nuri Özder’e, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na, kurum görüşleri ve öz izinlerde yaptıkları katkılardan ötürü Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası olarak çok teşekkür ederiz. 7 kuruldan aldığımız görüşlerde sağlık açısından, tarım, ekonomi, bölgenin diğer açılarından uygun olup olmadığını denetliyorlardı, rapor sunuluyordu, bu kurum raporları tamamlandı ve Keşan Gıda Organize Sanayi Bölgesinin yapılmasında her hangi bir engel olmadığı görüldü. Artık yavaş yavaş müteşebbis heyetini kurmamız sonrasında da önümüzde ilerleyeceğimiz nihaiyi ÇED raporu ile beraber, kısa zamanda OSB’nin büyük adımını atmış olacağız. Önümüzdeki en önemli süreç planlama. Şehir planlamacıları ile endüstri mühendislerimiz ile planlama yapılarak hangi sektöre hangi alanın ne kadar ihtiyaç duyulduğu ve OSB’nin içine nelerin ne kadar olması gerektiği için plan çıkartacağız. Ona göre de ÇED raporumuz tamamlanmış olacak. Müteşebbis heyeti kurulduktan sonra da bakanlık tarafından yer sağlanmış olacak.  Bu aşamaların hızlı geçmesinin en büyük nedeni Milletvekilimiz Fatma Aksal ve Valimiz Ekrem Canalp’in, Kaymakamımız Nuri Özder’in, Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’nun taşın altına ellerini koyup, önemseyip konuyu takip etmeleri olmasıydı.” diye konuştu.

“EKONOMİMİZ TÜRKİYE’NİN GERİ KALAN KISIMLARINA GÖRE DAHA AZ BOZULDU”

Kışın gelmesi ile beraber bölgede ekonomik yoğunluğun azaldığını söyleyen Şapçı: “Bölgemizin avantajı sınıra çok yakın olmamız. Ekonomimiz Türkiye’nin geri kalan kısımlarına göre daha az bozuldu. Bozulmadı da diyemeyiz. Yönetim ve meclisimiz olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kalimerhaba’yı güncelledik. Kalimerhaba’yı Kavala’da, Gümülcine’de ve Dedeağaç’ta olmak üzere dağıtımını gerçekleştirdik. Oradaki Ticaret Odaları ile protokoller imzalayıp, toplantılar yaparak Kalimerhaba’yı daha fazla dağıtmaya çalıştık. Kalimerhaba’da Belediye Başkanımız ile yaptığımız çalışma ile de yabancı araçlar için bir otopark vardı. Otopark bu ayın sonu itibari ile tamamlanmış oluyor. Otoparkın adı Dostluk Otoparkı olacak. Cumhuriyet Meydanı’nda indirme-bindirme yeri vardı, orası yurtdışından gelen misafirlere yeniden tanıtılacak. Otobüsler oraya yanaşıp, gelen misafirleri orada indirecekler, eski hapishanenin olduğu alana araçlarını park edip, sonra oradan alacaklar. Önemsediğimiz ve gümrükte yaptığımız çalışmalar ile eksiklerimiz neler olduğunu sormuştuk. Gelen turistlerimiz çöp kutularının eksik olduğunu belirtmişti. Yeni çöp kutuları alınarak, çarşıda çöp kutusu eksikleri tamamlandı. Tebelalandırma eksiklikleri vardı, onlarında işlemleri fena gitmiyor. Yeni ve temiz tuvaletlerin olması gerektiğini söylemişlerdi, bunun içinde bir çalışma var. Bizim ricamız bir an önce tamamlanıp, en azından kış sezonuna, yabancıların gördüğü eksikliklerin olmaması ve Keşan’ı daha cazibeli yer haline getirebiliriz. Esnaflarımıza özellikle vitrin süsleme, vitrin pazarlama eğitimlerimiz, müşteri karşılama ve müşteri ile anlaşabilme eğitimlerimiz olacak. Bu eğitimlere biz dahil herkesin katılmasını istiyoruz. Turistlerimizin etiket şikayetleri oluyordu, Euro veya dolar etiketi değil, TL etiketi olsun istendi. Özellikle Keşan’da etiketlendirmeler fena değil fakat her üründe olabilirse en azından esnaflarımıza eksiksiz hizmet vermek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“BARIŞ PINARI HAREKÂTINDAN DOLAYI ALIŞVERİŞ FESTİVALİNİ ERTELEDİK”

Şapçı’dan sonra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf söz aldı.

Yapmayı planladıkları Alışveriş Festivalini, Barış Pınarı Harekâtından ötürü ertelediklerini dile getiren Mutaf, “Hazırlıklarımız zaten yapılmıştı, Barış Pınarı Harekâtından dolayı Alışveriş Festivalini erteledik. Festivalde birçok eğlence, sosyal etkinlik yapmayı planladık, bu zamanda yapmayı pek uygun bulmadık. Paydaşlarımız ile yaptığımız toplantıda Nisan Ayında uygun olursa, 23 Nisan’da Meclisimizin Kuruluşunun 100. Yılına denk gelmesiyle görkemli bir şekilde 4 günlük bir alışveriş festivali yapmayı planlıyoruz. İleriki günlerde orada yapmak istediklerimizi de paylaşacağız. Bu etkinliği yaparken hedeflerimizden birisi de yurtdışından gelen misafirlerimiz için. Geniş çaplı bir etkinlik olacak.” diye konuştu.  

 

“İPSALA PİRİNCİ’ VE ‘KEŞAN SATIR ETİ’ İLE, İKİ COĞRAFİ İŞARETİMİZİ GÖTÜRÜYORUZ”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak 22-23-24-25 Ekim tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek olan YÖREX Fuarına katılacaklarını dile getiren Erdem Başak, “Her zaman olduğu gibi bu sene de oda üyeleri ile beraber, hem katılım sağlayacağız hem fuarı gezip yenilikleri görmüş olacağız. ‘İpsala Pirinci’ ve ‘Keşan Satır Eti’ ile iki coğrafi işaretimizi götürüyoruz.” dedi.

Trakya Üniversitesi Trakya Kalkınma Ajansı ile ortaklık projesi imzalayarak bölgeye yeni coğrafi işaretler katmak istediklerini dile getiren Şapçı, “Bölgeye yeni coğrafi işaretler kazandırmak istiyoruz. Bunların başında Siğilli Bamyası, Çeribaşı Kirazı, Mahmutköy Fasulyesi, Korudağ Balı şeklinde olacak. Bunlar için ön çalışmaları başlattık. Coğrafi işaret almak biraz süreçli bir şey.” dedi.

Şapçı’dan sonra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan söz aldı.

“KEŞAN HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR, ALIŞILMASI LAZIM”

Sözlerine yazılı ve Görsel Basının tüm organlarında çalışan basın mensuplarının Dünya Gazeteciler Gününü Kutlayarak başlayan Arıkan, “Yollar ve trafik konusunda sürekli belediye ile görüşme halindeyiz. Şehiriçinde ana ve ara arterler hepsi bir noktada. Belediyeye önerimiz, örneğin Atakent’ten çıkan bir araç İstanbul’a, Edirne’ye ya da İpsala’ya gidecek ise şehiriçine girmesin. Ya da başka bir yerden gelen araba Gençlik Merkezi veya üniversiteye gidecek ise şehiriçine girmesin. Uzun yıllardır Keşan’da olan bir alışkanlık var, bir yerden bir şey alacaksak hemen önünde durmaya alışığız. Bunu yıkmak biraz zor. Bununla ilgili çalışmalar da yapılıyor. Keşan her geçen gün büyüyor, alışılması lazım.” diye konuştu.

“BAZI ALIŞKANLIKLARIN DEĞİŞMESİ KOLAY DEĞİL”

Çarşı merkezlerinin yayalaştıkça cazibesinin arttığı, gelen kişi sayısının daha fazla gözlemlendiğini ifade eden Mutaf, “Artı Çarşı ile başlayan daha sonra Kunduracılar Çarşısında ve daha sonra Bankalar Caddesindeki geçitlerden devam edecek bir süreç söz konusu. Çarşı merkezinde yavaş yavaş yayalaşmanın ön plana çıktığı bir şekil izliyoruz. Oda olarak her zaman destek veriyoruz. Üyelerimize daha sonra caddelerinde modernleşmeyi getirecek örnek projelerle birlikte olacağız. Bu bir süreç sabırlı olunması gerek. Bazı alışkanlıkların değişmesi kolay değil. Vatandaşlarımızın sabırlı olmalarını diliyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla fotoğraf çekildi.

(GİZEM GÖRÜR)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ