Anasayfa   /    Güncel    /    Keşan’da “Karayolları Trafik Haftası” etkinlikleri başladı

Keşan’da “Karayolları Trafik Haftası” etkinlikleri başladı

-

GÜNCEL      07 Mayis 2019 - 16:14     437     0

Keşan’da “Karayolları Trafik Haftası” etkinlikleri başladı

Keşan’da ‘Karayolları Trafik Haftası’ nedeniyle program düzenlendi.

Karayolları Trafik Güvenliği Haftası kapsamında, dün Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda program gerçekleştirildi.

Saat 11.00’de başlayan programa; Keşan Kaymakam Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Sosyal Hizmet Merkezi İlçe Müdürü Nergis Mustafapaşa, İŞKUR Keşan Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Yazıcı, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın, açış konuşmasını Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli J. Kd. Üst. Çvş. Mesut Daldaban yaptı.

“ÜLKEMİZDE HER YIL YAKLAŞIK 450 BİN TRAFİK KAZASI MEYDANA GELİYOR”

İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçası olan ulaştırma hizmetleri sektörünün, insanlığın var oluşu ile birlikte başlayıp, sonu gelmeyecek bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Daldaban, “Ulaşım ihtiyacı bütün toplumların ekonomik, sosyal, kültürel ve politik yapılarında vazgeçilmez bir faktör haline gelmiştir. Özellikle karayolu ulaşımında ülkemizde görülen yoğunluk, trafik kazalarını da beraberinde getiriyor. Yapılan tespitlere göre herhangi bir kaza sonucu ölenlerin %40’ı motorlu araç kazalarına bağlı olarak yaşamlarını kaybetti. Trafik kazaları ülkemizde artık sorun boyutlarını çoktan aşmış bir facia durumuna geldi. Alınan tüm tedbirler trafiği olağan bir sorun boyutuna indirgeyememiştir. Ülkemizde son on yılda 5 milyon 945 bin 840 trafik kazası meydana geldi ve bu kazalarda 47 bin 027 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı neredeyse bir şehir nüfusu kadardır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 450 bin trafik kazası meydana geliyor, bu kazalarda yaralanan ya da sakat kalan kişi sayısı 125 000. Her saat ortalama 50 kaza meydana geliyor ve bu kazalarda 14 kişi yaralanıyor. Yine her iki saatte bir vatandaşımız kaza yerinde hayatını kaybediyor. Her gün insanlarımız tek tek aramızdan ayrılmasına neden olan trafik kazalarının bilançosu işte bu kadar büyüktür. Trafik güvenliğinin sağlanmasında tek sorumlu olarak devleti gören anlayışa sahip olanlara otoyollar gibi yüksek kaliteli ve güvenlik önlemleri AB (Avrupa Birliği) standartlarında alınmış tek yönlü ve çok şeritli bölünmüş yollardaki kazalara sormak gerekiyor. Kaza nedenlerini ortaya koyan istatistikî bilgiler insan unsurunun önemini onun tutum ve davranışlarının değiştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.” dedi.

“TRAFİKTE ÖNCE SİZ ÖRNEK OLUN”

Herkesin trafik tanımı içerisinde yaya, yolcu ya da sürücü olarak bulunduğunu ifade eden Daldaban, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizde yaşayan ve trafikte aktif rol oynayan bizlerin ve tüm vatandaşların trafik konusunda üzerine düşen görevleri yapmaları gerekiyor. Ülkemizdeki trafik trajedisinin meydana getirdiği kayıpları engellemenin tek yolu ulus olarak trafik bilincinin oluşmasında katkıda bulunmak, mevcut yasalarıyla belirlenmiş trafik kurallarına uyarak deneyimlerimizi diğer bireylere aktarmaktan geçiyor. Trafik güvenliği konusunda eğitimin katkısı da tartışılmazdır. Yapılacak olan çalışmalarda özellikle genç sürücülerin ‘önce diğerleri kurallara uysun, ben zaten uyarım’ anlayışını değiştirmek gerekiyor. Böylece karayolu trafik güvenliğinde bireysel sorumluluk ve duyarlılık olmadan toplumsal duyarlılığa ulaşılamayacağı anlatılmaya çalışılıyor. Trafik haftası, trafik kurallarının anlatılmasında önemli bir zaman dilimidir. Trafik kuralarını öğrenerek ve çevremizdeki insanlara öğreterek bu haftanın amacına ulaşmasına yardımcı olabiliriz. ‘Trafikte önce siz örnek olun, diğerlerinin değiştiğini zaten göreceksiniz’, der, saygılarımı sunarım.”

Program, J. Kd. Üst. Çvş. Mesut Daldaban’ın konuşmasının ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasıyla devam etti.

HELVACIOĞLU…

Konuşmasına Ramazan ayının barışa, huzura, paylaşmaya ve güzelliğe vesile olmasını dileyerek başlayan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Toplumumuzda oluşturulması gereken en önemli bilinçlendirmelerden birinin de trafik bilinci olduğunun hepimiz farkındayız. Ülkemizde trafik ve ilkyardım bilincinin sağlanması ve bu kültürün oluşturulması amacı ile trafik ve ilkyardım haftasını kutluyoruz. Her 10 kazadan bir tanesinde yaya olduğu belirtiliyor. 9’u da sürücü kusurlarından kaynaklanıyor. 2018 yılında 428 bin trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda yaklaşık 3 bin 500 kişi hayatını kaybetmiş, 320 bin kişi de yaralanmış. Bu acı tabloyu maalesef ülkemiz yaşıyor. Kazaların 336 bin yerleşim yeri içerisinde meydana gelmesi ilginç bir rakam. İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün verilerine göre de Keşan’da yaklaşık 40 bin araç var. Bunların 5 bini gün içerisinde seyir ediyor. Bu yoğun araç trafiğine ek olarak da cadde ve sokaklarımızın oldukça dar olması, alternatif yolların da elverişsiz olması büyük bir sorun teşkil ediyor. Keşan’da yaşayan vatandaşlarımızın ulaşım konusunda sorun yaşamasının önüne geçmek için güvenli araç ve yaya akışını sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Şoförler Odası, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile beraber ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu sıkışıklığı ortadan kaldırmak zorundayız. Alternatif yollar bulmak zorundayız.”

“KAMERA GÜVENLİĞİMİZ OLACAK”

Trafik yoğunluğunun yaşandığı dört önemli şehir içi kavşak başta olmak üzere, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Keşan Belediyesi olarak projelerin de hazırlığı içerisinde olduklarını ifade eden Helvacıoğlu, “EDS çalışmamız var. Türkiye’de ilk defa uygulanılacak geçen hafta meclisimizden de geçti. EDS hız koridoru kuracağız. Bir de İzzetiye, Yenimuhacir, Paşayiğit ve Beyendik kavşaklarında hız koridorları oluşturacağız. Hız koridorlarında meclis kararı aldık. İlk defa da Keşan’da ilçe bazında uygulanacak. Otobanda uygulanıyor. Bu hız koridorlarında İzzetiye’den giren misafirimiz, diğer koridordan çıkmadıkça ceza yemeyecek. Yani Keşan’da yaşayanların ceza yeme olasılığı sıfır. Kamera güvenliğimiz olacak. Ciddi bir suç köprüsüyüz aslında, buradan geçişler çok. Bir de kırmızı ihlal için kameralar koyuyoruz iki noktaya. Şehir içinde 5-6 noktaya da ters yola girmek için koyuyoruz.”

“KEŞAN’A NEFES ALDIRMAMIZ LAZIM”

Parkomatların sözleşmesinin bitmesinden sonra Keşan’da yeni bir parkomat uygulamasına gerek olmadığını belirten Helvacıoğlu, son olarak şunları söyledi: “Otoparkları geliştireceğiz. Kaldırımlar genişleyecek. Keşan’a nefes aldırmamız lazım. Kurallar olacak, maalesef cezalar artabilir, kurallar uygulanabilir. Biz Keşan Belediyesi olarak Keşan’ın huzuru ve güvenliği için bu trafik kurallarına şehir içi planlamasına hazırız. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Emniyetimiz ile Kaymakamlığımız ile Jandarmamız ile Valiliğimiz ile Savcılığımız ile yola çıktık. Bu yolda da kararlıyız. Trafikten diğer konulara kadar ciddi bir şekilde Keşan’ın disiplinli, şeffaf, hızlı, güvenli, huzurlu bir ilerlemeye ihtiyacı var. Buna da trafik ile başlıyoruz. Hepinizin trafik haftasını kutluyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Mustafa Helvacıoğlu’nun konuşmasından sonra program, ortaokullar arasında düzenlenen trafik konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan öğrencilerin, eserlerini okunmasıyla devam etti.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİN VERİLDİ

Okul Öncesi düzenlenen trafik konulu resim yarışmasında dereceye giren 1. Sevgi Anaokulu öğrencisi Ahsen Ermiş, 2. Merkez Anaokulu öğrencisi İnci Fener, 3. Sevgi Anaokulu öğrencisi Eflin Ece Yılmaz’a ödüllerini Keşan İlçe Kaymakamı Nuri Özder verdi.

İlkokullar arası düzenlenen trafik konulu resim yarışmasında 1. Raşit Efendi İlkokulu öğrencisi Derin Lal Bozkurt, 2. Anafartalar İlkokulu öğrencisi İrem Dinç, 3. Ali Kale ve Kardeşleri İlkokulu öğrencisi Medine Nur Karaca’ya ödüllerini Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu verdi.

Ortaokullar arası şiir yarışmasında 1. olan Feride ve Mehmet Çuhacı Ortaokulu öğrencisi Mercan Mina Berber, 2. Ali Kale ve Kardeşleri İlkokulu öğrencisi Medine Bitikli, 3. Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencisi Erdem Yeşil’e ödüllerini İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı verdi.

Ortaokullar arasında kompozisyon yarışmasında 1. olan Yekta Baydar Ortaokulu öğrencisi Ekin Ersüren, 2. Paşayiğit Ortaokulu öğrencisi Elif Kurt, 3. Orhaniye Ortaokulu öğrencisi Nesrin Öz’e ödüllerini İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin verdi.

Bugüne kadar trafik kazasına karışmamış ve trafik kuralı ihlalinde bulunmamış, tavır, davranış ve giyimiyle de diğer sürücülere örnek olabilen ve Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından seçilen, minibüs sürücüsü Mehmet Meriç’e, servis aracı sürücüsü Eralp Kantör’e ve ticari kamyon sürücüsü Özcan Savcu’ya da Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Mustafa Kafalı tarafından ödül verildi.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri, kortej yürüyüşü ile devam etti. Keşan Orman İşletme Müdürlüğü önünde toplanan protokol üyeleri ve öğrenciler, ellerinde taşıdıkları ve trafik güveliğine yönelik pankartlarla birlikte, polis ve jandarma araçları ile Keşan Belediye Bandosu eşliğinde, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Öğrencilere, jandarma, polis, itfaiye ve ambulans araçlarının özellikleri anlatıldı. Etkinlik, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Müdürlüğü ve Keşan Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün hazırladığı stantların ziyaretiyle son buldu. Etkinlik sonunda katılımcılara ikramlara bulunuldu.

Ayrıca 3 Mayıs 2019 Cuma günü, Keşan İlçe Trafik Büro Amirliği görevlileri ile Keşan Lisesi Okul Müdür ve öğretmenlerinin işbirliği kapsamında, Keşan Lisesinde öğrenim görmekte olan 100 kişilik öğrenci topluluğuna, trafik bilinci kazandırma, trafik bilgisinin ve farkındalığının artırılması, trafikle ilgili kavram, beceri ve tutumları kazandırma amaçlı olarak, trafik polislerince bilgilendirici trafik eğitimi verildi. Öğrenciler, bilgilendirici semineri ilgi ile takip etti.

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, 10 Mayıs’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

(ASUMAN HALİL)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ