Anasayfa   /    Güncel    /    Hakan Balcı: “İstanbul’u bekleyen deprem bizi de yakından ilgilendiriyor”

Hakan Balcı: “İstanbul’u bekleyen deprem bizi de yakından ilgilendiriyor”

-

GÜNCEL      28 Ocak 2020 - 10:22     303     0

Hakan Balcı: “İstanbul’u bekleyen deprem bizi de yakından ilgilendiriyor”

Jeofizik Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Hakan Balcı, geçtiğimiz günlerde Elazığ’da yaşanan deprem ile ilgili konuştu. Balcı, yaşanan depremde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyerek yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.

Balcı, yaşanan depremin, ülkenin deprem ülkesi olduğunu bir kez daha hatırlattığını söyledi.

“KURUMLAR ARTIK ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Daha büyük ülkelerde bu şiddette olan depremlerde can kayıplarının yaşanmadığını gördüklerini, bununda içerisinde yaşadığımız bina yapılarının sağlamlığından kaynaklandığını söyleyen Balcı, “Elazığ ve Malatya’yı etkileyen depremde can kayıplarımız oldu. Birçok vatandaşımız yaralı. Ölen vatandaşların yakınlarına başsağlığı yarılı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Deprem ülkesinde yaşıyoruz ve zaman zaman deprem ile yüz yüze geliyoruz. Daha büyük ülkelerde bu şiddette olan depremlerde can kaybı yaşanmadığını görüyoruz. Bu da içerisinde yaşadığımız binaların ve yapıların sağlamlığından kaynaklanıyor. Kurumların artık elini taşın altına koyması gerekir. Deprem gerçeğini hep beraber, el birliğiyle ülkede en ön sıraya koymamız gerekiyor. Tüm kaynaklar seferber edilip, yapılar gözden geçirilmeli. 99’dan önceki yapılar ve 99’dan sonraki yapılarda yapı stoku ile ilgili tespitleri yapmalıyız. Deprem güvenliği olmayan yapıları yenileme konusunda ciddi oranda kaynak ortaya koyup, kararlılıkla üzerine gidip kısa bir sürede eritmemiz gerekecek” ifadelerini kullandı.

“BİNALARIMIZI GÜVENLİ HALE GETİRMEMİZ ŞART”

Binaları depreme güvenli hale getirebilmek için yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Balcı, sözlerine şunları ekledi: “Bu hepimizin birinci önceliği olması gerekiyor, binalarımızı yenilemeliyiz. İstanbul’u bekleyen deprem bizi de yakından ilgilendiriyor. Zamanını bilemiyoruz ama olacak yeri biliyoruz. Nerede olursa olsun binalarımızı depreme güvenli hale getirmemiz şart.”

“ÖNEMLİ OLAN TEDBİRLERİN ZAMANINDA ALINMASI”

Birkaç gün içerisinde iki ayrı fay hattında meydana gelen depremler, ülkenin deprem ülkesi olduğunu bir kez daha hatırlattığını ifade eden Balcı, sözlerine şöyle devam etti: “İlginç olan aynı haftada hem Kuzey Anadolu Fayı Hattı üzerinde hem de Doğu Anadolu Fayı Hattı üzerinde depremlerin olması. Bu bize deprem ülkesi olduğunu hissettirmiş oldu. Deprem seferberliği ile ilgili durum söz konusu olması gerekiyor. Fayların bir birine göre çalışma sistemleri farklıdır. Kuzey Anadolu Fay Hattının çalışma sistemi ile Doğu Anadolu Fay Hattının çalışma sistemi birbirinden farklı. Mesafeleri de uzak olduğundan iki ayrı fay hattının birbirini tetiklemesi söz konusu değil. Burada beklenen deprem İstanbul depremi. O da Tekirdağ ve Silivri açıklarına kadar olan fay hattının kırılmasıyla ciddi deprem yaratacak. Yakın bir fay söz konusu. Kuzey Anadolu Fay Hattının devamı Saros açıklarına kadar devam ediyor. Önemli olan tedbirlerin zamanında alınması.”

“DEPREM ÜLKESİYSEK DEPREME YÖNELİK TÜM BRANŞLARDA UZMANLAŞMAMIZ LAZIM”

Yapmak istediği vurgudan ivedilikle bahseden Balcı, “Kurum ve kuruluşlar el birliği ile kaynak yaratıp depreme güvensiz yapı stokunu Türkiye genelinde eritmeli. Tekrar can kaybı yaşanmaması için bunu muhakkak hayata geçirmemiz gerekiyor. Biz deprem ülkesiysek depreme yönelik tüm branşlarda uzmanlaşmamız lazım. Örneğin ilkokullardan tutun tüm okullara kadar depremi ders halinde vermek gerekiyor. Her konuda olduğu gibi deprem konusunda da üzerinde durulması gerekir. Bu eğitimi verirsek toplum olarak bilinçlenmiş olacağız. Deprem konusunda deprem olmadan önce ve olduktan sonra neler yapılacak, koordinasyon nasıl sağlanacak, kim ne iş yapacak, nereye yapacak, gelen yardım nerede tutulacak, nereye gönderilecek bunun uzmanlaştırılması gerekiyor. İhtisas alanı olması gerekiyor. Burada da maalesef bir eksiklik olduğu herkes tarafından görülüyor. Ciddi olarak bu depremi devamlı sıcak tutmamız gerekiyor. O yüzden bunu ders haline getirip, insanlarımızı ilkokuldan başlayarak eğitmemiz gerekiyor. Depremden önce ya da sonra neler yapılmalı, nasıl koordine edilmesi gerekiyor bunu muhakkak bilmeliyiz. Bunları yaşamamak, bir dahaki olacak depremde aynı şeyleri görmemek için kurumların elini taşın altına koyması gerekir” diye konuştu.

(GİZEM GÖRÜR)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ