Anasayfa   /    Güncel    /    FSRU İDK toplantısının yapılmasına itiraz Bülent Kaçar: “Halkın katılımı ilkesine aykırı”

FSRU İDK toplantısının yapılmasına itiraz Bülent Kaçar: “Halkın katılımı ilkesine aykırı”

-

GÜNCEL      06 Mayis 2020 - 00:31     3299     0

FSRU İDK toplantısının yapılmasına itiraz  Bülent Kaçar: “Halkın katılımı ilkesine aykırı”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bugün yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’yle ilgili İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı’nın yapılmayıp, yazılı görüş gönderilmesi gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili olarak, Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışma Konseyi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na mail olarak veya kaymakamlık/valilik aracılığıyla gönderebilmeleri için itiraz dilekçeleri hazırlandı. Dilekçede; toplantının yapılmayıp, sadece yazılı görüş istenmesinin kamu yararı ilkesine de halkın katılımı ilkesine de aykırı olduğu ifade edildi.

“YENİ ÇED BAŞVURUSUNUN BAKANLIK TARAFINDAN KABUL EDİLMESİ USULE, BİLİME VE HUKUKA AYKIRIDIR”

Hazırlanan dilekçede, şunlara yer verildi: “Keşan ilçesi sınırları içerisinde Botaş-Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan SAROS FSRU Gemi İskelesi Projesi ile ilgili 06/05/2020 tarihinde İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı gerçekleştirileceği 21.04.2020 günü bakanlık internet sitesinde duyurulmuştur. Bu duyuru içerisinde, BOTAŞ şirketinin SAROS FSRU Gemi İskelesi Projesi ile ilgili hazırladığı yeni ÇED başvurusu da yayınlanmıştır. SAROS FSRU Gemi İskelesi Projesi ile ilgili yeni ÇED başvurusu da bunun çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kabul edilmesi usule, bilime ve hukuka aykırıdır.”

“SADECE YAZILI GÖRÜŞLER ALINMASI, ÇED YÖNETMELİĞİNE AÇIKÇA AYKIRIDIR”

“Genel müdürlüğünüz 30.04.2020 günü yaptığı internet duyurusu ile halkın katılım toplantılarının ertelendiğini duyurmuştur. Ancak, genel müdürlüğünüz Saros FSRU inceleme değerlendirme komisyon toplantısını ertelememiştir. Bu durumda İDK toplantısı ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ve bölgede yaşayan kişi ve kuruluş temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirilmesi gerekirken resmi hiçbir duyuru yapmadan 06.05.2020 günü yapılacak Saros FSRU İDK toplantısını ileri bir tarihe ertelemeyerek sadece yazılı görüşler alınması yani fiziki İDK toplantısı yapılmaması usule ve ÇED yönetmeliğine açıkça aykırıdır.”

“TOPLANTININ YAPILMAYIP YAZILI GÖRÜŞ İSTENMESİ KAMU YARARI İLKESİNE DE HALKIN KATILIMI İLKESİNE DE AÇIKÇA AYKIRIDIR”

“Saros Körfezi’nde yaşayanların ve kuruluşlarımızın ÇED İDK toplantısına katılma ve görüş bildirme hakları bulunmaktadır. Toplantıya katılım ve toplantıda görüş bildirme hakkının engellenmesi veya ileri bir tarihte fiziki ve gerçek bir toplantı düzenlenmemesi, ÇED katılım ilkesine açık aykırılık ve hukuksuzluk oluşturmuştur. İDK toplantısının bölgede yaşayan ilgili kişi ve kuruluşların katılımıyla yapılmaması, bu zorlu corona virüs salgını sürecinde alelacele ilan edilip sonra da toplantının yapılmayıp yazılı görüş istenmesi kamu yararı ilkesine de halkın katılımı ilkesine de açıkça aykırıdır. Çevreyi korumakla görevli bakanlığınızdaki bu hız ve acelenin halka rağmen, bilimsel rapora rağmen, mahkeme kararına rağmen sadece BOTAŞ şirketinin dış alım ve dış satım taahhütleri için olduğunun, doğa ve yaşamı hiçe saydığının artık farkındayız.”

“YENİ ÇED SÜRECİ SAYIN KOMİSYONUNUZCA OLUMSUZ OLARAK SONLANDIRILMALI”

“Edirne İdare Mahkemesi’nin 2019/943 E.sayılı dosyasından verilen karar ile önceki ÇED olumlu kararı iptal edilmiştir. Edirne İdare Mahkemesi Nihai ÇED raporundaki 14 önemli hukuksuzluğu ve ÇED Yönetmeliğine aykırılığı hüküm altına almıştır. Mahkeme iptal kararına dayanak olan 10 uzman ve akademisyen tarafından oybirliğiyle hazırlanan bilirkişi raporunda ise 90 civarında bilime ve ÇED yönetmeliğine aykırılık ayrıntılı olarak tespit edilmiştir. Somut durumda Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/7 sayılı genelgesi uygulanamaz. Çünkü ortada bir veya bir kaç aykırılık değil, 90 civarında bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılık vardır. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu resmi ve hukuki bir belge olarak, sayın komisyonu idari ve hukuki olarak bağlayıcıdır. Saros Körfezi, Trakya Bölgesi ve ülkemiz için çok önemli bir doğal varlıktır. Proje alanı, Saros Körfezi 2006 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş olup 2010 yılında da Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmiştir. Proje alanı devlet olarak imzaladığımız Barselona Sözleşmesi ve Bern Sözleşmesi kapsamında kalmaktadır. BOTAŞ şirketi hem halka hem de bilime rağmen 1.Derece Deprem Bölgesi üzerine Liman ve Boru Hattı kurmak istemektedir. Şirketin ısrarı sadece dış ülkelerden doğal gaz alım ve satımı içindir. Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesi akla, bilime, doğaya, hukuka zarardır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında hukuk devleti ilkesi ve hukukun üstünlüğü açıkça düzenlenmiştir. Bilimsel ve yargısal olarak geçersizliği DOKSAN AYRI SEBEPLE tespit edilmiş ve ON DÖRT AYRI hukuka aykırılığı MAHKEMECE resmen tespit edilen BOTAŞ tarafından Saros Körfezimize, HALKA RAĞMEN ısrarla kurulmak istenen SAROS FSRU GEMİ İSKELESİ projesinin hukuksuz başlatılan yeni ÇED süreci sayın komisyonunuzca olumsuz olarak sonlandırılmalıdır.” 

Bu itiraz dilekçesinin, Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışma Konseyi’nin ortak üretimi olduğu, isteyen yurttaşların Çevre ve Şehircilik Bakanlığına mail veya Kaymakamlık aracılığı ile gönderilebilmesi için hazırlandığı belirtildi.

(GİZEM GÖRÜR)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ