Anasayfa   /    Güncel    /    Aylin Arıkan 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı “Avukat, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahıdır.

Aylin Arıkan 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı “Avukat, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahıdır.

-

GÜNCEL      04 Nisan 2020 - 01:49     1389     0

Aylin Arıkan 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı “Avukat, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahıdır.

Edirne Barosu Başkan Yardımcısı ve Keşan Temsilcisi Av. Arb. Aylin Arıkan, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Tüm meslektaşlarının Avukatlar Günü’nü kutlayarak açıklamasına başlayan Arıkan, şunları ifade etti: “Ne yazık ki ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu Kovid-19 tehlikesi nedeniyle bu sene hak ettiğimiz gibi bir ‘Avukatlar Günü’ yaşayamadık. Dahası bu zorlu süreçte mağduriyet yaşayan meslek örgütlerinin neredeyse en başında maalesef ki biz avukatlar geliyoruz. Bakanlığımız tarafından alınan önlemlerle birlikte, HSK tarafından verilen tavsiye niteliğindeki karar çerçevesinde, çalışma alanlarımız olan adliyelerdeki yoğunluğun azaltılması amacıyla bir dizi önlem alınmıştır. Bu doğrultuda da mesleğimiz ve meslektaşlarımız maddi ve manevi bir yükün altında, sağlık endişesi ve gelecek kaygısı ile baş başa kalmıştır. Beklentimiz mesleğimizin ve meslektaşlarımızın bu zor günleri en hafif atlatacağı şekilde yeni düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesidir. Avukat, halkın adalete erişiminin ve hak arama özgürlüğünün en önemli ve etkili silahıdır. Bizler, hak arayan insanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın onların yasa önündeki savunucularıyız. Kimseden emir ve talimat almadığımız gibi, savunduğumuz kişi de değiliz. Bizler yargının asli ve kurucu unsuruyuz. Bizler soru soran, sorgulayan, eleştiren ve gerçeğin ortaya çıkması için dünyayı durmaksızın didikleyen bir mesleğin temsilcileriyiz.”

AVUKAT DEMOKRATİK, LAİK HUKUK DEVLETİNİN EN BÜYÜK GÜVENCESİDİR

Aylin Arıkan,Unutulmamalıdır ki avukatın hiç olmadığı veya savunmanın güçlü olmadığı bir yargılama sistemi, adil ve meşru olamaz.” diyerek, açılamasına şöyle devam etti: “Tarihin her döneminde hâkimler ve mahkemeler vardır. Ancak bu mahkemelerin adil karar vermeleri ve hukuki meşruiyet kazanmaları, avukatların tarih sahnesinde yerini almasıyla mümkün olabilmiştir. Bizler demokratik, laik hukuk devletinin en büyük güvencesi, Cumhuriyet kazanımlarını içtenlikle sahiplenen bir mesleğin mensupları olmakla gurur duyuyoruz. Mesleki sorunları çözmek ve hukukun üstünlüğünü sağlamak Avukatlık Kanununun üzerimize yüklediği görevler ve sorumluluklardır. Özellikle demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelesinde toplumun Barolardan büyük beklentileri vardır. Bu bilinçle hukuk devleti, demokrasi ve hukukun üstünlüğü mücadelemiz yılmadan devam edecektir. Bu gün bir kez daha yinelemek isteriz ki; Büyük Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nde, cumhuriyetin temel ilkelerine, laik, sosyal hukuk devletine, yargı bağımsızlığına, evrensel hukuk kurallarına, temel hak ve özgürlüklere olan inancımızla hukuk mücadelesine yılmadan devam edeceğiz.” (MEHMET İLMAN)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ