Anasayfa   /    Güncel    /    CHP, 36 sayfalık dilekçe ile itirazda bulundu… Yalı: “Kesin sonucu bekleyeceğiz” Gaytancıoğlu: “Çok somut delillerimiz var”

CHP, 36 sayfalık dilekçe ile itirazda bulundu… Yalı: “Kesin sonucu bekleyeceğiz” Gaytancıoğlu: “Çok somut delillerimiz var”

---

GÜNCEL      03 Nisan 2019 - 00:53     2072     0

CHP, 36 sayfalık dilekçe ile itirazda bulundu…  Yalı: “Kesin sonucu bekleyeceğiz” Gaytancıoğlu: “Çok somut delillerimiz var”

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanlığı, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimi’nde belediye başkanlığı için kullanılan oyların tekrar sayılması için dün Keşan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na 36 sayfadan oluşan bir dosya ile itiraz etti.

Saat 13.30 sıralarında gerçekleştirilen itiraz sürecinden önce CHP Keşan İlçe Başkanlığı binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Saat 12.00’de başlayan toplantıya CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Belediye Başkan adayı Şenol Yalı, belediye ve il genel meclisi üyeleri ve partililer katıldı.

YILDIZ: “İTİRAZIMIZI BUGÜN YAPACAĞIZ”

Toplantıda ilk sözü alan CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, yerel seçim sürecini atlattıklarını ve herkese çok teşekkür ettiğini ifade ederek, “Sonuçların hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Daha henüz netleşen bir şey yok. Seçim sonuçlarına gerekli olan itirazımızı bugün yapacağız. Amacımız seçmenin gerçek tercihinin ortaya çıkarılması ve bu iradenin doğruyu yansıtmasıdır, yoksa kazanmak, kaybetmek değil. Bununla ilgili mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.” dedi.

YALI: “HERKESİ METANETLİ DAVRANMAYA DAVET EDİYORUM”

Yıldız’ın ardından söz alan Belediye Başkan adayı Şenol Yalı, seçimin sona erdiğini ancak itiraz anlamında sürecin devam ettiğini belirterek, “Öncelikle tüm İslam aleminin Miraç Kandili'ni kutluyorum. Seçim gecesini Keşanlılar olarak hep birlikte yaşadık. Seçimde Keşan’da oy kullanılan 139 sandığa ait ıslak imzalı tutanaklar bizim de elimizde. Sonuçları büyük bir sabırla bekledik. Diğer tarafın kutlama yapmasına rağmen biz metanetimizi koruyup 139 sandığın o ıslak imzalı tutanaklarının elimize geçmesinden sonra yaptığımız toplama üzerine 12 oyla kazandığımız görüldü ve bizlerde sevindik. Bu süreçte hepimizde heyecan var. Bu süreçte doğal olarak karşı tarafta da heyecan var. Hala da devam ediyor heyecanımız. Herkesi biraz metanetli davranmaya davet ediyorum. Biz o durumdayız. Seçim sonrası bizlerin sevincinden sonra yapılan itiraz üzerine bir sandıkta yapılan incelemede 12 oyun 1 pusuladan diğer pusulaya farklı bir şekilde yansıdığı ortaya çıktı. Tüm sandığın tekrar sayımından sonra bu sandıktan bize 12 yerine bir oy geçmesi nedeniyle 11 farkla diğer tarafa geçti. Sonuçta 12'den alıp bir tarafa koyduğunuzda yine 12 olması gerekiyor ama dikkat edin 11. Bu bir tane hata ama 139 sandıkta da birer tane hata olduğunu düşünürseniz sonuç çok değişebilir. Biz dün sabah itibariyle erken saatlerde hukukçularımızla, partili olsun, Edirne'den olsun avukatlarımızla gerekli evraklarımızı gerekçeli bir şekilde hazırlayarak sonuca itiraz edeceğiz. Ankara'da da İstanbul’da da aynı durum var. İstanbul'da öndeyiz ama yine farklı şeyler var. Burada biz Keşan’daki itiraz sürecimizi bugün başlatacağız. Gerekçeli kararlarımızla müracaatımızı yapacağız. Bu süreç uzayabilir. 1999'u yaşayanlar bilirler.” dedi.

YALI: “BAŞKANIN TAVRI BENİ ÜZDÜ”

Sözlerinin devamında, pazar günü yapılan seçimde Keşan’da 38 bin oy kullanıldığını buna karşın seçimin 11 oy farkı sonuçlandığına dikkat çeken Yalı, şöyle konuştu: “11 tane oyla seçim kazanmak ya da kaybetmek çok şey bir şey değil. 6 tane oyu alıp buradan oraya koyduğunuzda sonuç değişiyor. Dün de bir takım kutlamalar yaptılar. Olabilir fakat bizim yapımız bu değil. Biz sonucu bekleyeceğiz ona göre hareket edeceğiz. Mustafa Bey'in açıklamasını izledim. Belediye Başkanımız Mehmet Özcan’ın, 'Gel görevi devir al, göreve başla' demesi beni biraz rencide etti. Kimse kusura bakmasın. 38 bin oy kullanılan bir yerde 11 tane oyla seçimin neticelenmeden mazbata verilmeden, onu kabul etmeden başkanımızın tavrı beni üzdü. Biz bugün itiraz başvurumuzu yapacağız, orada görevlendirmeler de olacak. Hemen hemen 40 sayfalık itiraz dilekçemiz olacak. Hepsi gerekçeli kararlar. Ayrıntılara çok girmek istemiyorum, doğru da bulmuyorum. Bunlar değerlendirilecek ve sonuçta bir iki gün içersinde bir karara varılacak. O karar neticesinde yine süreç ilerleyebilir ya da sonuçlanabilir. Onun için herkesi moralli olmaya davet ediyorum. Buradan bir ipucu vereyim sizlere. Göğsümüz dik bir şekilde yürüyeceğiz. Bizim abdestimizden tereddüdümüz yok. Sonuçlar tereddütsüz bir şekilde ortaya çıksın. Oylar sayılsın, 11 oyla kaybedeceğimize 200 oyla kaybedelim, onu düşünmüyorum ama en iyi sonucu sağlıklı olacak şekilde değerlendirilecektir. Öyle umuyorum.”

“BİRÇOK SORUN TESPİT ETTİK”

Toplantıda son olarak CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuştu.

İlk olarak herkesin kandilini kutladığını ifade eden Gaytancıoğlu, “Belediye başkan adayımız gayet net bir şekilde bahsetti. Bir hukuk süreci yaşıyoruz. Sağlıklı sayım oldu mu olmadı mı o konuda çok net bir bilgi veremeyiz. Zaten yasalar da şunu öngörüyor. İki gün içerisinde itirazlar kabul edilir, önce İlçe Seçim Kurulu'na itiraz yapılır. Saat 15.00 itibariyle itirazlar biter o biten sonuçlara göre İl Seçim Kurulu devreye girer. İl Seçim Kurulu’ndan sonra Yüksek Seçim Kurulu'na kadar itirazlar yapılabilir. İtirazımızı hazırladık. Gece geç saatlere kadar hep beraber oturduk hukukçularımızla. Genel merkezin hukukçularından da bilgi aldık. Çok ciddi anlamda teker teker tüm tutanaklar incelendi. Keşan özelinde seçim sonuçlarına dair birçok sorunları tespit ettik ve çok da ayrıntılı bir dilekçe hazırladık. Ben de sonucun itiraz sonucu daha net bir şekilde görüleceğini, hemen morali bozmamak gerektiğini söylüyorum. O gece ilk geldiğimizde 11 oyla kazandığımız şeklinde bir açıklama yaptık. Bizdeki tutanaklarla seçim kurulundan aldığımız tutanaklar eşitti. Fakat bir sandığın belediye meclis üyeleri oyları, belediye başkan adayı oy hanesine yazıldığı için böyle bir durum ortaya çıktı. Bu durum oy kullanılan tüm sandıklarda olabilir. Keşan halkının sağlıklı bir sonucu ulaşması için seçimlerin gerçek sonuçlarının tespiti için dediğim gibi belki 200 oyla kaybedebiliriz belki de 500 oyla kazanabiliriz. O yüzden İlçe Seçim Kurulu bunu değerlendirecektir. Keşan İlçe Seçim Kurulu bize 2 gün içerisinde cevap vermek zorundadır veya hiçbir şekilde itirazlarımızı dikkate almaz. Ama bunun böyle olmayacağını tahmin ediyorum. Çünkü çok somut delillerimiz var.” dedi.

“49 MİLYON KİŞİ SANDIĞA GİTTİ”

Konuşmasının devamında ülke gündemine değinen Gaytancıoğlu, Türkiye genelinde CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerini başarıyla tamamladığını belirterek, şöyle konuştu: “Seçimin galibi CHP’dir. 3 büyük il Türkiye'nin kaderini belirleyecek insanların %70'inin yaşadığı 3 büyük il kazanılmıştır. İstanbul, Ankara, İzmir. Bunun yanında Adana, Mersin eklenmiştir. 11 büyükşehirde CHP şu anda belediye başkanlıklarını almıştır. Tabii ki oralarda da, diğer yerlerde de itirazlar devam etmektedir. İstanbul'da itirazlar var. Partimiz tüm MYK üyelerini parti meclis üyelerini ve milletvekillerini göreve çağırmaktadır. Ben partimiz yetkili organlarıyla görüştüm. Keşan’ı tamamlamadan İstanbul’a katılmayacağımı bildirdim. Keşan’ı tamamladık. Buradan da İstanbul’da partimiz nerede görev verirse, orada bir ilçede gerekirse çuvalların üzerinde bekleyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir partinin derdi seçimlerin sonuçlarının sağlıklı bir şekilde olmasıdır. Yani hiçbir şekilde şaibe karışmamasıdır. Buna kimsenin hakkı da yoktur. Çünkü insanlar Türkiye Cumhuriyeti’ne güveniyorlar. 82 milyon kişinin 49 milyon kişisi sandığa gitti, oyunu kullandı. Oyunun gerçek olarak hangi partiye gittiği ve doğru sayıldığını bilmeli, vatandaş, yurttaşlık görevini yapıp sandığa gidiyorsa sonucunda sağlıklı bir şekilde belirlenmesi lazım. CHP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde yeri ve görevi budur. Her şeyi kuran parti seçim sonuçlarının da sağlıklı bir şekilde olmasını istemektedir.” diye konuştu.

“TÜRK HALKININ ARTIK HUZURA,

BARIŞA, ÖZGÜRLÜĞE İHTİYACI VAR”

Sözlerine AK Parti iktidarına yüklenerek devam eden Gaytancıoğlu, “Seçim sonuçları şunu göstermiştir ki: 17 yıldan beri uygulanan ekonomik politikaları artık iflas etmiştir. Türkiye üretmek zorundadır, üretmezse sağlıklı bir şekilde bölüşemez. Bakın tanzim satışları kapattılar. Çünkü seçimler bitti. Saçlar döküldü keller görüldü. Bu politikalarla gitmez, üretmek zorundayız. Ekonomimizi güçlendirmek zorundayız. 4,5 yıl seçim yok. Gerekirse biz de iktidara destek veririz. Türk halkının artık polemiğe ihtiyacı yok. Türk halkının artık huzura, barışa, özgürlüğe ihtiyacı var. Düşündüğünü artık sağlıklı bir şekilde kimseye zarar vermeden söyleyebilmeli. Hukuk herkes için işlemeli ve Türkiye Cumhuriyeti'nin üreterek insanlarına, çoluğuna çocuğuna gelecek sağlaması gerekmektedir. Eğitimli, teknolojiyi yoğun kullanan bir iradeye sahip gençler yetiştirmemiz lazım. İşsizlik sorununu çözmemiz lazım. Bunu biz sürekli söyledik. Bu söylemlerimize halkımız da büyük teveccüh göstermiştir. Seçim başlangıcından 45 gün önce rakibinin 8-9 puan arkasında olan Ekrem İmamoğlu, ciddi anlamda oy alarak onu geçmiştir ve halka da bir umut olmuştur. Aynı şekilde Ankara'da Mansur Yavaş ve inşallah da Keşan'da da Şenol Yalı olacaktır. Seçimde kaybetmek de olabilir. Ama Keşan halkının iradesi Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm il, ilçelerinde, beldelerinde muhtar seçiminde bile kime oy attıysak onun sandıktan geçmesini isteriz. CHP bunu sağlayacaktır. Bu konuda güçlüdür, iradesi tamdır ve devletin tüm kurumlarına da güvenmektedir. Yüksek Seçim Kurulu da bu seçimi gayet güzel bir şekilde götürmüştür. Biz de İlçe Seçim Kurulu'na itirazımızı yaptıktan sonra onların kararlarını beklemeye geçeceğiz. Yeniden tüm sandıklar sayılabilir, bunu bilemiyoruz. Her türlü şekilde dilekçemizi hazırladık ve sonuçlarını bekleyeceğiz.” diye konuştu.

“YOL HARİTAMIZ BU”

Gaytancıoğlu, son olarak basın mensuplarından gelen soruları cevaplandırdı. Keşan İlçe Seçim Kurulu’nun itiraza ne kadar süre içersinde cevap vereceği sorusunu cevaplandıran Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “İtirazın ardından net 2 gün içerisinde cevap gelmesi gerekmektedir. Eğer verilecek o cevap bizi tatmin ederse belki de AK Parti'yi tatmin etmeyebilir. Onlar İl Seçim Kurulu'na, oradan gelen cevap bizi tatmin etmezse sonuç YSK’ya kadar gidebilir. Onları tatmin etmezse sonuç YSK'ya kadar gidebilir Bizim yol haritamız bu.”

“%5 GEÇERSİZ OY BÜYÜK BİR RAKAM”

Keşan’da yapılan seçimde geçersiz sayılan oy sayısı da sorulan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Sanırım bu rakam 850 civarında iptal oy var ki hemen hemen tüm oyların %5'i ne tekabül ediyor. Bu rakam yüksek bir oran. İptallerin gerekçeleri de var tutanakların üzerinde. Çift mühür meselesi var. Çift mühür olabilir. Eğer çizgi dışına taşmıyorsa iptal sebebi değil. Ama çoğunda baktığımızda iptal sebebi gibi kabul edilmiş. Amblemin üzerine basmış, altına bir daha basmış. Ama parti ayracı içerisinde kaldığı sürece sıkıntı yok. Buralardan iptal olduğu söyleniliyor. %5 büyük bir rakam. Bunun dışında sayımlarla ilgili. Meclisle belediye başkanı arasında ciddi bir fark var. AK Parti ile aramızda ciddi bir fark var. En azından belediye başkanlığındaki itirazımızın odak noktamız o. Tümden sayılması ki çok uzun süre almaz o. Sanırım karşı taraf da bunu ister. Biraz beklemek de fayda var.”

Toplantı yapılan konuşmaların ardından sona erdi. CHP’liler saat 13.30 sıralarında Keşan Adalet Sarayı’na gelerek burada bulunan Keşan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na itiraz dilekçesini verdi.

Burada da bir açıklamada bulunan Okan Gaytancıoğlu, seçimi kazanmaktan çok oyların adaletli bir şekilde sayılmasını ve gerçek sonucun ortaya çıkmasını istediklerini söyledi.

Gaytancıoğlu, mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladı.

(MEHMET İLMAN)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ