Anasayfa   /    Güncel    /    İşlek: “Yukarı Zaferiye Mahallesi’ne ceza olarak mı reva görüldü?”

İşlek: “Yukarı Zaferiye Mahallesi’ne ceza olarak mı reva görüldü?”

-

GÜNCEL      13 Mayis 2019 - 15:04     690     0

İşlek: “Yukarı Zaferiye Mahallesi’ne ceza olarak mı reva görüldü?”

Bir süre önce Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınarak, müftülüğe tahsis edilen, ‘Eski Sağlık Meslek Lisesi’ olarak anılan tarihi binaya Kur’an kursu tabelası asılması üzerine tartışmalar sürüyor.

Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek, bir süre önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınarak, İlçe Müftülüğü’ne verilen binanın, 2 yıldır mahalle sınırlarında büyük ihtiyaç olan ilkokul olarak değerlendirilmemesine anlam veremediğini ifade ederek, mahalle sakinlerinden gelen talebin neden umursanmadığını sordu.

“TALEBİMİZİN HİÇE SAYILDIĞINI GÖRDÜK”

İşlek, 2016/2017 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan bu yana, mahalle sınırları içerisinde ilkokul bulunmaması nedeniyle mahalle sakinlerinin çektiği zorluğu, gerek yerel basında, gerekse internet ortamında defalarca dile getirdiğini hatırlatarak, bu taleplerini karşılayacak bina olarak da bir süre önce İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilen binayı gösterdiğini söyledi.

Ancak taleplerini ve taleplerini karşılayacak binayı gösterdikleri tarihten bu güne kadar 2 yıl geçtiğinin altını çizen Nedim İşlek, “Yukarı Zaferiye Mahallesi olarak, hudutları içerisinde, 54 sokak, 11 cadde ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde 6 bin 878 seçmeni olan Keşan’ın en büyük mahallelerinden birisiyiz. Dolayısıyla Keşan’ın en büyük mahallelerinden biri olarak mahallemiz sınırlarında bir ilkokul bulunmadığını defalarca yetkililerle birebir görüşüp, gerek yazılı basın, gerekse internet ortamında dile getirdik. Ancak bizim ilkokul talebimizin üstünden 2 yıl geçmesine rağmen, bu talebimizin hiçe sayıldığını gördük.” dedi.

“ÇÖZÜM BEKLERKEN HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”

İlkokul isterken sadece talepte kalmayıp, bahse konu binayı göstererek çözüm yolunu da işaret etmelerinin üzerinden geçen 2 yıllık zaman zarfında, mevcut duruma göre bir arpa boyu yol alamadıkları sonucuna vardıklarını kaydeden Nedim İşlek, “Gelen şikâyetler üzerine 2016/2017 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan beri, Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde bir ilkokulumuzun olmadığını, bu nedenle ilkokul çağındaki çocuklarımızın taşımalı eğitimle öğrenimlerini gerek özel, gerekse başka mahallelerdeki okullara kayıt aldırarak öğrenimlerini devam ettirmek zorunda kaldıklarını da taleplerimizde vurgulamıştık. Bu durumun, mahalle sakinlerimize hem maddi, hem de manevi yük getirdiğini de söyleyerek, duruma kısa sürede çözüm getirilmesini beklerken, kısa bir süre önce ilkokul olarak değerlendirilmesini beklediğimiz binanın tahsisi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınarak, aniden ve habersizce İlçe Müftülüğü’ne verilmiş. Yani çözüm beklerken hayal kırıklığı ile karşı karşıya kaldık. Halbuki, bahse konu eski okul binası, ilkokul olarak değerlendirilse, Yukarı Zaferiye Mahallesi’nin yanı sıra bu konuda sıkıntılar yaşayan Cumhuriyet Mahallesi’ne de çözüm olacaktır.” diye konuştu.

“KUR’AN KURSU OLARAK KULLANILACAK

OLMASININ SEBEBİNİ MERAK EDİYORUZ”

Bahse konu binanın, Keşan İlçe Müftülüğü’ne tahsis edildiğini yerel gazetelerde çıkan haberler sonrasında öğrendiklerini belirten İşlek, “Bizim iki yıldır ilkokul olarak değerlendirilmesini beklediğimiz binanın, alel acele İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilip ‘Müftü Raşit Efendi Kur’an Kursu’ olarak kullanılacak olmasının sebebini merak ediyoruz. Çocuklarımız elbette dinimizi öğrenecektir. Buna karşı olmamız söz konusu bile değildir. Ancak mevcut ibadet yerlerimiz boş dururken, koskoca bir eğitim yuvasının alelacele Müftülüğe tahsis edilmesi bizleri endişeye sevk etmiştir. Mahallemizde bulunan ve hayırsever Ahmet Yenice tarafından yeniden inşa edilen eğitim yuvamızda üstün başarılı öğrencilerimiz yetişirken, 4+4+4 eğitim sisteminden sonra ortaöğretime geçilerek çocuklarımızın temel eğitim hakları ellerinden alınmış olduğunu düşünüyor ve bu durumu haksız eğitim uygulaması olarak değerlendiriyor ve endişeye düşüyoruz. Bu, Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımıza ceza olarak mı reva görülüyor? İlkokul talebimizi 2 yıl önce, üstelik binasını da göstererek defalarca dile getirirken, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bahse konu binanın tahsisi kendilerinden alınırken, bizim bu talebimizi hiç mi göz önünde bulundurmadı, bu alanın ilkokul olarak kullanılabileceğini ve böylece Yukarı Zaferiye Mahallesi’nin sorununa çözüm olacağını yetkililere neden sunmadı? Bizler Yukarı Zaferiye Mahallesi sakinleri olarak bu yanlışın düzeltilip, bu eğitim yuvasının mahallemize ilkokul olarak kazandırılması için gerekli siyasi erkânı da arayarak, yardım talep edeceğiz.” diye konuştu.

“<NEDEN BURASI?> DİYE SORULMUŞTU”

Geçtiğimiz hafta, Keşan İlçe Müftülüğü tarafından binaya “Müftü Raşit Efendi Kur’an Kursu (4-6 yaş)” yazılı tabela asıldı. 1800’lü yıllarda inşa edilen ve Osmanlı mimarisine sahip, tarihi dokusunu günümüzde hala korumaya devam eden, yapıldığı dönemde askeriye tarafından da kullanılmasının ardından ve hastane olarak 1984 yılına kadar hizmet veren bina, Keşan’daki bazı okullar tarafından eğitim yuvası olarak da değerlendirilmişti. Kur’an kurslarının yaz aylarında camilerde verildiğini ve Keşan’da Kur’an kursu açılması için birçok yerin bulunduğu ifade edilirken, ‘Neden burası?’ diye sorulmuştu.

(GİZEM GÖRÜR)

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ