Anasayfa   /    Güncel    /    CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Edirne’de kadınlara seslendi: “Mücadele edeceksiniz, hak isteyeceksiniz”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Edirne’de kadınlara seslendi: “Mücadele edeceksiniz, hak isteyeceksiniz”

---

GÜNCEL      11 Mart 2019 - 00:06     244     0

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Edirne’de kadınlara seslendi: “Mücadele edeceksiniz, hak isteyeceksiniz”

8 Mart 2019 Cuma günü Edirne’ye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, tekstil fabrikası çalışanı kadınlarla bir araya gelip, birlikte yemek yedi.

Kılıçdardoğlu, Edirne TSO (Ticaret ve Sanayi Odası)’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada kadınlara şöyle seslendi: “Her halükarda kadın- erkek eşitliğini sağlamak; kadının, hayatın her alanında olmasını istemek, omuz omuza çalışmak dünyanın en güzel işlerinden biridir. Kırsal kökenliyim. Kırsalda kadının erkekten çok daha fazla çalıştığını biliyorum. Anadolu’nun her tarafında bunu görmek mümkün. Kente gelince kadın dört duvarın arasında kalıyor; çalışma ortamı, üretme ortamı bulamıyor. Dolayısıyla kadın - erkek eşitliği dediğimiz o eşitlik kalmıyor, ama bunu sağlamak erkeklerden çok sizin göreviniz. Siz mücadele edeceksiniz, siz hak isteyeceksiniz, birlikte mücadele edeceksiniz. Eğer birlikte olup, birlikte mücadele ederseniz sonuç alırsınız. Buradan özellikle geçen seçimlerde AK Parti’ye oy vermiş değerli kadın kardeşlerime de seslenmek isterim. Sizler gerçekten seçme ve seçilme hakkını güçlendirmek istiyorsanız, hayatın her alanında var olmak istiyorsanız bütün kadınların bir araya gelip, ortak mücadele ettiği bir platformun içinde olmak zorundasınız. Böyle olursa o zaman daha güçlü bir Türkiye’yi inşa etmiş olursunuz.”

“KADIN HAREKETİ, SIRADAN BİR HAREKET DEĞİLDİR”

‘Dünya Kadınlar Günü’ ile ilgili açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün burada <Dünya Emekçi Kadınlar Günü>nü kutluyorsak binlerce kadının verdiği mücadele ve 120 kadının hayatını kaybettiği bir günün anısına bugün burada toplanıyoruz. O kadınlar bütün dünyaya örnek oldu, hayatlarını vererek. Biz bugünü çiçeklerle kutluyoruz; ama onun arkasında yatan derin bir üzüntü ve güçlü bir hak mücadelesi var. O nedenle kadın hareketi, sıradan bir hareket değildir. Kadının bilinci, sıradan bir bilinç değildir. Kadının üretimi, sıradan bir üretim değildir. Alın teri ve göz nuru vardır ve onun için hayatını kolayca feda edebilmiştir. Alın teri için hak aramak için. Eğer bir insan hak arayabiliyorsa insan kimliğine kavuşmuş demektir. Hakkını aramayan kişinin hakkı verilmez. Hak aramak, o nedenle çok değerlidir. O nedenle Allah’ın isimlerinden biri Hak’tır. Hak aramak, emeği birilerine peşkeş çekmemek, alın terini birine peşkeş çekmemek hepimizin ortak görevidir. Dünya kadın hareketinin arkasında böyle bir acı, böyle bir gözyaşı, böyle bir onur kimliği vardır ve bu onur kimliği bugün 8 Mart'ta dünya kadınlarını buluşturan kimliktir.” dedi.

“HER YIL SİZİN YENİ HAK TALEBİNDE BULUNMA YILINIZ OLMALIDIR”

Kılıçdaroğlu, “Bu tarih, bu yıl, her yıl sizin yeni hak talebinde bulunma yılınız olmalıdır. Eğer bir yerde bir kadın sorun yaşıyorsa o soruna bütün kadınların sahip çıkma zamanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu toprakların yetiştirdiği, dünyaya var olan ender devlet adamlarından birisidir ve kadınlara onun kadar değer veren ikinci bir başkan var mıdır; emin olun bilmiyorum. O’nun kadar değer veren yoktur. Cumhuriyeti kurduktan sonra 3 Nisan 1930'da belediye kanununda değişiklik yapılıyor, ‘Kadınlar belediye başkanlığına ve meclis üyeliklerine seçilebilirler’ diye. 3 yıl sonra kadınlar muhtar olabilirler, ihtiyar heyeti üyesi olabilirler, kararı alınıyor. 1 yıl sonra 1934’te kadınlar milletvekili seçilebilirler, kararı alınıyor. Mustafa Kemal kadın hareketini ve kadının siyasal yaşamda ne kadar önemli olduğunu bilen bir insandı. Dünyada kadın hareketine onun kadar değer veren ikinci bir lider tanımıyorum, bilmiyorum. Şunun için. Fransa'da kadınlara Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinden tam 10 yıl sonra, 1944’te milletvekili seçilme hakkı verildi. Japonya’da 1945 yılında; İtalya, Arjantin ve Meksika'da 1946 yılında. Türkiye'de 1934 yılında verildi bu hak. Verilen bu hakkın ne kadar değerli olduğunu hepinizin bilmesini isterim.” diye konuştu.

“EĞİTİMLİ, AHLAKLI İNSANLAR ŞİDDETE BAŞVURMAZLAR”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kadına yönelik şiddete de değinerek şöyle dedi: “Kadına yönelik şiddetin üzerinde de durmak lazım. Kadınların öldürülmesi, baskı, şiddet bunun da engellenmesi lazım. Bunun yolu eğitimden geçer. Eğitimli, ahlaklı insanlar şiddete başvurmazlar. Dolayısıyla kadına yönelik şiddet konusunda daha radikal önlemler almak gerekiyor. Bunu yapacak olanlar da siyasilerdir. Bu önlemin alınması konusunda CHP’ye düşen ne görev varsa emin olun parlamentoda yerine getiriyor ve çalışıyoruz. Dünya Ekonomik Forumu'nun ‘Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’ var. Bu uçurumda Türkiye 140 ülke içinde 130’uncu. Bizden önde olanlar Burkina Faso, Katar, Kuveyt, Angola bizden önde. Demek ki Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’te kadının hak ettiği değeri kadına yeterince verememişiz. Bunun mücadelesini yapmak da sizin göreviniz. Siz bu görevi üstlendiğiniz ve yaptığınız takdirde biz size her ortamda destek olacağız. Bunun sözünü veriyorum.”

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Edirne’deki tekstil fabrikasını ziyaret edip, kadın işçilerle birlikte yemek yiyerek, sohbet etti ve kadınlara karanfil dağıttı.

(HABER MERKEZİ)

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ