Anasayfa   /    Güncel    /    Hasan Karagöz: “25 Nisan’da Mecidiye’de olalım”

Hasan Karagöz: “25 Nisan’da Mecidiye’de olalım”

---

GÜNCEL      13 Nisan 2019 - 00:27     776     0

Hasan Karagöz: “25 Nisan’da Mecidiye’de olalım”

Keşan Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz ve Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Geliştirme Derneği Başkanı İrfan Balaban, dün ortak basın açıklaması düzenledi.

Karagöz ve Balaban, 25 Nisan 2019 Perşembe günü Mecidiye köyünde yapılacak olan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısına oda, sendika, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ve çevreye duyarlı vatandaşları davet etti.

Basın toplantısına eski Mecidiye Belediye Başkanı ve Dernek üyesi Recep Çınar da katıldı.

Keşan Kent Konseyi’nin Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde bulunan bürosunda yapılan ve saat 15.00’de başlayan toplantıda ilk sözü alan Karagöz, konuyla ilgili olarak daha önce de açıklamalarda bulunduklarına değinerek “Mavi ile yeşilden oluşan doğa harikası bir yeri tahrip etmeyi önlerine koymuşlar. Daha önceleri bu bölgede taş ocağı açmak, genişletmek için ÇED’siz bir süreç yaşanıyordu. Açılan dava sonucu ÇED zorunluluğu getirildi ve artık o bölgede ocak falan açılamıyordu. Şu an ocaklardan bir tanesi kapasite artırmayı, yani alan genişletmek için ÇED sürecine başvurmuş. Bununla ilgili itirazlarımızı yaptık.” dedi.

“BUNA GEÇİT VERMEMEK LAĞZIM”

Sözlerine Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün başlattığı ÇED sürecini bir türlü anlamadıklarını da belirten Karagöz, şöyle konuştu: “21 Mart’ta bu taş cağı için ÇED sürecinin başlatılacağına dair duyuru yapıyor. Buna 10 gün itiraz süresi var. Süre 31'inde doluyor. Bu konuyla ilgili itiraz dilekçeleri daha ellerine gitmeden, değerlendirilmeden aynı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ayın 29’unda ÇED halkın katılımı toplantısının 25 Nisan’da saat 10.30'da Mecidiye'de yapılacağının duyurusunu yapıyor. 25 Nisan 2019 Perşembe günü saat 10.30'da Mecidiye'de açık hava toplantısı şeklide ÇED halkın katılım toplantısı yapılacak. Buradan buna geçit vermemek gerekiyor. Olumlu ÇED görüşünün çıkarılmaması gerekiyor. Keşan’da, Keşan çevresinde, sahillerde yaşayan tüm yurttaşlarımıza Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Geliştirme Derneği ile Keşan Kent Konseyi olarak çağrımızdır. 25 Nisan 2019 saat 10.30'da herkes orada olmalı.”

“17 NİSAN’DA KEŞAN’DA DURUM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLEYECEĞİZ”

25 Nisan’da yapılacak toplantıya ilişkin olarak hem Kent Konseyi hem de dernek yönetimi olarak hazırlık aşamasında olduklarını da bildiren Karagöz, “Ne yapılacak? Nasıl yapılacak? Ne tür itirazlar yapılacak? Hangi dilekçeler verilecek? Dilekçelerin içeriği ne olacak? Bu konuların görüşülmesi için 17 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 13.30'da Keşan Kent Konseyi toplantı salonunda toplantı düzenleyeceğiz. Keşan'daki tüm oda, dernek, sendika, dernek başkanlarını, çevre gönüllülerini, köylerde bu konuya gönül vermiş insanlarımızı, sahilde bu anlamda yaşayan duyarlı vatandaşlarımızı yapacağımız genişletilmiş toplantıya davet ediyoruz. Halk olarak el ele verirsek, ciddi bir güç olduğumuzu biliyoruz. Herkesin bunun farkına varması gerekiyor. Bu iş 1-2 kişi ile üstesinden gelinecek bir durum değil. Bugün bir anket yapılsa, taş ocakları ruhsatlarının iptal edilip faaliyetlerini durdurmaları gerektiği sorulsa %90’ın üzerinde evet diye bir şey çıkar. Halkımızın bu duyarlılığı göstereceklerini düşünüyoruz. Avukatlarımızı özellikle çağırıyoruz. Keşan'da çevreye duyarlı, bunu gönüllülük esası üzerinden bu konuda koşturacak, kafa yoracak, bizlere destek verecek avukatlarımızı bekliyoruz.” diye konuştu.

BALABAN: “SORUN MECİDİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Saros Körfezi Mecidiye Beldesi Turizm Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Geliştirme Derneği Başkanı İrfan Balaban da yaptığı konuşmada konunun Mecidiye’nin geleceği için çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve hem 17 Nisan’da Keşan’da yapılacak olan bilgilendirme toplantısına hem de 25 Nisan’da Mecidiye’de yapılacak ÇED toplantısına duyarlı kesimlerin ve vatandaşların katılımını beklediklerini ifade etti.

(MEHMET İLMAN)

 

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ