Anasayfa   /    Güncel    /    İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü coşku ve heyecanla kutlandı Balcı: “Bu marş, bir ulusun var olma direncinin sonucudur”

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü coşku ve heyecanla kutlandı Balcı: “Bu marş, bir ulusun var olma direncinin sonucudur”

---

GÜNCEL      13 Mart 2019 - 00:28     279     0

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü coşku ve heyecanla kutlandı Balcı: “Bu marş, bir ulusun var olma direncinin sonucudur”

“İstiklal Marşı’nın Kabulünün 98. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü”, dün Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Konferans Salonu’nda düzenlenen programla kutlandı.

Saat 10.00 sıralarında başlayan programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı P. Alb. Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkan yardımcısı Cengizhan Aktan, Keşan Jandarma Komutanı J. Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi Müdürü Tezcan Kuşkonmaz, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, daire amirleri, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, AK Parti Keşan Belediye Başkan adayı Mustafa Helvacıoğlu, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Esin Balcı yaptı.

HASMINDAN SİNMEDİ, ZULMÜ ALKIŞLAMADI

Sözlerine Mehmet Akif’in davasının bağımsızlık, Türklük ve millet olduğunu kaydederek başlayan Balcı, “Davasını kalbine mühürleyen, ömrünü davasına adayan adam, Mehmet Akif Ersoy. Ne azmi bıraktı, ne yeise kapıldı, ömrünün hiçbir vaktinde. Önünde tek kılavuz peygamber, sinmedi hasmından, zulmü alkışlamadı, haksızlık karşısında susmadı ve mazlumun yarasını hissetti ta ciğerinde. Garbın afakını sarmışken çelik zırhlı duvar ve vatanı boğuyorken hüsran o, milletiyle yandı. ‘Çanakkale geçilmez’ yazarken kanıyla, canıyla on binlerce şehit boğazın sularına, o binlerce şehidin acısını yaşıyordu ruhunda. ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor! Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! İsteme benden makber, sana ağuşunu açmış duruyor peygamber!’ diye haykırıyordu onun kalemi.” dedi.

YORGUN, BİTKİN BİR HALDEYDİ

Balcı, konuşmasına şöyle devam etti: “İstiklal Savaşı’nın en elemli ve buhranlı günlerindeyiz. İzmir gitmiş, Bursa düşmüş, Afyon kaybedilmiş. Türk milleti tarihinin en bedbaht günlerini yaşamaktadır. Çok değil birkaç gün önce Çanakkale’de büyük bir cesaret örneği göstermiş olan Mehmetçik, şimdilerde silahsız, yorgun, bitkin bir haldeydi. Ancak hiçbir vatanseverin bu işgallere katlanması düşünülemezdi. Nitekim de çok geçmeden Anadolu’da milli mücadelenin meşalesi çoktan parlamıştı. Anadolu’da açılan milli mücadele bayrağı altına ilk koşanlardan biri de şair Mehmet Akif Ersoy olmuştu. Bir bahar günü Ankara'ya varan Mehmet Akif, hiç vakit kaybetmeden bir ulusun kaderinin tayin edildiği Büyük Millet Meclisi’nin yolunu tuttu. Acı ve ızdırap dolu bu çetin günlerde canından çok sevdiği Türk ulusunun yanındaydı artık.”

GİTTİĞİ HER YERDE HALKA MİLLİ MÜCADELEYİ ANLATTI

Mehmet Akif’in Ankara’ya varır varmaz ilk iş olarak vatanın bağımsızlığı için halkı milli mücadele sancağı altında birleşmeye çağırmak olduğunu kaydeden Esin Balcı, “Bu uğurda Anadolu’yu adım adım dolaşan şair, gittiği her vatan bucağında: ‘Bu vatan da kaybedilirse gidilecek yer kalmaz’ diyerek halka milli mücadeleyi anlatıyor, yüreklere iman ve ümit aşılıyordu. İşte tam da o günlerde batı cephesi komutanı İsmet Paşa cephedeki Mehmetçiği şevke getirip coşturacak bir milli marş yazılması fikrini maarif vekâletine açar. Paşanın bu düşüncesi maarif vekâletince yerinde bulunarak bunun için bir yarışma tertip edilir. Bu kutsal vazifeyi ifa etmek adına çok sayıda şair kaleme sarılarak yazdıkları şiirleri maarif vekâletine sunarlar ki bu şiirlerin sayısı yedi yüzden fazladır. Ama ne var ki gönderilen şiirlerden hiçbiri istiklal ve milli mücadele ruhunu yansıtacak kudrete sahip değildir.” diye konuştu.

BU ŞİİR İSTİKLALİN TA KENDİSİDİR

Balcı, şu sözlerle tamamladı: “Böyle büyük bir güç ve kudreti barındıracak bir şiiri ancak imanıyla, yaşantısıyla Anadolu'nun çektiği ızdırabı hissedebilecek, onun için yanıp kavrulan bir kişi yazabilirdi. O kişi hiç şüphesiz ki milli mücadeleye gönül vermiş, ulusun derdiyle dertlenmiş, Akif'ten başkası değildi. Göğsündeki sonsuz iman, bitip tükenmek bilmeyen vatan aşkı ve hürriyete olan sonsuz inancıyla kahraman ordumuzun marşını sadece ve sadece o yazabilirdi. Öyle ki onun: Korkma! Cehennem olsa gelen. Göğsümüzde söndürürüz. Bu yol ki hak yoludur, dönmek bilmeyiz... Yürürüz! dizeleri beklenen marşın çok öncelerden müjdeleyicisidir. ‘Bedrin aslanları gibi koşuyorken düşman üstüne akın akın askerler; Ankara’da tüm yurdun arşına yükseliyordu: ‘Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!’ coşkusu. Öyle bir şiir ortaya çıkmıştır ki bu şiir bir ulusun trajik bir anda var olup olmama noktasında ihtiyaç duyduğu sonsuz gücü ve her türlü değeri taşımaktadır. Bir ulusun yok olmama, var olma direncinin sonucudur bu marş adeta. O marş öyle bir şiirdir ki, şairi bile ölüm döşeğinden; ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diye haykırmıştır. Bu şiir, istiklalin ta kendisidir. Ey istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy, senin mısraların ellerimizde meşale, göklerimizde sancak, onunla yolumuzu aydınlatıp ona doğru koşuyoruz. Bu Asım’ın nesli unutmuyor, ne seni ne de senin gibi kahraman ecdadını.”

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Program; ilkokul ve ortaokullarda İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışması ile liselerde Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı kitabından bir eserin okunması yarışmasında birinci seçilen öğrencilerin eserleri okuması, dereceye giren öğrencilere ödüllerinin Keşan Kaymakamı Nuri Özder tarafından verilmesi ile devam etti.

SAHNEYE DEV TÜRK BAYRAĞI AÇILDI

Büyük bir beğeni toplayan programın son bölümünde Keşan Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencileri tarafında hazırlanan İstiklal Marşı Oratoryosu sahnelendi. Öğrencilerin performansı tüm izleyiciler tarafından büyük bir beğeni kazandı. Program 3 öğrencinin sahneye dev Türk Bayrağı açması ve protokol ile hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

(MEHMET İLMAN)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ