Bugun...

Neşe TOSUN
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜMÜN HAZZINI YAŞADIM!..
Tarih: 03-05-2017 00:38:00 Güncelleme: 03-05-2017 00:38:00


3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü… Bugün benim günüm yani!.. İstediğimi yazmakta özgürüm!.. En iyisi mi bugünü fırsat bilip; mülki amirinden yerel yöneticisine, daire amirlerinden STK temsilcilerine kadar içimi dökeyim!..

Saros Körfezi’nin incisi Erikli Sahili… 1 Mayıs İşçi Bayramını da fırsat bilen vatandaşlarımız, havayı da mülayim görünce, 3 günlük tatilini sahillerde geçirdi… Malumunuz Mayıs ayına girildi… Önümüz yaz…  Haziran 15’inden sonra yaz sezonu başlar… Öncesinde de hafta sonu gidip-gelmeler… Bizim ilgililer ne yapıyor acaba? Çok masaya yatırdılar, konuştular, anlattılar ama icraatlar acep ne alemde!.. O tarafa doğru  yolu düşen oldu mu gari sorarım ilgililere!..

Erikli Sahili’nde suların çamur gibi aktığı söylenmekte… Geçtiğimiz hafta sonunu Erikli’de geçiren vatandaşlarımız, çeşmelerden akan suya elini bile süremedi, ağzını burnunu dahi satın su ile yıkadı!.. Ya çöplere ne demeli… Erikli Sahili, olmuş çöpler tatil beldesi!.. Maşallah seyyarcılar işi sağlam tutmuş, her yıl olduğu gibi girişi parsellemiş!.. Su yok, kanalizasyon yok, elektrik yok ama çadırda yaşam var!.. Turist çekmek için de muhteşem bir görsel!.. Erikli Sahili’ne girişte, yerli ve yabancı turistler için çekim merkezi oluşturuyor!..

Diyeceğim o ki; Sayın Keşan’ı yönetip, söz sahibi olan en tepesinden en alt kademesine kadar ki ilgililer… Bu yaz sezonunu da -mış, -mişlerle mi geçireceğiz!.. Şu hazırlık ve konuşma evreleri geçip de icraat kısmına başlanamayacak mı?! Hep aynı teranelere mi dinleyeceğiz?! İsteyen istediği yere çadırını kuracak, isteyen seyyar satıcı denetimsiz olarak satışını yapacak, sular çamurlu akacak, çöpler etrafa mı yayılacak?! Yine Erikli Sahili’nde yaz sezonunda b.k.’lar suyun üzerinde yüzecek, bira şişeleri mısır koçanları bi tarafımıza mı batacak?! İsteyen gelip tezgahını açacak, tatil beldesinin ortasına park edeceği aracında konaklayacak, yer gök insanla mı dolacak?!

Evet… Tatil herkesin hakkı… Ancak bir kapasite vardır… Taşıyabildiği kadar doldurursun bu kapasiteyi de, taşıyamadığı yerde işkenceye dönmesine izin vermezsin… Bir sınır koyarsın… Yine bir düzen, bir görsellik bir çekim merkezi oluşturulmalı disiplin içinde… Bir tatil beldesinin girişinin çadır kente dönüşmesine izin veremezsiniz… İlla yaşam alanı yaratmaya çalıştığınızı iddia ediyorsanız, birilerine ekmek verme derdinde iseniz, o zaman da daha sağlıklı ve görselliği bozmayacak bir nokta belirler, oraya yerleşmelerine izin verirsiniz…

Her şeye müsamaha gösterirseniz de, sıkıntısını yine vatandaşa çektirirsiniz… Denetim ve düzenin olmadığı yerde güvenlik zafiyeti de olur… Uyuşturucusu da kol gezer, satıcısı da cirit atar!.. Ekmek davası için baş gösteren disiplinsizlik, her şeye gebe olur!.. ‘Güvenlik, huzur, ekonomi, turizm, tatil’ diyorsak eğer, bir an önce harekete geçin beyler!.. Yetti gari her yıl bir sonraki yıla ertelemeler!.. Vallahi konuşacağınız, masaya yatıracağınız kadar iş yapaydınız, şimdiye kadar biterdi bu dertler!.. Basın Özgürlüğü Günümün hazzını yaşattığınız için de teşekkürler!.. Saygılarımla… Bu yazı 3255 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI