Bugun...

Selim ŞEN
Fes..!
Tarih: 07-02-2017 00:05:00 Güncelleme: 07-02-2017 00:05:00


İsmini üretim merkezi Fas’ın Fes şehrinden alan ve başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere birçok Müslüman ülkede kullanılagelmiş olan bir başlık türüdür.

Serasker ve Kaptan-ı Derya Koca Hüsrev Paşa’nın Akdeniz seferinden dönüşünde Fas’tan getirdiği ve kalyoncu askerlerine giydirilmesiyle benimsenen fes, Sultan Mahmud’un fermanı üzerine imparatorluğun resmi şapkası oldu.

Fesin yüzyıllar boyu kullanılan sarığın yerini alması önemli bir yenilik olmuştu, bu yüzden imparatorlukta, lehte ve aleyhte birçok görüş ileri sürüldü.

***

Aynı benim köşe yazımda bulunan fesli fotoğrafım gibi. Kimileri “Çok yakışmış!” derken kimileri ise “Fes olmamış, olmaz!” diyerek olumsuz görüş belirtti.

***

Niyetim; TBMM’nin 25 Kasım 1925 yılında çıkarttığı Şapka Kanunu’nda yasaklanmasına fes giyerek karşı çıkmak değildi.

Sadece, günümüzde halen sergilenen tiyatro, gösteri, sinema, dizilerde ve hatta ülkemizin tatil bölgelerindeki 5 yıldızlı otellerin animasyonlarında oynanan skeçlerde, turistlere geçmişimizi tanıtmak amacıyla giyilen fesi kendime de yakıştırdığım için fotoğraf olarak paylaşmaktı.

Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun resmi şapkası olan fes ile olan fotoğrafım neden bu kadar rahatsızlık verdi anlamadım?

***

Ne demiş atalarımız; “Geçmişini tanımayan geleceğini kuramaz.”

NEDEN SeLiMPaŞa?

Baba tarafım, kökeni Selanik olsa da Malkara. Anne tarafım Kızkapan-Orhaniye köylerine uzanıyor.

Dedem paşa diye bilinir. Anne tarafındakiler de dedeme benzediğim için yıllardır bana Selimpaşa diye hitap eder.

Her ne kadar bazı paşalar ülkemizde vatan haini çıksa da geçmişimizde gurur duyacağımız paşalar olmuştur. İlk akla gelen de Mustafa Kemal Paşa'dır.

Selimpaşa koydular ismimizi, patladı gitti Seyyar Tayyar misali…

 Bu yazı 885 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI