Bugun...

Türk geleneğine Fransızca isim!
Tarih: 10-01-2017 12:20:00 Güncelleme: 10-01-2017 12:20:00


Çamlıca Köyü Muhtarlığı, Trakya Üniversitesi, Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği, Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği (KORUDER) işbirliğinde düzenlenen ve daha önce, 7 Ocak 2017 Cumartesi akşamı yapılacağı duyurulan “Çamlıca Bocuk Gecesi”nin 21 Ocak 2017 Cumartesi akşamına ertelendiği açıklandı. Açıklamada; etkinliğin, “Çamlıca Korku Karnavalı” olarak kutlanacağı da vurgulandı.

2016 yılında, 10 yıl süre ile marka tescili alınan “Çamlıca Bocuk Gecesi” korku karnavalına dönüştürüldü.

Fransızca kökenli olan Karnaval (Carnaval),Hıristiyanların belli dönemlerde; renkli, komik ve şaşırtıcı kılıklara girerek yaptıkları şenlik ve eğlence dönemi” ve “Bu dönemde yapılan eğlence” olarak adlandırılıyor.

Geçen yıl gerçekleştirilen “Bocuk Gecesi”, yaygın basında “Trakya Cadılar Bayramı” şeklinde yer almış ve buna tepki gösterilmişti.

Bir Türk geleneği olduğu iddia edilen ve yıllardır yaşatılmaya çalışılan etkinliğin bu yıl karnaval adıyla yapılacak olmasına bir anlam veremedim. Bir süre sonra, “Karnaval da Türk geleneğidir” denilirse şaşmamak gerekir. Ayrıca marka tescili yapılan gecenin isminin değiştirilmesi de bir başka dikkat çekici nokta.

Henüz adı ve Türk ya da Hıristiyan geleneği mi olduğuna karar verilemeyen bir geceye verilen Fransızca ismin hayırlı olması dileğiyle…

 Bu yazı 1078 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI