Bugun...

İsmail GEMİCİ
Esnaf ve sanatkarlar, hayatınızdan memnun musunuz?
Tarih: 19-11-2015 09:51:00 Güncelleme: 19-11-2015 09:54:00


   Eğer memnunsanız durmak yok yola devam... Değilseniz, en temel talepler doğrultusunda, beraberce mücadeleye devam...

  2005 yılı itibarıyla tutulan kayıtlara göre, 2014 yılına kadar 1 milyon 145 bin 641 kişi, yani yıllık ortalaması 135 bin esnaf ve sanatkarlar mesleği bırakmak zorunda kalarak sicil kaydını sildirmiş, iş bulabilirse birilerinin yanında işçi olarak çalışmaya başlamış, ya da ülkedeki büyük işsizler ordusunun bir parçası haline gelmiştir.

   Esnaf ve sanatkarlar, ülkemizdeki ekonomik ve sosyal kalkınmanın dengeli bir biçimde oluşmasında, dağılımında ve sürdürülmesinde yaptıkları katkı, işsizliğin azaltılması ve yeni istihdam alanlarının yaratılmasında oynadıkları rol ve piyasa koşullarında meydana gelen değişimlere hızlı uyum sağlayabilen esnek yapıları nedeniyle de esnaf ve sanatkarları ekonomik, toplumsal ve sosyal yönlerden vazgeçilmez konuma taşımaktadır.

   Esnaf ve sanatkarlar, istikrarlı bir ekonomik yapının oluşmasında barışçı, demokratik ortamın varlığı oldukça önemlidir. Esnafların bugünden yarına yönelik, güven, huzur duyacakları ortam olduğu sürece, yeni işletmeler, yeni yatırımlar yaparak aynı zamanda istihdam yaratıp işsizliğe çare olurlar.

Esnaf ve sanatkarlar, 491 değişik meslek dallarında 1 milyon 922 bin 479 üyesiyle, bu üyelerimizin aileleri, yanlarında çalışanlar ve onların da aileleriyle ülkemizin en büyük dev bir örgütlenmesidir.  Ancak, sesi çok cılız çıkması nedeniyle hak ettiği konumda olmayıp destek programlarında, teşvik paketlerinde esnaf ve sanatkarlara yeterince yer verilmeyip, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan keyfiyete bağlı bol bol vaat etmektedirler.

   Ülke ekonomisinin belli oranda canlanmasında rol oynayabilecek, esnaf ve sanatkarlara özel teşvik ve destek paketi hazırlanıp, acilen uygulamaya konulmalıdır. Bunun gerçekleşmesi adına, en alttan en üste doğru sıkı takibi yapılmalıdır.

   Öncelikle; barış ve huzur ortamının yaratılması...

   Esnaf ve sanatkarlar, krizin de etkisiyle vergi ve sosyal güvenlik prim borçları altında ciddi anlamda ezilmektedir. Bu borçlara uygulanan gecikme zammı oranı %30 civarındadır. Yeniden yapılandırma önemli ve acil bir ihtiyaç haline gelmiştir.

   Esnafların yanında çalışanların sosyal güvenlik primlerinde indirim uygulanmalı, kalfaların sigorta primlerini devlet karşılamalıdır. Genel olarak prim oranları düşürülmelidir.

   Halk Bankası tarafından kullandırılan esnaf kredilerinde %0 faizden başlayan, en düşük faiz oranları uygulanmalı ve bankalardaki eski siciller silinmeli, yok sayılmalıdır.

   Enerji fiyatlarının uygulanmasında indirim yapılmalıdır.

   Nakliyeci ve dolmuşçu, esnafa indirimli akaryakıt fiyatları uygulanmalı, şoför, servisçi, minibüsçü esnafına bir defaya mahsus KDV ve ÖTV alınmadan araçlarını yenileme olanağı tanınmalıdır.

   Yeni işyeri açacak esnaf ve sanatkarlara, 5 yıl süreyle vergi indirimi uygulanmalıdır.

   Yaşam mücadelesinde, en önemli olan şey mutlak zafer değil, demokratik yarıştır. Esas olan, ne olursa olsun kazanmak değil, iyi savaşmış olmaktır.Bu yazı 3610 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI