Anasayfa   /    Güncel    /    Helvacıoğlu: “Bir belediye zafiyeti ile karşı karşıyayız”

Helvacıoğlu: “Bir belediye zafiyeti ile karşı karşıyayız”

• Önceki dönemdeki meclis üyelerinin ve parti teşkilatının kendi akrabalarını işe aldığını vurgulayan Başkan Mustafa Helvacıoğlu, “Belediyeyi otobüs olarak farz edersek bırakın oturacak yer olmasını ayakta yer yok. Santralde bir kişi telefonlara bakıyor arkasında dört kişi var. Bir belediye meclis üyesinin avukat eşi 6 yerden maaş alıyor. Burası herkesin belediyesi ama şirket modeliyle eşe dosta iş verilmiş. Belediyenin battığının sinyallerini alıyoruz. Bunlara önlem alacağız.” dedi.

GÜNCEL      18 Nisan 2019 - 00:29     650     0

Helvacıoğlu: “Bir belediye zafiyeti ile karşı karşıyayız”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, görev tesliminden sonra karşılaştığı belediye tablosu ile ilgili bilgi verdi ve belediye başkan yardımcılarını tanıttı.

Saat 11.00’da başlayan basın toplantısında konuşan Helvacıoğlu, mazbatayı alıp göreve başladıktan sonra bir haftalık süre zarfında karşılaştıkları belediye tablosuyla ilgili kamuoyu bilgilendirmesi yapmak için basın mensuplarıyla bir arada olduklarını söyledi.

Başkan Helvacıoğlu, bundan sonra haftada en az bir gün olmak koşuluyla bu toplantıların devamının geleceğini bildirdi.

Göreve başladıklarından itibaren bir haftalık sürenin geçtiğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler sonucu 10 Nisan 2019’da mazbatamızı alarak göreve başladık. Meclis üyelerimiz de aynı gün aynı bizim gibi heyecanlı şekilde görevlerine başladılar. Başkan Yardımcılarımızı atadık ve Beyendik Belediyesi eski Başkanımız Nuran Uslu ve İş Adamı Yakup Balcı, ivedilikle görevlerine başladı. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürümüz Erhan Başaran da başkan yardımcısı olarak görev yürütecek. Daha iyi kararlar vermek adına personelimizden başkan yardımcıları sayısını artırma çabası içinde olacağız.” dedi.

“KAMUOYUNU BİLGİLENDİRECEĞİZ”

Beklentilerinin çok üstünde bir belediye zafiyeti ile karşılaştıklarına vurgu yapan Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Durumu biliyorduk ama beklentilerimizin de çok üstünde bir tablo karşımıza çıktı. Bu tablo olumsuz bir tablodur. Bu tabloyu 25 Meclis üyemiz ve kamuoyunun önünde paylaşacağız. Belediyenin son durumu, mali tablosu, personel durumu, kısacası emarını paylaşacağız.

Mayıs ayı başında olağanüstü Meclis toplantımızda kamuoyunu bilgilendireceğiz. Halk Ekmek Şirketi, GÜNEKAB, ESTAB’a kadar ne durumda olduğumuz konusunda bilgilendirmelerimiz olacak. Seçim kampanyalarımızda da belirttiğimiz gibi şeffaf ve dürüst olacağız. Bu ilke ile belediyeyi yöneteceğiz. Vatandaşın hep merak ettiği, personel durumu, borç ve alacak durumu, iştiraklerin durumlarını anlatacağız. Her birimde ciddi sorunlarımız var. Belediyemiz, her vatandaşın üzerinde emeği ve hakkı olduğu bir kurum. Her vatandaşımızın da belediyenin durumunu bilmesi hakkıdır.”

“BELEDİYENİN DURUMUNU DÜZELTECEKLER Kİ TÜM KURULLARDA GÖREV ALDILAR”

Hafta başında yeni dönemin ilk belediye meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini, 2. oturumun da bugün yapılacağını ifade eden Başkan Helvacıoğlu şunları anlattı: “Yoğun bir gündemimiz vardı ve kalan maddelerimizi perşembe günü görüşeceğiz. 1. Meclis toplantısında komisyon ve kurul seçimlerimiz oldu. Tüm kurullara zorunluluğun dışında Millet İttifakı seçildi. Gocunacağımız bir şey yok. Beraber çalışma ve yönetme mesajları vermemize rağmen bize hiçbir üye verilmediğini gördük. Biz bu belediyeyi kimden aldık? Herhalde belediyenin durumunu düzeltecekler ki tüm kurulların hepsinde görev aldılar. Çalışacaklarsa bugünden kendilerine teşekkür ediyorum. Ama eğer gol atma düşünceleri varsa halkımız bunu bilmeli. GÜNEKAB’a 12 üye seçilecek, ‘12 kişi de bizden olsun’ dediler. Doğal ve demokratik hakları ama etik değil. 1 tane üye verseler gönlümüzü alacaklar. Şikâyet için gelmedik, durumu biliyoruz, nasıl yöneteceğimizi de biliyoruz. ‘Her şey benden olsun’ derlerse birlik mesajları doğru olmaz. Bizimle çalışmak istemediklerinin mesajını verdiler. Nasıl geçineceğimizin mesajı verildi bize. Kamuoyu ve vatandaş bizden hizmet bekliyor. Halk seçimde kararını verdi. Halk <Başkan Cumhur İttifakı’ndan olacak, Meclis çoğunluğu da Millet İttifakı’ndan olsun.> dedi. Saygı duyuyoruz. Meclis toplantısından önce 2’şer kez CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız’ı, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe’yi aradım. Meclis toplantısına kadar yapabileceğimiz işbirliği varsa değerlendireceğimizi söyledim. Onlar ‘Keşan için beraber çalışıp, yürüyeceğiz.’ demelerine rağmen tablo bu. Ama bu durum önümüzdeki günlerde anlaşmayacağımız anlamına gelmiyor. Paylaşım yapamadığımız için onlar demek zorunda kalıyorum. Henüz aile olamadık.”

“BU İŞİN SİYASETİ YOK, İDARECİLİĞİ VE ADALETİ VAR”

Keşan’ın menfaatine olan her durumda, ortak karar almak istediklerini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Ciddi bir sorun yaşıyoruz. Bu sorunu hep beraber çözmek zorundayız. 24 saat boyunca Meclis’te birlikte çalışacağız. Personel durumumuz epey bir şişkin. Mazbatayı alırken bile personel alınmış. Akraba toplulukları var. Tek tek, kim ne kadar maaş alıyor, ne zaman işe girmiş, kimin akrabasıymış kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bir ailenin 6 ferdi belediyede çalışıyor. CHP’li dostlarım Keşan’da partilerine güvenmişler ve Keşan Belediyesi’ni yönetmesini istemişler. Ancak yönetin derken her mahalleden personel alsalar eyvallah. Tüm görev yapanlar akrabalarını almış. Meclis üyeleri, ilçe teşkilatı kendi akrabalarını işe almış. Başkan yardımcıları kendi akrabalarını işe almış. Böyle bir şey olamaz. Belediyeyi otobüs olarak farz edersek bırakın oturacak yer olmasını ayakta yer yok. Santralde bir kişi telefonlara bakıyor arkasında dört kişi var. Böyle bir belediyecilik, sosyal demokratlık olur mu? Ama bunu CHP’liler bilse oy vermezlermiş. Bu işin siyaseti yok, idareciliği ve adaleti var. Burası herkesin belediyesi ama şirket modeliyle eşe dosta iş verilmiş. Bir belediye meclis üyesinin avukat eşi 6 yerden maaş alıyor. Belediyenin battığının sinyallerini alıyoruz. Bunlara önlem alacağız.” dedi.

“SİHİRLİ DEĞNEĞİMİZ OLMADIĞINI HERKES BİLMELİ”

Bahane üretmeden çok çalışacaklarının altını çizen Başkan Mustafa Helvacıoğlu, “Sihirli değneğimiz olmadığını herkes bilmeli. Önce belediyeyi toparlayacağız. İşçi sayısını gözden geçireceğiz. Lüleburgaz Belediyesi’nde 350 çalışan var. Ancak 150 bin nüfusa hizmet ediyorlar. Keşan’ın merkezinin 60 bin nüfusu var ancak 700’e yakın çalışanı var. Böyle bir dengesizlik olmaz. Fazlalık olan personelimizin maaşıyla her yıl yollar ve kaldırımlar yapılır Keşan’da. Biz bu işi yapacağız. Moralimizi bozmadan çalışacağız. Sorunları bilerek göreve geldik ve sorunları çözeceğiz. Önce hastamızı yoğun bakımdan çıkarıp normal odaya alacağız, sonra da taburcu edeceğiz. Zaman alacak ama yapacağız. Bunların hesabını da Valimize, Kaymakamımıza ve vatandaşımıza kuruş kuruş vereceğiz.” şeklinde konuştu.

“UYUMAMAYA RAZIYIZ”

26-27-28 Nisan 2019’da Ankara’da Kızılcahamam’da belediye başkanlarının katılacağı bir toplantı gerçekleştirileceğini ifade eden Başkan Helvacıoğlu, şunları aktardı: “Bu toplantıyla ilgili dosyalarımızı hazırlıyoruz. Cumhurbaşkanımıza durumumuzu rapor edeceğim. Usulsüzlük anlamında değil bilgi paylaşımı anlamında müfettişlerimizi çağırıp, denetim konusunda süratle hareket edeceğiz. Sabah 06.00’da kalkıp, 07.00’de işe başlayıp gece yarısı işten ayrılıyoruz. Uyumamaya razıyız, yeter ki Keşan’a, Saros Körfezi’ne ve bölgeye daha iyi hizmet getirebilelim. Bahanemiz yok, durmak yok yola devam.”

“SANAYİ SİTEMİZİN SORUNLARINI MASAYA YATIRIP, BİRLİKTE ELE ALACAĞIZ”

16 Nisan 2019’da Edirne Valisi Ekrem Canalp ile görüştüklerini bildiren Mustafa Helvacıoğlu, Mayıs ayı başında Saros Körfezi’nde çalıştay yapma kararı aldıklarını belirterek şunları dile getirdi: “Erikli ve Yayla’nın, Saros Körfezi’nin tamamını ilgilendiren konular üzerinde görüşeceğiz. Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ve Keşan Küçük Sanayi Sitesi ile birlikte 19 Nisan 2019 Cuma günü çalıştay şeklinde sanayi sitemizin sorunlarını masaya yatırıp, birlikte ele alacağız.”

“KEŞAN ESNAFINDAN MAL ALAMAZ DURUMDAYIZ”

Personel konusunda yer değişiklikleri yapabileceklerini belirten Mustafa Helvacıoğlu, “102 işçimiz var. İşçi adı üstünde sahada çalışır ama bizim işçilerimiz makam odalarında en güzel masalarda oturuyor. Biz Keşan Belediyesi’ne işçi lazım olduğunda İzzetiye ve Siğilli’den işçi almışız. Kendi personelimiz işçi statüsündeyse, işçi statüsünde, memursa, memur statüsünde çalışacak. Hızlı olacağız, tasarruflu ve şeffaf hareket edeceğiz, halkımız bize güvensin. Olağanüstü bir durum var, zamanla üstesinden geleceğiz. ‘Çukurları doldurmaya paramız yok’ diyordum, espri yapıyordum ama çukurları doldurmaya paramız yokmuş, bırakın asfalt yapmayı. Maddi durumumuz çok vahim, bu borçları yeniden yapılandırmaya gideceğiz. Keşan esnafından mal alamaz durumdayız. Bunların hepsini konuşacağız. Çok çalışıp düzelteceğiz. Bu belediye halkımızın. İlerleyen günlerde daha iyi bir yönetim anlayışla karşınızda olacağız.”

“KONU BİLGİ KİRLİLİĞİNE DÖNÜŞTÜ”

Başkan Helvacıoğlu son olarak basında yer alan “Başkan müdürlerin istifasını istedi, görevden alacak.” şeklindeki haberlerle ilgili de şunları söyledi: “Benim böyle bir yazılı talimatım yok. Ama birim amirlerimizden istifalarını verip, ‘Görev vermek isterseniz hazırım’ demelerini beklerdim. Bunu yapmadılar. Bu saatten sonra da olmaz. Bunu tartışırken konu bilgi kirliliğine dönüştü. Yer değişikliklerimiz olacak ama her biri de değişecek anlamında değil bu sözüm. Şeffaf olacağız, önümüzdeki toplantıda birim amirlerimiz ile birlikte karşınızda olacağız. Katılan tüm basın mensuplarına teşekkür ediyorum.”

Basın toplantısı, basın mensubu Turgay Balcı’nın doğum gününün kutlanması ve çiçek takdimi ile sona erdi.

(MEHMET İLMAN)

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ