Anasayfa   /    Güncel    /    CHP’den “ret kararı” açıklaması

CHP’den “ret kararı” açıklaması

“Ret kararını yolların yapılmasına değil, yüksek faizli krediye karşı olduğumuz için verdik”

GÜNCEL      09 Eylül 2019 - 11:04     420     0

CHP’den “ret kararı” açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, yaptığı açıklamada mecliste, yolların ve kaldırımların yapımında kullanılması için İller Bankası’ndan kullanılacak krediye neden “ret” kararı verildiğini açıkladı. Özgür Heves Yıldız, partisi adına yaptığı açıklamada, yolların yapımında kullanılacak kredinin faiz oranının çok yüksek olduğunu, yapılması planlanan yollardaki doğal gaz çalışmalarının hala tamamlanmamış olduğunu, yol yapımı için uygun olan mevsimin geçtiğini ve “ret” oyunun, yolların yapılmasına karşı olunduğu için değil, yüksek faizle borçlanmaya karşı olunduğu için verildiğini belirtti. Yıldız, civardaki hükümet belediyelerinin teslim alındığı zamanki borçlarını örnek göstererek, Keşan’da kişi başına düşen borcun, bu belediyelere göre daha düşük olduğunu belirtti.

“SEBEPLERİNİ TOPLANTIDA AÇIKLADIK”

“Ret” kararının sebebinin meclis toplantısında net olarak açıklandığını, fakat kamuoyunda yaşanan bilgi kirliliğini gidermek amacıyla yeniden açıklama yapma gereği duyulduğunu belirterek açıklamasına başlayan Yıldız, şunları söyledi: “Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yaptığı açıklamada da bahsettiği gibi, göreve geldikleri günden beri, belediyemizin kendi imkanları ile 6-7 km asfalt yol ve kaldırım yapılmıştır. Bunun haricinde artı çarşı projesi de kendi imkanlarımız ile yapılmaktadır. Kunduracılar çarşısının projelendirilerek, hibe kredi kullanılacağı kendileri tarafından belirtilmiştir. Muammer Aksoy Caddesi ve Muhtar Ali Çevikel Caddeleri de beton asfalt yapılacaktır. Bunun için ihale yapılarak yerli bir firmayla yakın zamanda sözleşme imzalanmıştır. Kendi ifadeleri ile ‘Keşan’a yakışan yollar yaptıklarını, yerli ve milli olması nedeniyle beton asfalt tercih ettiklerini’ söylemişlerdi. Eylül ayı meclisi toplantısında 6. Madde olan  ‘İlçemizin Muhtelif Cadde ve Sokaklarında asfalt, yol, kaldırım işi için İller Bankası A.Ş’den kredi alınması ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi’ hususunun görüşüldüğü maddeye grup olarak ret oyu verdik. Bunun sebeplerini toplantıda açıkladık, fakat kamuoyunda yaşanan bilgi kirliliğinden dolayı ve Ak Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın açıklaması ile grubumuzu suçlaması sebebiyle tekrar açıklama yapma ihtiyacı oluşmuştur.”

“HÜKÜMETTEN DE DESTEK İSTENEREK KEŞAN HALKI’NIN İKTİDARIN NİMETLERİNDEN FAYDALANDIRILMASINI TALEP ETTİK”

Özgür Heves Yıldız, CHP ve İYİ Parti grubunun, yolların yapılmasına değil, kredinin kullanılmasına “ret” oyu verdiğini hatırlatarak, kredi kullanmak yerine, Keşan Belediyesi’nin iktidarın nimetlerinden faydalandırılmasını talep ettiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Grubumuz kredi kullanılmasına ret oyu vermiştir, asfalt ve kaldırım yapılmasına değil, kredi faizinin yüksek olması, yani 1 lirayı 1,5 veya daha fazla olarak geri ödeyecek olmamız sebeplerden biridir. Bir diğer sebep de asfalt çalışması yapılacak mevsimin geçiyor olmasıdır. Kredi başvurusu, ihale aşaması süreci düşünüldüğünde, en az 2 ay geçecek ve mevsim şartları buna izin vermeyecektir. Çalışılabilecek mevsim gelene kadar,  hem başlamadan çalışmalar yarım kalacak, hem de 6 ay gibi bir süre boşuna faiz yükü altına girilecektir. Bununla beraber bu mevsimde yapılacak olan asfaltın en fazla 2 sene içinde bozulacağını geçtiğimiz senelerde tecrübe ettik. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılacak olan yola değil, çekilecek olan krediye ret oyu vermiş bulunmaktayız. Mevsim şartları uygun olduğu zaman durumu tekrar değerlendireceğimizi belirttik. Hükümetten de destek istenerek Keşan Halkı’nın iktidarın nimetlerinden faydalandırılmasını talep ettik.”

“KEŞAN’IN BÜTÜN YOLLARINI KAPSIYORMUŞ GİBİ BİR ALGI OLUŞTURULDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Yapılması planlanan bazı yollarda henüz doğal gaz çalışmalarının bitmemiş olduğunu belirterek açıklamasına devam eden Yıldız, bu mevsimde yapılırsa, kısa sürede bozulacak bir yol için 7 yıl kredi ödenmesinin doğru olmadığını belirtti ve şunları söyledi: “Sebeplerden bir diğeri ise yapılacak cadde ve sokakların bütün yani tek parça halinde değil de farklı olmasıdır. Yani 200 - 300m -900m’lik caddeler, mevsim koşulları elverdiği sürece ayrı ayrı yapılabilir. Kış mevsimi gelene kadar en az 2- 3 caddede çalışmalar bitirilebilir. Yapılması düşünülen caddelerin bazılarında doğal gaz kutu bağlantılarının bitmediği, yapılacak olan asfaltın tekrar kazılmak zorunda kalınacağı, kısa bir sürede bozulacak asfalt için 7 yıl yüksek faizle borçlanmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Belediyemizde, bu işi yapacak personel varken, ihale edilerek firmalara yüksek işçilik ücretleri ödenmek zorunda kalınacaktır. Yapılacak olan yolların Keşan’ın bütün yollarını kapsıyormuş gibi bir algı oluşturulduğunu düşünüyoruz fakat bahse konu olan yollar sadece 7,5 km asfalt yol ve 15km kaldırımdır.”

“İSRAF BELEDİYECİLİĞİNİN ÖRNEKLERİNİ GEÇTİĞİMİZ HAFTA, İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ’NDE GÖRDÜK, YAŞADIK””

Özgür Heves Yıldız, civardaki hükümet belediyelerinin teslim alındığı zamanki borçlarını örnek göstererek, Keşan’da kişi başına düşen borcun, bu belediyelere göre daha düşük olduğunu belirterek açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Yakın İlçelerimizden Enez ve İpsala’da geçmiş dönemde, belediyelerini, iktidar belediyeleri oldukları halde kullandıkları krediler ve borçlarla devrettiklerini biliyoruz. Bu ilçelerde belediyeler kişi Başı 10 bin TL borçla devralınmıştır. Keşan Belediyesi’nin devraldığı borç daha açıklanmamış olsa da bu ilçelerle mukayese edildiğinde kişi başına çok daha düşük olduğunu düşünüyoruz. Bu şartlar altında Keşan halkının,  bize verdiği denetleme yetkisini kullanarak, borçlanmanın, Keşan halkının menfaatine olmadığını düşündüğümüzden dolayı kredi kullanılmasına ret verdik.”

(GİZEM GÖRÜR)

           

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ