Anasayfa   /    Güncel    /    2019 kayıtlarına göre Keşan’da 3 bin 984 esnaf faal durumda

2019 kayıtlarına göre Keşan’da 3 bin 984 esnaf faal durumda

-

GÜNCEL      09 Ocak 2020 - 00:45     251     0

 2019 kayıtlarına göre Keşan’da 3 bin 984 esnaf faal durumda

Dün Keşan’a gelen Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Keşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanları ile 2019 yılını değerlendirme ve toplantısı yaptı.

Keşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda saat 14.30'da başlayan toplantıya, Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Tekniker Gülseçil Gürcenan ve esnaf odası başkanları katıldı.

Mahmut Altun, yaptığı açıklamada, döviz kurundaki dalgalanmadan dolayı, komşu Yunan ve Bulgar vatandaşların alışveriş amaçlı Edirne'ye yoğun bir ilgisi olduğunu belirterek, "Bu ilgiyi arttırmak için ticaretin kolay, hızlı ve güvenli olması gerekmektedir. Ticaretin, kolay, hızlı ve güvenli olabilmesi için de bütün kurum ve kuruluşlar yerel ve ulusal anlamda ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Tabi bu yetmez, mal ve hizmet sunanlarında da ulusal ve uluslararası kurallara uymaları gerekmektedir. İlimiz 2017 yılı ihracatı 42 milyon 75.544 dolar iken 2018 yılında bu rakam yüzde 24.3'lük artışla 52 milyon 300.317 dolar olmuştur. Bu ihracat rakamlarına komşu ülke vatandaşlarının ilimizde yaptığı alışverişler dahil değildir." dedi.

İPSALA SINIR KAPISI'NDAN 300 BİN BULGAR VE YUNAN GİRİŞ YAPTI

Diğer Balkan ülkelerinden gelen vatandaşlar hariç 2018 yılında 300 bin Bulgar ve Yunan vatandaşının İpsala Sınır Kapısı'ndan giriş yaptığını ifade eden Altun, şunları söyledi: "Bu da ayda ortalama 25 bin kişinin alışveriş amaçlı giriş yaptığını gösterir. 2019 yılında ise 458 bin 965 Bulgar ve Yunan vatandaşının İpsala Sınır Kapısı'ndan giriş yapmış bu da ayda ortalama 38 bin 250 kişi demek. İpsala sınır kapısındaki girişlerde, Bulgar ve Yunan vatandaşlarının sayısında 2019 yılında 2018 yılına oranla yüzde 53 artış yaşanmıştır. Alışveriş amaçlı gelen komşu ülke vatandaşlarının her birinin ortalama 50 Avro harcama yaptığını düşünecek olursak, 2018 yılında 15 milyon Avro 2019 yılında 22 milyon 950 bin Avro harcama ile ilçe ekonomisine katkı yapıldığı bilinmelidir."

KEŞAN'DA ODALARIN ÜYE SAYISI ARTTI

Mahmut Altun, 2018 yılında Keşan'da 3 bin 866 üyesi olan odaların, 2019 yılı sonu itibariyle 3 bin 984'e yükseldiğini dile getirerek, "Bilindiği gibi üye sayıları yıl içerisinde her zaman hareketlilik gösterir ticaretini sonlandırıp kayıtlarını silenler olduğu gibi, ticari hayata başlayıp yeni kayıt yaptıranlar da olmaktadır. Keşan'daki esnaf sayısında 2019 yılında 2018 yılına oranla yüzde 3 artış yaşanmıştır. Edirne Ticaret İl Müdürlüğü olarak esnaf temsilcilerimizi yerinde ziyaret ile yerelde esnafımızın sorunlarını ve çözüm önerilerini tespit ederek valiliğimizle ve bakanlığımızla paylaşmaya çalışıyoruz. Yine bildiğiniz gibi esnafımızın tüketiciye yönelik mal ve hizmet sunma kalitesinin arttırılması yönünde valiliğimiz, ticaret ve sanayi odaları ile esnaf odaları birliğinin iş birliği ile çeşitli dallardaki eğitimleri sürdürülmektedir." diye konuştu.

KOOPERATİF YÖNETİCİ VE GENEL MÜDÜRLERİNİN MAL BİLDİRİMİ

Son olarak kooperatif yönetici ve genel müdürlerinin mal bildirimi konusunda konuşan Altun, "Bilindiği gibi 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak yayımlanan Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmelik gereği kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ile genel müdürlerinin mal bildiriminde bulunulmasında süreye ilişkin 4'üncü fıkrasının (b) bendinde; 'Yönetim kurulu üyeleri tarafından, seçildikleri veya atandıkları tarihi izleyen bir ay içinde' hükmüne, (ç) bendinde ise 'Görevleri devam eden yönetim kurulu üyeleri ile genel müdürler tarafından, sonu (0) ve (5) ile biten yılların en geç Şubat ayı sonuna kadar yenilenerek' hükmüne yer verilmiştir. Genelgenin diğer hükümleri saklı kalmak şartı ile (ç) bendi kapsamında sayılanların bu yılın en geç Şubat ayı sonuna kadar bildirimin verileceği mercilere mal beyanı yenileme bildiriminde bulunmaları gerekmektedir. Yönetmelikte belirtilen süreler içinde mal bildiriminde bulunmayanlar hakkında adli işlem yapılacağı yine anılan Yönetmelik hükmünde yer almaktadır. Buna göre Ticaret Bakanlığının kuruluş ve denetiminde olan kooperatif ve birliklerin başkanları ile yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürleri, mal bildirimini kooperatifin ya da birliğin merkezinin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğüne vermekle yükümlüdür." dedi.

(HABER MERKEZİ)

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ