Anasayfa   /    Güncel    /    Corona, bağışıklık sistemi güçlü kişilere zarar veremiyor

Corona, bağışıklık sistemi güçlü kişilere zarar veremiyor

-

GÜNCEL      12 Mart 2020 - 00:11     4517     0

Corona, bağışıklık sistemi güçlü kişilere zarar veremiyor

Özel Keşan Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Komitesi Başkanı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Haydar Yıldırım dün yaptığı açıklamada, tüm Dünya’da ve Türkiye’de endişe yaratan Corona Virüsü ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Corona Virüsünden korunmanın en önemli yolunun kişisel hijyen ve kalabalık ortamlardan kaçınmak olduğunu belirten Yıldırım, aynı zamanda bu virüsün, sağlam bir bağışıklık sistemine zarar veremeyeceğini de söyledi. Op. Dr. Ali Haydar Yıldırım, sağlıklı beslenme ve sporun da virüs ile mücadelede önemli olduğuna vurgu yaptı. Op. Dr. Ali Haydar Yıldırım’ın ardından, Özel Keşan Hastanesi Enfeksiyon Hemşiresi Fatma Funda Güzelbadem de kişisel hijyen için dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirmede bulundu. Enfeksiyon Komitesi Kalite Yönetim Direktörü Çiğdem Çeliktuğ da açıklamada hazır bulundu.

 

“BU VİRÜS, HER ZAMAN HER YERDE VARDI”

Corona Virüsünün geçmişi hakkında bilgilendirme yaparak açıklamasına başlayan Özel Keşan Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Komitesi Başkanı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Haydar Yıldırım şu bilgileri verdi: “Virüsler canlılığın temelidir. Her şey virüslerle başladı. Virüsler hem hayvanlarda hem insanlarda hem de canlılarda hastalıklara sebep olur. Güncel olan Corona Virüs, aslında hayvanlarda hastalık yapan bir virüstür. Sonrasında evrilerek insanları etkilemeye başlamıştır. Virüsler genelde değişerek hayvanlardan insanlara geçer. Corona Virüsü için, fırsatçı ve öldürücü diyebiliriz. Yani mazereti olan, bir hastalığı olan insana zarar verebilir. Kuvvetli bir bünye, bu virüsü atlatabiliyoruz. Kuş gribi, domuz gribi dediğimiz gripler, bu virüsten daha öldürücüdür. İlk defa Çin’de yayıldı. Ciddi bir solunum sıkıntısı yaratan bir virüstür. COVİD-19 olarak karşımıza gelen bu virüs, yarasa türü gıdalar ile bizlere ulaştı. Deniz ürünleri, kümes ürünleri ve yarasa türü canlılar ile yayıldığını söyleyebiliriz. Virüsün ilk çıkış yeri Çin olduğu için, en çok tahribat orada yaşandı. Daha sonra Ortadoğu ülkelerine yayıldı. Şimdi de Avrupa’ya geldi. Bu virüs, her zaman her yerde vardı, daha önceden yok olduğunu söylememiz mümkün değildir. Bu virüs, tüm dünyaya yayıldığı için daha medyatik bir hal almış durumda. Bu virüs şu ana kadar 756 bin kişide görülmüş, tabii bu rakam her an değişiyor. Dünya sağlık teşkilatının açıkladığı verilere bakarsak, Kuş Gribi, Domuz Gribi gibi hastalıklardan ölen kişilere bakarsak, bu virüs daha masum kalıyor.”

“ÖNCELİKLE HASTA KİŞİLERİN MASKE KULLANMASI ÖNEMLİDİR”

Corona Virüsünün büyük yapılı bir virüs olduğunu, dolayısı ile de maske ile önlemin alınabileceğine vurgu yapan Yıldırım, “Corona Virüs, büyük yapılı bir virüs olduğundan, korumada bazı tedbirlerle önlenebiliyor. Bugün maske ile bu virüsten kaçınabilmek mümkündür. Maskelerin süzgeçlerinden bu virüs geçmiyor. Corona Virüs öksürme, hapşırma ve kırgınlık şeklinde gelmiyor. Solunum sıkıntısı ve şiddetli öksürük ile geliyor. En önemli şey virüsten korunabilmek. Maske önemli. Fakat bu kadar insana maske yetiştirmek mümkün değildir. Öncelikle hasta kişilerin maske kullanması önemlidir. Hastalarla yakın temaslı kişilerin de maskeyi kullanması gerekiyor. Mümkün olduğu kadar, toplu yerlerden kaçınmak gerekiyor. Corona Virüs genellikle yüzeylere bulaştığı için, ellerin her daim steril olması gerekiyor. Alkollü mendillerle her an eller temizlenmelidir. Bir de ellerimizi yüzümüze getirmekten kaçınmalıyız. Koruyuculuk anlamında dikkatli olmalıyız. Hastalandıktan sonra hekime mutlaka müracat edilmesi gerekiyor. Düzenli spor ve düzenli beslenmek de çok önemli çünkü vücudumuzu ne kadar dinç tutarsak, virüsten o kadar kolay korunabiliriz. Virüsler fırsatçıdır ve sistemi yıkık olan insanları etkiler. Şeker hastaları, kronik akciğer hastası, kanser hastaları gibi hastalar çok dikkatli olmalıdır.” dedi.

“VİRÜSLER FIRSATÇIDIR VE İYİ BİR SAVUNMA SİSTEMİ VARSA, KİŞİYE ZARAR VEREMEZ”

Corona’nın fırsatçı bir virüs olduğunu ve yalnızca bağışıklık sistemi iyi olmayan kişilere zarar verebileceğini hatırlatan Op. Dr. Ali Haydar Yıldırım, açıklamasına şöyle devam etti: “Virüsler fırsatçıdır ve iyi bir savunma sistemi varsa, kişiye zarar veremez. Gençlerin bu virüsten etkilenmemesi de bu yüzdendir. Genç ve zindeyseniz, bunu atlatabilirsiniz. Yaşlıları daha çok etkilemesinin sebebi ise, ileriki yaştaki insanların zinde ve dinç olmaması ve bu virüsle savaşamamalarıdır. 60-65 yaşındaki insanlarda bağışıklık sistemi yavaşladığı için, virüsle mücadele de zorlaşıyor ve hastalık bu kişilere etki edebiliyor. Bebeklerin bağışıklık sistemleri bizden bile daha güçlüdür. Çünkü anneden aldıkları antikorlar vardır. En riskli grup, mazereti olan yani hastalığı olan kişilerdir. İkinci riskli grup ise yaşlılardır.”

“SU VE SABUNA BOL BOL DOKUNMALIYIZ”

Özel Keşan Hastanesi Enfeksiyon Hemşiresi Fatma Funda Güzelbadem ise, virüsten korunmak için yapılması gerekenler ile ilgili şu bilgileri verdi: “Gerekli tedbirlerle Corona Virüsünün üstesinden gelinebilir. Hijyen çok önemlidir. Her gün yıkanmaya dikkat edilmelidir. Bol bol el yıkanmalı. Su ve sabuna bol bol dokunmalıyız. Herkes kendi hijyenini sağlarsa, bu virüsten korunabiliriz. El bakımı, tırnak bakımı, ağız bakımı çok önemlidir. Çocuklar okulda sıralara dokunuyor. Alan temizliği en önemlisidir. Herkes kendi alanını temizlerse, her yer korunmuş olur. Maske konusunda da çelişkiler var. Her türlü maske bizi koruyabilir. Çünkü bu büyük bir virüstür ve her türlü maske bizi koruyabilir.”

(GİZEM GÖRÜR)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ