Anasayfa   /    Güncel    /    Keşan Ata’sına koştu

Keşan Ata’sına koştu

Ulu Önder Atatürk 81. Ölüm yıldönümünde bir kez daha saygı ve minnetle anıldı

GÜNCEL      11 Kasim 2019 - 15:24     74     0

Keşan Ata’sına koştu

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. Yıldönümü olan 10 Kasım günü tüm yurtta olduğu gibi Keşan’da da düzenlenen bir programla anıldı. Keşan Kaymakamlığı tarafından hazırlanan anma programı Cumhuriyet Meydanı’nda ve Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Kültür Salonunda gerçekleştirildi. Keşan’daki okul bahçelerinde tatil günü olmasına rağmen Atatürk’ü anma programları düzenlendi. Hem resmi hem de okullarda hazırlanan Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. Yıldönümü programlarına çok sayıda vatandaş katıldı. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar törene katılamadıkları için telgraf gönderdi. Sirenlerin çaldığı saat 09.05’te 2 dakikalığına hayat durdu ve tüm Keşanlılar Ata’sı için saygı duruşunda bulundu.  Resmi kurum ve kuruluşların bayrakları yarıya indirildi, okul bahçelerindeki Atatürk büstleri çiçeklerle süslendi. Keşan Lisesi öğrencileri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde akşam saat 17.00’ye kadar saygı nöbeti tuttu.

CUMHURİYET MEYDANI’NDAKİ TÖREN

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölün yıldönümü nedeniyle hazırlanan program saat 08.45 sıralarında Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Heykeli önünde başladı. Törene, Kaymakam Nuri Özder, Garnizon Komutanı Pyd. Alb. Öztürk Mustafa Yılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, Keşan İlçe Jandarma Komutanı J. Kd. Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin,  protokol üyelerinin eşleri, siyasi partilerin başkan, yönetici ve üyeleri, mahalle muhtarları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri,  sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler, programda görevli askerler ve vatandaşlar katıldı.

 Protokol sırasına göre çelenklerin Atatürk anıtına sunulmasının ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklal Marşı söylendi. İstiklal Marşı’nın söylenmesi sırasında göndere çekilen bayraklar marşın sona ermesiyle yarıya indirildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki resmi törenin tamamlanmasının ardından çok sayıda vatandaş beraberlerinde getirdikleri çiçekleri Atatürk anıtı çevresine bıraktı. Keşan Lisesi öğrencilerinin akşam saat 17.00’ye kadar sürecek olan “Saygı Nöbeti” başladı.

SEVİM YENİCE’DEKİ TÖREN…

Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Kültür Salonu’nda saat 10.00’da başlayan ve sunumunu Keşan Lisesi Edebiyat Öğretmeni Bahar Özcan’ın yaptığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Program, Keşan Lisesi Tarih Öğretmeni Serhat Ozan Göçer’in yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşma ile devam etti.

Konuşmasına, Atatürk’ün dünyada Başöğretmen sıfatlı tek lider, dilbilimci, tarihçi, antropolog, sosyolog, yazar, asker, ve devlet adamı olduğunu kaydederek başlayan Göçer, ilgiyle dinlenen konuşmasında şunları söyledi:”

Dünyada Başöğretmen sıfatlı tek lider dilbilimci, tarihçi, antropolog, sosyolog, yazar, asker, devlet adamı, Başkomutan Mustafa Kemal'in aramızdan ayrılışının üzerinden tam 81 yıl geçti. O, kısacak hayatında bir ulusun kötü talihini yenmesini sağladı ve dünya tarihinde de benzeri görülmemiş izler bırakarak bu dünyadan göçtü. Mustafa Kemal, ileriyi gören bir liderdi. Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra ortaya çıkan tehlikeli durumu ilk o görüp, milletinin dikkatini çekti. Erzurum Kongresi'nde 'Vatanın bölünmez bir bütün' olduğunu tüm dünyaya ilan etti. Sakarya Savaşı sırasında söylediği 'Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunmaz' sözü ve ayrıca 'Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin...' sözleri O'nun vatan sevgisini ve kararlılığını göstermektedir.

…MEDENİYET İDEALİNE YÖNELMİŞTİR

Mustafa Kemal, idealist bir liderdir. O'nun idealizmi, yüksek vasıf ve özelliklerine inandığı milletinin hürriyet ve bağımsızlık aşkından geliyordu. En büyük ideallerinden birisi de milli sınırlarımız içinde, milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı. Hür ve bağımsız ülke idealini gerçekleştirdikten sonra, Türkiye'yi çağdaşlaştırmak için medeniyet idealine yönelmiştir. Yaptığı devrimlerle de bunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır.

EN BÜYÜK EMELİM MİLLİ İRFANI YÜKSELTMEKTİR”

Atatürk, bir halk adamıdır; çünkü hep halkı için uğraşmış, halktan birisi gibi davranmıştır. O'nun, 'Benim için en büyük makam ve ödül, Türk milletinin bir ferdi olarak yaşamaktır' sözü de bunun kanıtıdır. Atatürk; eğitim, bilim, fen, sanat, spor ve kültüre çok önem vermiştir. 'En büyük emelim, milli irfanı yükseltmektir' sözünü söyleyen Atatürk, çağdaş eğitim yöntemleriyle yetiştirilecek yeni bir nesile ihtiyaç olduğunu görmüş ve modern eğitim politikasının esaslarını belirleyip eğitim alanında büyük yenilikler yapmıştır. Dünyanın çok gerisinde kalan medreselerin, tekke ve zaviyelerin kapatılması yeni okulların açılması bunların en önemlisidir.

ATATÜRK DEMEK…

Atatürk, hep milletine güvendi ve ona inandı. Tarihte büyük devletler kuran ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olmuş Türk milletinin büyüklüğüne inanmış ve Türklüğü ile hep gurur duymuştur. Savaştaki kahramanlıkları ve orduyu mükemmel yönetmesinin yanında, devlet kurup yönetmekteki ustalığı, ileri görüşlülüğü ve barışseverliği ve tarihte eşine az rastlanan yöneticilerdendir. O, barışsever ve tüm dünya uluslarının mutluluğunu isteyen bir liderdi. O'nun görüşüne göre, barışın bozulmasından bütün dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı. Dünya ülkelerinin mutluluğuna çalışmak, aynı zamanda kendi ulusunun mutluluğuna çalışmaktı. Atatürk ilkeleri ve Atatürkçülük, Türk milletinin ihtiyaçlarından doğan, gerçekçi, milli ve yenileşmeye açık, çağdaş bir sistem kurmayı amaçlar. Atatürk demek; özgürlük demektir, aydınlık demektir. Atatürk demek; çağdaşlık demektir."

ATATÜRK KİMDİR?

UNESCO Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün 152 ülkesinin oy birliği ile aldığı ve dünyaya dağıttığı Atatürk tanımlaması şu şekildedir. "UNESCO tarihinde ilk ve tektir. Atatürk kimdir? Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrılım göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu. Ayrıca her ülkenin şairinden komutanına kadar özlemle sevgiyle saygıyla aradığı Mustafa Kemal'i, İran'daki şairin Tahran'daki gazetede yazdığı cümleyle anlatmak istiyorum: "'Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, başına Mustafa Kemal gibi bir lider getirir.'” (MEHMET İLMAN)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ