Anasayfa   /    Güncel    /    Helvacıoğlu’nun 5 ayı

Helvacıoğlu’nun 5 ayı

GİZEM GÖRÜR

GÜNCEL      04 Eylül 2019 - 11:21     1608     0

Helvacıoğlu’nun 5 ayı

Keşan Belediye Başkanlığına, halkın oylarıyla Mustafa Helvacıoğlu seçileli neredeyse 5 ay oldu. Öyle bir 5 aydı ki sürekli bir hareketlilik ve belirsizlik hakimdi. Belirsizlikler de beraberinde huzursuzlukları getirdi. Toplantılar, görüşmeler, yeni kararlar, yeni uygulamalar. Doğrusu Keşan uzun zamandır hiç bu kadar hareketli olmamıştı. Başkanımız bu konuda bir tebriği hak ediyor. Bu kadar hareketliliğin yaşanması iyi mi kötü mü bunu halkımız değerlendirsin. Ben sadece bazı notlar bırakacağım.

PAZARYERİ

*Pazaryerinin şehir dışına taşınması düşünüldü. Başkanımız bu konuda kesin kararlıydı. Fakat geri adım attı ve pazaryerinin şehir içinde kalmasına karar verildi. Bir sürü görüşmeler, bir sürü toplantılar gerçekleştirildi ve yeni bir düzenlemeyle mevcut pazar yerinin üstünün kapatılmasına karar verildi. Ayrıca tuhafiyeciler için de itfaiye alanının düzenlenmesine karar verildi. Bu kararlar verilene kadar neler yaşandığını tekrar tekrar hatırlatıp halkın huzurunu bozmak istemem ama bahsetmeden geçemeyeceğim. Bir belediye başkanının, ekmeğinin peşinde olan, tek geçim kaynağı eline geçen günlük nakit olan meyve sebzeci ve tuhafiyecilere, “Önce hangisini yapayım? Önce hangisini düzenleyeyim?” diye, kendi adıma talihsizlik olarak nitelendirdiğim bir soru sordu ve eminim sonrasında yaşananlara kendisi de üzüldü. Bir belediye başkanı olarak böyle bir soruyu sormaması gerektiğini deneyimlemiş olması gerekiyor, bundan sonra böyle bir şeyin yaşanmamasını umuyorum. İnsanların birbirine bu şekilde bir tavır sergileyebileceği ihtimali Keşan'da haftalardır konuşulurken, çok daha dikkatli kelimeler seçilmeliydi. Çünkü ekmek derdi şakaya gelmez. Aman dikkat.

YENİ TRAFİK UYGULAMASI

*Yeni trafik uygulaması ile alakalı karmaşalar hala yaşanıyor. Bir kısım bu uygulamayı doğru ve yerinde bulurken, bir kısım bu uygulamadan rahatsızlık duyuyor. Köy minibüslerinin güzergahlarının değiştirilmesi ile ilgili rahatsızlıklar hala devam ediyor ki bu konuda yaşanan tartışmalar da Keşan gündemini günlerce huzursuz etmişti. Cumartesi günleri Keşan’da sıklıkla yaşanan yoğunluk rahatsızlık verici. Tekel Meydanı’nın rahatlamış olması trafik sorununa gerçekten çözüm olur mu bilmiyorum. Bu durumu biraz evinin önünü süpürüp pislikleri komşunun bahçesine atan bir ev sahibi gibi değerlendiriyorum. Üstelik henüz okullar açılmadı, okul servisleri gezmeye başlamadı, çocuğunu okuldan alacak velilerin oluşturacağı kalabalık gün yüzüne çıkmadı. Bu kararla ilgili de gelecek günler bize fikir verecektir. Bekleyelim görelim. İyisini umalım.

KÖY OTOGARI

*Köy Otogarı’nın yıkılması kararı günlerce konuşuldu, tartışıldı. Seçimlerden önce Şenol Yalı'nın köy otogarını yıkma planlarından bahsetmesi üzerine, Belediye Başkanı Helvacıoğlu'nun otogarını yıkmayacağı, hatta daha çok canlandıracağı vaadini vermesi üzerine otogar oylarının Helvacıoğlu'na gittiği iddia edildi. “Madem Helvacıoğlu da burayı yıkacaktı, biz oyumuzu neden Şenol Yalı'ya vermedik.” denildi. Keşan Online'da yayınlanan bir röportajda, “Bu otogar sana benim yüzümden oy verdi şimdi beni kurtar başkan” sesi yükseldi, başkan tarafından “Ben sana benim için çalış demedim ki.” cevabı verildi. Bunu da talihsizlik olarak değerlendirmek gerekir.

ESKİ BELEDİYE BİNASI

*Eski Belediye binasının yıkılması kararı için de aynı huzursuzluklar yaşandı. “Başkan bizim görüşümüzü almadan deprem testlerini yaptırdı, bizi telaşa düşürdü, nereye gideceğiz?” cümleleriyle bir sürü esnafın sitemi gündeme oturdu. İnsanlar dertlerinin iş yerlerinin yıkılması olmadığını, bu durum yaşanırken kendilerine bir alternatif sunulmamasından şikayetçi olduğunu dile getirdi.

BASIN

*Bu 5 aylık süreçte basın, yönetimle halk arasına girmekle suçlandı. Yani yapmakla yükümlü olduğu şeyle, işini yapmakla da suçlandı da diyebiliriz. Basın, halk ve yönetim arasındaki köprü olmak görevini sürdüremeyecekse, ne iş yapar? O süreçte yöneticilerimizin ağzından çıkan bazı cümleler hafızalara yer etti. Mustafa Helvacıoğlu: “Gazeteler çözüm yeri değildir.” (Başkanlık Makamı) Nehir Gergin “Bize gelmek yerine basına gitmeniz, yönetimle halkın arasını açıyor.” (Keşan Online tarafından düzenlenen, halk buluşması) Neyse ki bu sorunun üstesinden geldiğimizi düşünüyoruz. Yönetim ilk zamanlarda basınla arasına mesafe koymuş olsa da son zamanlarda bu durumun iyiye gittiğini söylememek de haksızlık olur.

BANDO

*Belediye Bandosu’nun kapatılması tartışmalarını da yazmazsak ayıp etmiş oluruz. Yıllardır Keşan'ı şehir içinde ve şehir dışında temsil eden emektar sanatçılarımız. Bandonun birdenbire yenilenmeye gitmesi, birer plaketle teşekkür ederek onurlandırılması... Geçmişimiz, çocukluğumuz, bayramlarımız. Bu durumun birdenbire hızlıca yaşanması sadece beni üzmüş olamaz. Yeni bandonun güzel olacağına eminim, bunu 30 Ağustos Zafer Bayramı'na gördük. Kısa sürede güzel hazırlanmış bir bando çıktı karşımıza ve tüm gözler onların üzerindeydi. Sınav geçildi.  Fakat bando büyüklerimize, sanatçı abilerimize, herkes kendi yerine bir genç yetiştirsin, diyerek bir zaman tanınsaydı, bandomuz yavaş yavaş gençleştirilseydi. Bu abilerimizin vedası böyle hüzünlü olmasaydı. Keşan halkı onların yüzünü de sesini de unutmaz. Onlar artık ses çıkarmasa bile sesleri kulaklarımızda ve yeni bandoyla daha da iyiye gidecek. Yeni ekibe de başarılar diler, önümüzdeki yıllarda abileri gibi güzel anılmalarını temenni ederim.

SAHİLLER

*Gelelim sahillere. Gündemin en büyüğü bu olsa gerek. Çünkü daha önceki olaylar hep Keşan’ın bir bölümünü, bir kesimini ilgilendirdi. Dolaylı olarak, zincirleme olarak hepsinin birbirine olan etkisi inkar edilemese de halkımızın sahilleri en büyük derdimiz olmalı. Halkın olanlar halkın kalmalı. Yapılan meclis toplantısında, başkanın plajları belediye adına kiralaması, cüzi bir miktarla, halkın yararına işletmesi teklif edildi. Başkan, bunun belediyeye bir gelir sağlamayacağını söyledi. Halk Ekmek üzerinden kiralaması teklif edildi, Halk Ekmek’in battığını, böyle bir gücünün olmadığını söyledi. CHP ve İYİ Parti grubu, başkana plajları kiralama yetkisini, sadece belediye olarak işletilmesi şartı ile vereceğini söyledi, bu da kabul edilmeyince, plajlarımızın bakanlık yoluyla kiralanmasının önü açılmış oldu. Şimdi soruyorum? Belediye, kar amacı gütmeden halkın yararına bir şey yapamaz mı? Kar amacı gütmek zorunda mı? Belediye halka hizmet vermek zorundaysa, bunun her zaman maddi bir karşılığı olmak zorunda mı? Ki cüzi rakamlarla işletilerek, belediye adına yine gelir sağlanabilirdi. Belediye plajları neden halkın yararına işletmeyi reddetti? “Ya ben birilerine kiralayacağım, ya bakanlık kiralayacak. Seçin birini, başka bir yolu yok” dendi. Halkın yararına işletmek seçeneği ise, bu belediyenin Saros Körfezi’ne ve Keşan halkına yapacağı en büyük iyilik olurdu. Olmadı…Keşke olsaydı.

VAKIF

*Kurulması gündemde olan ve son zamanlarda çok da dillendirilmeyen Sağlık ve İyilik Vakfı üzerinden yapılan tüm işlemler de ihaleler gibi bir açıklıkla yürütülecek mi? Çünkü başkanımız bir basın açıklamasında bir takım işlerin bu vakıf üzerinden yürütüleceği bilgisini vermişti. Keşan halkı ihalelerin şeffaflıkla yürütülmesi kuralından fazlasıyla memnun gözüküyor. Aynı şeffaflığın vakfın gelirlerinde ve giderlerinde de gösterilmesi herkesi memnun edecektir. Bu vakıf için Keşan’ın en güvenilir kişilerinden oluşturulacak bir konsey, Keşan halkının içini rahatlatacaktır.

“KEŞAN’A AKITILACAK OLAN PARA NEREDE?”

*Bir sürü hizmet planlaması, bir sürü toplantı, bir sürü karmaşa. Ama Keşan yine para sıkıntısı çekmeye devam ediyor. İller Bankası hala kolay kredi vermiyor. Keşan’a akıtılacak olan para nerede? Keşan halkı iktidar belediyesi olduğu zaman, Keşan’a hizmet yağacak denildi, 5 aydır herhangi bir yağış söz konusu olmadı. Ama umudu kesmemek lazım. Sonuçta geçen sadece 5 ay. “Değişim sancılı olacak” deniyor. Bu kadar hareketliliğin, bu yoğun gündemin elbet de ki bir sonucu olacak. Bu onun sancısıdır umarım. “Güzel gelecek günlerin gecesi sisli olur” derler ya. Umarım Keşan bu sislerden bir an önce kurtulur çünkü “Kurt dumanlı havayı sever.” Bunu da ben demiyorum. Diyen demiş. Bir şeyler oluyor. Ya çok güzel olacak ya da çok kötü olacak. Bu net görülüyor çünkü başkanımızın karakteri ortalarda kalmaya pek müsait değil. Bir de biraz sessiz düşünmesi gerekiyor. 3 yıl sonra yapılacak bir şeyi sesli sesli söylemek yerine, zamana yayıp tüm planları ve alternatifleri hazırlayıp, önlemlerini alıp, bu şekilde halka aktarması gerekiyor. Heyecanlı yapısı Keşan için iyi olabilir, fakat bazı fikirler ilk bakışta insanlara korkutucu gelebilir. Bu normaldir.

“BAŞKANIMIZIN BİTMEK BİLMEYEN BİR ENERJİSİ VAR, DİNAMİK VE ÖZVERİLİ”

*“Yiğidi öldür de hakkını yeme” demişler. Başkanımızın enerjisine ve hızına yetişmek mümkün değil, bir orada bir burada. Yorulmuyor. Farklı şekilde bir beslenme programı olduğuna eminim bu kadar tempoyu kaldırmak çok zor. Dinamik ve özverili, bitmeyen bir enerjisi var. Keşan’da çevre bilinci konusunda önemli gelişmelerin sağlandığı gözle görülüyor. Plastik pet şişe kumbaraları, temizlik kampanyaları, sokak hayvanları için yapılan anonslar, etraftaki su kapları, dikkat ediyorum ki sürücüler yayalara daha saygılı bir hale geldi, her gün sokakta olanlar bunu rahatlıkla gözlemleyebilir, sezon boyunca sahillerde temizlik çalışmaları güzel gitti, süs havuzunun çiçeklendirilmesi, mezarlığın duvarının çiçeklendirilmesi, Barış Parkı’nın düzenlenmesi, asfaltlama çalışmaları, artı yol çalışmaları, ihalelerdeki şeffaflık, gazetelere vatandaş tarafından yansıtılan yol ve benzeri şikayetlerin düzenli olarak takip edilmesi ve zaman kaybetmeden gereğinin yapılması, sosyal medyayı aktif kullanımındaki başarısı gibi daha bir sürü hizmet. Tek tek yazmak zor olur fakat belediyemiz zaten hizmetlerini günlük olarak paylaşıyor. Hizmetler gayet görünür. Bekleyelim görelim. Az önce de belirttiğim gibi, başkanımızın orta yolu yok. Ya çok iyi olacak, ya çok kötü… Bunu zaman gösterecek.

 

Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’nun 5 aylık hizmet dönemi ile ilgili yorumlarınızı, gazetemizin Whatsapp İhbar Hattına(0532 422 40 45) ulaştırabilirsiniz. Siz değerli okuyucularımızın yorumlarını önemsiyoruz.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ