Anasayfa   /    Güncel    /    Keşan Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı yapıldı CHP ve İYİ Parti’liler, görevlerde fire vermedi

Keşan Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı yapıldı CHP ve İYİ Parti’liler, görevlerde fire vermedi

---

GÜNCEL      16 Nisan 2019 - 00:59     653     0

Keşan Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı yapıldı  CHP ve İYİ Parti’liler, görevlerde fire vermedi

Keşan Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısını yaptı.

CHP ve İYİ Parti’li meclis üyeleri ittifak halinde hareket etti ve gündemde bulunan Keşan Belediyesi ile ilgili tüm üye ve komisyonlara kendi isimlerini yazdırdı.  

Toplantı öncesi Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, mecliste grubu bulunan siyasi parti ilçe başkanları, meclis üyeleri ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ile sona erdi.

Törenin ardından, Keşan Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısı yapıldı.

Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan toplantı, saat 15.00’de başladı.

Belediye Meclis üyelerinin tamamının yer aldığı toplantıya, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, MHP Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Zümbül, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, kamu kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar da katıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması, ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ile başlayan toplantı, Başkan Helvacıoğlu’nun konuşması ile sürdü.

BAŞKAN MUSTAFA HELVACIOĞLU…

Yeni dönemin hayırlı olması dileğinde bulunarak sözlerine başlayan Başkan Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi: “Burada olmamız, analarımızın duaları, gençlerimizin heyecan ve enerjisi, tüm vatandaşlarımızın umut ve gayretleri ile gerçekleşmiştir. Bir demokrasi şöleni yaşadığımız yerel seçimlerimizde, Keşanımız için böyle bir tablo ortaya çıktı. 84 bin vatandaşımızın sorumluluğunu birlikte taşıyacağız. Keşanımızın sorunlarını, 25 belediye meclis üyemizle birlikte omuzlayacağız. Açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum; meclis üye dağılımı halkımızın iradesidir. Bu tablo halkımıza olan borcunu ödemek için buradadır. Söz konusu Keşanımızın sorunları ve Keşan’a hizmet etmekse, buradaki tüm arkadaşlarımın hiçbir ayrım gözetmeksizin ortak bir iradede buluşacağına inancım tamdır. Meclisimize kısır çekişmeler ile leke düşürmemek hepimizin borcudur. Siyasi rekabeti saygı üzerine kurmak hepimizin sorumluluğudur. Gönül kapılarını sonuna kadar açacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Hepimiz halkımızın hizmetinde olacağız. Burada temsil edilen tüm partilerimizin, çalışmalarımızda ortak aklı işleteceğine ve önceliklerinin Keşan’ı hak ettiği yere getirmek olacağına inanıyorum. Her partimizin söz verdiği gibi projelerin hayata geçirilmesinde meclisimizin daha çok çalışacağına inanıyorum. Ne ‘Ben yaptım oldu’ demek doğrudur, ne de her yapılana partizanca karşı çıkmak doğrudur. İnşallah, şeffaf ve denetlenebilir bir sistemi hep birlikte hakim kılacağız. Değerli çalışma arkadaşlarım; hakkı sadece hakkı olana teslim etmek mecburiyetindeyiz. Belediyemizde benim göreve getirdiğim bir arkadaşım, yanlışa düşer, zulmeder, harama yönelir, hakkı korumazsa; 84 binin belediye başkanı olarak sizlerden tek isteğim, hakkın korunması yolunda karşıma tereddütsüz dikilmenizdir. Siyasi polemiklerle uğraşıp, Keşanımıza ayırmamız gereken vakti ve kaynakları israf etmeyeceğiz. Biz artık sorumluluklarının farkında olan bir aileyiz. Oy verenle vermeyene götürülecek hizmet farklı olmayacak. En büyük arzum, görevi bıraktığımızda arkamızdan ‘Herkesin başkanıydı, hepimizin meclisiydi’ diye anılabilmek. İnşallah hep birlikte Keşanımız için güzel kararlara imza atacağız. Keşanımıza hizmet yolunda, sizlerle yapacağım kader ve güç birliğinin hayırlara vesile olacağını hep birlikte göreceğiz. Alacağımız kararların Keşanımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Helvacıoğlu, konuşmasının ardından, en genç meclis üyeleri sıfatıyla AK Parti’li Mehmet Selim Aras ile CHP’li Süleyman Gürsel Paçaman’ı katip üyeliğine davet etti.

Gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam eden toplantıda, ilk olarak meclis 1. ve 2. başkan vekillerinin seçimi yapıldı.

AK Parti grubu, Sema Kılıç ve Mehmet Selim Aras’ı önerirken, CHP grubu ise Yüksel Alioğlu ile Zafer Topçu’yu aday gösterdi. İYİ Parti’li meclis üyeleri de CHP’nin adaylarına destek vereceğini belirtti.

Yapılan seçimde, 15 oy alan CHP’li Yüksel Alioğlu Meclis 1. Başkan Vekili, İYİ Parti’li Zafer Topçu da 2. Başkan Vekili seçildi.

Toplantı Meclis Katibi seçimi (2 asil, 2 yedek) (2 yıl görev) ile sürdü. AK Parti Barbaros Tokgöz ve Müslim Çekiç’i asıl üyeliklere, yedek üyeliklere de Yakup Balcı ile Tarık Uysal’ı aday gösterdi.

CHP ve İYİ Parti grupları da Banu Saygı ve Özlem Uybaş Yavuz’u asil üyeliklere, yedek üyeliklere de Süleyman Gürsel Paçaman ile Erhan Engin’i aday çıkardı. Yapılan oylamada Banu Saygı (15 oy) ve Özlem Uybaş Yavuz (15 oy) asil üye oldu. Yedek üyeliklere de yine 15’er oy alan Süleyman Gürsel Paçaman ile Erhan Engin seçildi.

ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA MECLİS ÜYELİĞİ SEÇİMİ

Meclis 3. maddesinde Keşan Çiftçi Malları Koruma Meclis Üyeliği seçimi gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Meclis üyeleri, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ve Keşan Ziraat Odası üyelerinin oy kullandığı seçimde, Sedat Yoluç ve Hüseyin İnce’nin başkanlığını yaptığı iki liste yarıştı.

Kapalı yapılan oylamada, Sedat Yoluç’un listesi 43 oy alarak seçimi kazanırken, Hüseyin İnce’nin listesi ise 30 oyda kaldı.

Buna göre Keşan Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne şu kişiler seçildi:

ASİL: Sedat Yoluç, Hasan Tunca, Ramazan Ketenciler, Yusuf Uzdilli, Ahmet Küçükavcu.

Meclisin 4. gündem maddesinde de Çiftçi Malları Murakabe Heyeti seçimi yapıldı.

Hüseyin İnce ve Sedat Yoluç’un başkanlığını yaptığı iki liste ile gidilen seçimler sonucunda Yoluç’un listesi 47 oy alarak seçimi kazanırken, İnce’nin listesi de 28 oyda kaldı.

Buna göre Keşan Çiftçi Malları Murakabe Heyeti’ne şu kişiler seçildi:

ASİL: Hüseyin Turpçulu, Halit Başak, Engin Başdümen, Salih Gülfidan, Mehmet Çetik.

Toplantının ardından Hüseyin İnce, Sedat Yoluç’u ve yeni seçilen üyeleri tebrik ederek başarılar diledi.

Keşan Halk Ekmek Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni temsilen Belediye Başkanı’nın yetkili kılınması hususu oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Encümen üye seçimi (2 üye) (1 yıl görev) ile sürdü. AK Parti Nehir Gergin ile Mithat Bulut’u aday gösterirken CHP ise Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk’ü aday gösterdi. Yapılan oy sayımı sonrası Encümen üyeliklerine 15’er oy alan Feridun Tümer ile Aladdin Öztürk seçildi.

Toplantı Plan ve Bütçe Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 yıl görev) maddesinin görüşülmesi ile devam etti. Meclis oranlamasına göre yapılan bu seçimde Plan ve Bütçe Komisyonu’na; AK Parti’li Yakup Balcı ile Barbaros Tokgöz, CHP’li Olcay Soran ve İbrahim Dinç, İYİ Parti’li Zafer Topçu seçildi.

Yine Meclis oranlamasına göre gerçekleştirilen İmar ve Bayındırlık Komisyonu üye seçimi (5 üye) (1 Yıl Görev) sonrası bu komisyon üyeliklerine AK Parti’den Şafak Uslu ve Mehmet Selim Aras, CHP’den Özlem Uybaş Yavuz, Erhan Engin, İYİ Parti’den de Coşkun Lofçalı seçildi.

Meclis toplantısı Ulaşım ve Trafik Komisyonu üye seçimi (5 Üye) (1 Yıl Görev) ile devam etti. Yine Meclis oranlamasına göre yapılan seçim sonrası bu komisyona; AK Parti’den Nehir Gergin, Şafak Uslu, CHP’den İsmail Özcan ve Süleyman Paçaman, İYİ Parti’den de Hakan Gürel getirildi.

Disiplin komisyonu üye seçimi (2 Üye) (1 Yıl Görev) ile devam eden toplantıda bu komisyona AK Parti Tarık Uysal ve Müslim Çekiç’i, CHP Aladdin Öztürk ve Volkan Erkan’ı aday gösterdi. İYİ Parti bu komisyona aday göstermedi. Yapılan seçim sonucu bu komisyona 15’er oy olan CHP’li Aladdin Öztürk ve Volkan Erkan getirildi.

Toplantı Güney Edirne Katı Atık Birliği’ne üye seçimi (12 Asıl, 6 yedek üye (5 Yıl Görev) ile sürdü. Bu komisyona AK Parti Nuran Uslu, Tarık Uysal, Mehmet Selim Aras’ı önerirken CHP Grubu ise Özlem Uybaş Yavuz, Erhan Engin, Coşkun Lofçalı, Abdi Kıyakoğlu, Hakan Gürel, Süleyman Gürsel Paçaman, Yüksel Alioğlu, Zafer Topçu, İsmail Özcan, Banu Saygı, Olcay Soran, İbrahim Dinç’i önerdi.

CHP Grubu’nun önerdiği isimler 15 oy olarak asıl üyeliklere seçilirken yedek üyeliklere de 15’er oy alan CHP’li Feridun Tümer, Aladdin Öztürk, Volkan Erkan ile 11’er oy alan AK Partili Nuran Uslu, Tarık Uysal, Mehmet Selim Aras getirildi.

Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği’ne üye seçimi (4 asil, 2 yedek üye) (5 yıl görev) ile süren toplantıda asil üyeliklere AK Parti; Şafak Uslu, Nehir Gergin, Barbaros Tokgöz ve Müslim Çekiç’i önerirken yedek üyelikler için de Sema Kılıç ve Yakup Balcı isimlerini önerdi.

CHP ise asil üyelikler için İsmail Özcan, Süleyman Gürsel Paçaman, Abdi Kıyakoğlu, Olcay Soran,  yedek üyelikler için de Hakan Gürel ve Coşkun Lofçalı’yı önerdi. Yapılan seçim sonucu 15’er oy alan CHP Grubunun önerdiği isimler ESTAB asil ve yedek üyeliklerine getirildi.

Toplantı, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanunu’nun 90. maddesine göre Satış Komisyonu’na üye seçiminin (1 Üye) gerçekleştirilmesi ile sürdü. AK Parti bu komisyona Yakup Balcı’yı önerirken CHP ise İsmail Özcan’ı önerdi. 15 oy alan İsmail Özcan bu komisyona seçildi.

Doğu - Batı Trakya Belediyeler Birliği’ne üye seçimi (1 asil üye) maddesinde ise Birlik üyeliği için AK Parti Nehir Gergin’i, CHP ise Süleyman Gürsel Paçaman’ı önerdi. Bu komisyona 15 oy alan Süleyman Gürsel Paçaman seçildi.

Toplantıda daha sonra Trakya Kalkınma Ajansı’na üye seçimi (1 asil üye) maddesi görüşüldü.

AK Parti Ajans üyeliği için Nehir Gergin’i, CHP Grubu ise Süleyman Gürsel Paçaman’ı aday gösterdi. Yapılan seçim sonrası 15 oy alan Paçaman ajans üyeliğine seçildi.

Toplantıda son madde olarak Trakya Kalkınma Birliği’ne 1 asil 1 yedek üye seçimi gerçekleştirildi.

AK Parti’den Nehir Gergin’i asil, Nuran Uslu’yu da yedek üye olarak gösterdi.

CHP Grubu ise ajans asil üyeliği için Aladdin Öztürk’ü, yedek üyelik için de Abdi Kıyakoğlu’nu önerdi. Yapılan seçim sonrası 15 oy alan Aladdin Öztürk asil üyeliğe, 15 oy alan Abdi Kıyakoğlu da yedek üyeliğe getirildi.

Seçilen tüm meclis üyelerini tebrik ederek görevlerinde başarılar dileyen Başkan Helvacıoğlu, Nisan ayı 2. oturumunun 18 Nisan 2019 Perşembe günü gerçekleştirileceğini ve saat 15.00’de başlayacağını bildirdi.

Toplantıyı kapatan Mustafa Helvacıoğlu, ilk toplantıda Meclisi yalnız bırakmayan tüm sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlara teşekkür etti.

18 Nisan 2019 Perşembe günü gerçekleştirilecek 2. oturumda görüşülecek maddeler de şöyle;

1 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 38. maddesi gereğince sözleşme yapmaya, sulh ve ibraya, teberruatı (bağışları) kabulüne, Belediye hesabına umum medeni akitleri yapmak üzere Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesinin meclisçe görüşülmesi,

2- 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 49. Maddesi gereğince görevlendirilen Belediye Başkan Yardımcılarının ücretlerinin belirlenmesi hususunun meclisçe görüşülmesi,

3- 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 32. maddesi gereğince Belediye Meclis üyelerine ödenecek olan huzur hakkının meclisçe görüşülmesi,

4- Belediyemizin 2018 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi.

5- Belediyemizin 2018 yılı Denetim Komisyonu Raporu’nun görüşülmesi.

(MEHMET İLMAN)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ