Bugun...

VATANDAŞ MEKTUBU
DARISI KEŞAN’I YÖNETENLERİN BAŞINA!
Tarih: 05-07-2018 00:32:00 Güncelleme: 05-07-2018 00:32:00


Keşan’ın meşhur imar planları… Bir türlü tazelenemeyen… Tazelendiği belirtilen ancak kime göre nasıl yenilenen!.. Yaklaşık bir hafta önce, Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez’in sitemkâr açıklamasının ardından bir vatandaşımız da tarafıma mektup yazarak, Sayın Sönmez’in haklılık payını, idarecilerin vurdumduymazlığını, vatandaşın da aptal olmadığını belirtmiş…

Önce Sayın Emine Sönmez’in açıklamasını anımsayalım, sonra vatandaştan gelen mektubu okuyalım…

Keşan’da yıllardır konuşulan ancak konuşmalardan öteye gitmeyen engelsiz yaşam merkezi ile ilgili yaşanan gelişmelere değinen Sönmez, Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi binasının engelsiz yaşam merkezi için uygun olduğunu belirterek, “Devlet Hastanesi yeni hizmet binasına taşınacak. (Açıklama yaptığı tarihte henüz taşınmamıştı) Ancak boşalan binalar engelsiz yaşam merkezine uygun değil. Çünkü engelliler için istenen kriterler farklı ama tabii ki hiç yoktan iyidir. Uzunköprü’de yapılan rehabilitasyon merkezi, huzurevi olarak yapılmış ama zihinsel engellilerin yaşadığı bir rehabilitasyon merkezi. Böyle bir şey değerlendirilebilir ama böyle bir şeye sıcak bakacaklarını hiç zannetmiyorum. Sağlık Bakanlığı kendisi bir şekilde değerlendirecektir. Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi binası engelsiz yaşam merkezi için daha uygun. Ama orasını Diyanet’e vermişler diye duyduk.

Bizi hâlâ oyalıyorlar. İmar planları çıkmadı, sorunlar çözülmedi, 18. Madde uygulanacak dendi hâlâ başladı mı başlamadı mı bilmiyorum. Siyasilere çok kırgın olduğumu belirtmiştim. Kimsenin bu işe ciddi bir şekilde yaklaştığına inanmıyorum. Hastane binası ile ilgili kamuoyu oluşturulursa çok güzel olur. Hazır bir bina olur, uygun hale getirilebilir. Hatta biz bunu dernek olarak bile yapabiliriz. Keşke öyle bir şey olsa, keşke deseler ki alın engellilerin yaşayabilecekleri bir merkez olarak kullanın. Neresi olursa olsun yine biz uygun hale getirmeye çalışırız. Yeter ki zihinsel engellilerin başını sokacağı bir yer olsun.” demişti…

Sayın Sönmez’in bu açıklamasının ardından vatandaşımız da imar planları ile ilgili düşüncesini şöyle dile getirmiş: “Yerel gazetelerde sürekli olarak görüyorum haberleri. İnsanlar artık isyan etme aşamasına gelmiş. Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez Hanımefendinin imar ve 18. Madde uygulamasıyla ilgili çıkışını gördüm. İnanılmaz haklı ve yerinde bir tespit yapmış kendisi. Belediyenin insanları hâlâ oyaladığını, çalışmaların başlayıp başlamadığından halkın bihaber olduğuna değinmiş. Ben size söyleyeyim, Belediye insanların gazını almak için sadece imar planlarını gösterişle ‘Yaptık’ demek için gösterdi. 18. Madde ihaleleri başlamadı, zira hâlâ fon arıyorlar. Belediyede para yok çünkü. Daha da bunu yapmaları yıllar alacak, emin olun. Eğer yapabilirlerse. Ama halk bunu görüyor. Halk artık isyan etmek üzere imar planlarıyla ilgili. Çıkıp da açıklama yapmaya tenezzül eden bile yok. Bunun hepsini görüyoruz. Mehmet Özcan daha geçen yıl Ağustos ayında bu iş bitecek demişti. Kaç ay geçtiğini saymaya gerek var mı? Yine ellerine yüzlerine bulaştırmak üzereler. Artık Keşan'da ceketini koysan CHP kazanır mottosu kalmadı, artık halk hizmet istiyor. Hepimiz farkındayız.”

Ne diyelim… Darısı Keşan’ı yönetenlerin başına… İnşallah onlarda her şeyin farkında olduğumuzun farkına varırlar da, ayaklarını ona göre denk alırlar!.. Bu yazı 771 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI