Bugun...

Selim ŞEN
Zenginler pazara, fakirler manava…
Tarih: 27-03-2017 00:37:00 Güncelleme: 27-03-2017 00:37:00


Her hafta olduğu gibi bu Cumartesi günü de pazaryerindeki tezgahların kralı yeşil sivri biber oldu. Pazaryeri esnafı çok ucuz olan ürüne 2 ya da 3 kilogram fiyatını, normal fiyatta olanın üzerine kilosunu, pahalı olanın etiketine de yarım kilogramlık fiyatını yazıyor.

Kilogramı 12 ile 16 TL arasında değişen yeşil sivri biberin üzerindeki etikette artık yarım kilogram fiyatının bile yazmadığını gördüm. Etikette sadece, pahalı olduğu için evine alamayıp ismini unutanlar için sivri biber yazıyor.

***

Menemen ya da yemek yapmak için değil sabah kahvaltısında çeşit olsun diye almak istedim kuş sütünden pahalı olan biberden. Kilogramı 12 TL olanını buldum. 250 gram alacaktım ancak esnafa söyleyemiyorum utancımdan. Az olsun hatta bir tutam diyorum. Nihayetinde 3 liralık biber alıyorum şişmesin bir tarafım diye!

***

Tezgah başında hayal kuruyorum, kilosu 5 lira olan domates ile 12 lira olan biberle yapılan ve hatta tanesi 90 kuruşa olan köy yumurtasını da kırarak yapılan menemeni.

Burnumda tüttü bir anda kokusu.

Fakir yemeği olan menemen, sadece zengin sofrasına yakışır oldu. Biri beni yemeğe restauranta götürdüğünde, garsondan menemen isterim herhalde!

***

Sadece biber, domates değil… Meyvelerdeki fiyatlar da almış başını gidiyor. İnsanlar 3 adet muz alacak isteyemiyor, kışın 1 TL’ye beğenmediğimiz elmadan 4 tane ver diyecek, utanıyor diyemiyor…

***

İki kadın konuşuyor tezgah başında. Anlıyorsun hali vakti yerinde olmadığını. Kadınlardan biri diğerine, meyveleri manavdan alırız diyor. Yanlış duyduğumu zannettim. Sonra anladım ne demek istediğini kadının.

Kadınlar 3 muz, 3 elma, 4 portakalı ancak manavdan alabiliyor. Kendi seçerek ve utanmadan.

Demek ki neymiş, bu pahalılıkta zenginler pazara, fakirler manava gider; zenginler menemen yer fakirler de tenceresine bakar olmuş.

Allah pazarımızı ucuz eylesin.

 Bu yazı 2388 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI