Anasayfa   /    Güncel    /    14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Keşan’da da kutlandı Hasan Şen: “Tarımın emek ve yürek işi olduğunu hepimiz biliyoruz”

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Keşan’da da kutlandı Hasan Şen: “Tarımın emek ve yürek işi olduğunu hepimiz biliyoruz”

-

GÜNCEL      15 Mayis 2019 - 15:44     258     0

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Keşan’da da kutlandı Hasan Şen: “Tarımın emek ve yürek işi olduğunu hepimiz biliyoruz”

 

“14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” Keşan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen bir programla dün Keşan’da da kutlandı. Program, saat 10.30’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne çelenk sunulmasıyla başladı. Buradaki törene; Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Çiftçi Malları Koruma Derneği Başkanı Sedat Yoluç,  CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, İl Genel Meclisi üyeleri Erdoğan Gümülcineli, Erdinç Can, Sezgin Gündoğdu, AK Partili İl Genel Meclis üyeleri İsmail Keleş, Halil Beyazıt, bazı mahalle muhtarları,  Keşan’da bulunan tarım ile ilgili kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile temsilcileri, banka yöneticileri, bazı sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Atatürk Anıtı’na çelek sunulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Buradaki törenin ardından, Keşan Ziraat Odası Başkanlığı’nın Uğur Mumcu Caddesi’nde bulunan hizmet binasına geçildi.

Burada günün önem ve anlamına ilişkin bir açıklamada bulunan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, katılımcılara geldikleri için teşekkür ettikten sonra “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü  bütün kalbimle kutluyorum” dedi. Sözlerine 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nün tarihsel sürecinden bahsederek devam eden Şen, “14 Mayıs 1946 tarihinde, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu kurulmuştur. Bu federasyona üye olan ülkeler 14 Mayıs Gününü Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlamaktadırlar. Türkiye de bu Federasyona üye olduğundan bizde de, 14 Mayıs, Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Sembolik olarak,  14 Mayıs’ta çiftçiler günü olarak kutlanıyor ve çiftçiler hatırlanıyor.  Oysa Günlük hayatımızın her anında, çiftçi ve çiftçilik faaliyetlerini, çiftçilerin izini görmek mümkündür”” diye konuştu.

127 MİLYON İNSANIN KARNINI DOYURUYORUZ

Tüm dünyada ve ülkemizde insanların sofralarında çiftçilerin ürettikleri ürünlerle beslenmekte olduğunu kaydeden Şen,  şöyle konuştu: “Birkaç örnek vermek gerekirse,  İnsanoğlu ; Sabah kahvaltılarında,  Öğlen, akşam yemeklerinde çiftçilerimizin  ürettikleriyle besleniyorlar. Hammaddesinin çiftçilerimizin ürettiği ürünlerle giyiniyoruz.  Çiftçilerimizin ürettiklerinin hayatımızdan çıkma ihtimalini düşünmek bile, çiftçilerimizin ve tarım sektörünün öneminin anlaşılması için yeterli olacaktır. Ülkemizde yapılan bir araştırma da; Ülkemizin nüfusu 81-82 milyon civarında, bir yılda yaklaşık 40 milyon turist ülkemize geliyor, en az 5 milyon mülteci ülkemizde barınıyor. Yaklaşık olarak 127 milyon insanın karnını Türk Çiftçisi doyurmaktadır. Bu yapılan araştırma da ayrıca ülkemizde her 4 kadından bir kadın çiftçilik yapmaktadır. Ayrıca ülkemiz çiftçisi günde 16-17 saat çalışmaktadır.”

TARIMIN SORUNU ÜLKE SORUNUDUR

Tarım sektörünün önemine de değinen Şen, sözlerine şöyle devam etti:  “Ancak ülkemizde tarım sektörü çok zor şartlar da üretim yapmaktadır. Tarım Sektörüne ne yazık ki yeterli önem verilmiyor. Oysa önce Tarımın ve çiftçinin sorunları çözülse domino taş etkisi ile diğer sektörlerde de zincirleme olarak  hızla iyileşme görülecektir. En önemli sorunlarımız; maliyetlerin yüksek olması, parçalanmış araziler, halâ sulamaya açılamayan tarım arazileri, kendi arasında örgütlenememe, pazarlama sorunları, planlama yapılamaması. Tarım sektörünün sorunlarını sadece Tarım sektörünün sorunuymuş gibi değerlendirmek çok büyük hata olur. Tarımın sorunu ülke sorunudur, devlet sorunudur, ekonomi sorunudur, sağlık sorunudur. Kısaca tüm yaşamsal sektörlerin sorunudur. Direk olarak, insanlığın var oluş ve yaşamın devamlılığını sürdürebilmesi ile ilgisi olan tarım ve çiftçilerin   sorunu olduğunun bilincinde olmalıyız. Bu nedenlerden dolayı, ülkemiz de planlı,  programlı,  çözüm odaklı, devlet destekli tarım politikaları üretilmeli, Siyasi partilerin de bu sorunların çözümü ve sektörün sorunlarının çözümü için kamuoyu oluşturulmasında sorumluklarının olduğunu ve onların çözüm önerilerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz çiftçisinin, tüm zorlu şartlara rağmen üretimden vazgeçmediğini, tarlasından-bağından-bahçesinden, ormanından, ahırından-ağılından, ormanından, denizinden kopamadığını  ve üretmeye devam ettiğini belirtmeliyim.”

YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYARAK ÜRETİM YAPIYORUZ

Mevcut tüm olumsuzluklar karşısında çiftçilerin daha ne kadar dayanabileceklerini kestiremediklerini de söyleyen Şen, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:  “Toplumumuzun en sadık, azla yetinen, meslek grubu olan çiftçilerimizi küstürmemeliyiz. Onları daha çok üretmeye yöneltecek hedefler ve umutlandıracak yenilikler,  somut çalışmalar yapmalı, çiftçilerimizin yaşam koşullarını yükseltmeliyiz. Yoksa tüm toplumun yaşamını olumsuz etkileyecek, kalitesiz ve pahalı bir yaşamı göğüslemek zorunda kalırız. Ne Mutlu ki, Ulus olarak, halâ tarımı biliyoruz, üretmenin, kendi ürettiğimizle beslenmeyi ve tüm milletimizi beslemenin zevkini unutmadık, devam ediyoruz. Umarım siyasal anlamda alınan yanlış kararlar bizleri ve yeni nesili tarımdan ve üretmekten uzaklaştırmaz. Üretici yani Çiftçi, hayatını idame ettirecek kadar kazanamazsa istemeyerek te olsa kendisi vazgeçemese de çocuklarını yani,  yeni nesli tarımdan, çiftçilikten yani üretmekten uzaklaştıracaktır. Biz kazanamıyoruz. Siz de kazançsızlığa mahkum olmayın uzak durun diyecektir.  Oysa biz Türk Milleti en iyi Tarımı –Hayvancılığı ve Tarımın desteklediği sektörlerde üretimi biliyoruz. Öyleki bu işleri yaparken zorlanmayız, adeta doğduğumuz andan itibaren üretimin içinde buluruz kendimizi. Bu durumda tarım alanında üretimi bizim severek zorlanmadan yapmamızı sağlamaktadır.  Tarımın emek ve yürek işi olduğunu hepimiz biliyoruz. Emek vererek, bu iş için yüreğimizi ortaya koyarak üretim yapıyoruz. Büyük Emek vererek, Sevgiyle Üretim yapan tüm yürekli çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününün Kutluyorum.  Pek kıymetli Çiftçilerimiz, tekrar 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nüzü kutlarken, ürününüz güvende, veriminiz zirvede, işleriniz kolay olsun inşallah diyerek sözlerime son vermek istiyorum. Katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum. “        

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ