Bugun...

Selim ŞEN
Ağaç bile haram olsun!..
Tarih: 11-05-2017 00:33:00 Güncelleme: 11-05-2017 00:33:00


Bir söz vardır ‘Bulmak istediğin gibi bırak.’ diye. Bu söz çoğu zaman tuvalet kapılarına yazılsa da aslında ormanlarda piknik yapanlara söylendiği bilinir herkesçe.

Bulmak istediğin gibi bırak sözü, “Çöpünü de giderken yanında götür. Ormanı kirletme.” anlamını taşımaktadır.

Ancak bizim insanımız lafı tersinden anlayarak herkesin yaptığını yap şeklinde yorumlamış ki yediklerinden artakalanları, en yakın çöp birikintisinin olduğu yere atıyor.

***

Herkes gibi pazar günleri mangal yapmayı sevenlerden biriyim. Hafta sonu ailecek attık kendimizi Korudağları’nın yeşilliklerine. Yol boylarındaki ağaçlık yerlerin piknikçilerin akınına uğradığını, Dokuzdere Göleti’ndeki piknik alanının da mangal severler tarafından istila edildiğini gördük.

Ancak piknik alanı adeta çöp depolama sahasına dönmüş. Her yer çöp ve çöplerin içinde yanan mangallarla dolmuş güzelim orman.

Herkes alışmış artık çöplerin içerisinde yaşamaya. Mangalını yakıp, kokuşmuş pislin içinde yemek yemeğe.

Her şeye rağmen söyleniyor, mangalını pisliğin içerisinde yakan amcam, çöplerini gelişi güzel bırakanlara. Mangal bitiyor ve çöpünü de herkesin bıraktığı yere atıyor tıka basa yediği için yürümekte zorluk çeken aynı i-n-s-a-n.

***

Üstüne üstelik çevreyi kirletmeyi kendine vazife edinenler, çöplerini ormanda yaşayan hayvanların yemesi için bıraktıklarını savunuyor.

İçindeki doğa düşmanlığını, hayvan severliğiyle örtmeye çalışanları da normal karşılamak gerekir. Çünkü herkes her zaman yakın dostlarını düşünmek zorundadır!

Bu kişiler de doğanın gerçek sahipleri olan geleceğin çocuklarını düşünmektense, kendine daha yakın hissettiği hayvanları poşet ve şişelerle beslemeyi tercih etmesi normaldir.

***

Hâl böyle olunca herkes halinden memnun yaşıyor! Çöplerle kaynaşıyor insanlar, ister istemez. Önceki hafta bıraktığı boş şişelerle kadeh tokuşturuyor duyarsızlar.

Ne diyelim: Doğayı bulmak istediği gibi bırakmayanlara, bir tek ağaç bile haram olsun!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 3326 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI