Bugun...

İsmail GEMİCİ
Çözüm Üretmeyen Kısır Tartışmaları Bırakın, Adım Adım Ölüyoruz…
Tarih: 05-01-2016 09:38:00 Güncelleme: 05-01-2016 09:38:00


 

   İktidar ve yerel yönetim temsilcileri, Keşan’daki hava kirliliğinin ulaştığı ölümcül aşamanın her iki tarafa da yüklediği sorumluluğun sanırım farkında değilsiniz. Siyasal çıkarım sağlamaya yönelik polemik yapmaktan, hiç değilse geçici olarak vazgeçin. Biraz olsun halkı düşünün.

   İktidarın Keşan’daki temsilcisi AKP İlçe Örgütü, belediye başkanının hava kirliliği ile ilgili açıklamasında “insanların duyarsızlığını” gerekçe göstermesine atfen yaptığı açıklamada; hem eleştiriler getirmiş hem de sosyal dayanışmanın dağıttığı kömürlerin nasıl bir analiz sürecinden geçtiği, güvenli olduğu ve dolayısıyla denetime gerek olmadığı ifade edilmiş. Oldukça ayrıntı verilmesine karşın, dağıtılan kömürlerin hangi bölgenin kömür ocağından olduğu ve bu kömürlerin kalori, kükürt vb. değerleri açıklanmıştır. Sonuç olarak, Keşan’daki hava kirliliği ile ilgili iktidarın sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklandığı ifade edilmiştir.

   AKP İlçe yönetiminin, belediye başkanına yönelttiği eleştirilere eğer verilecekse, cevap vermesi gerekenin belediye başkanı olması beklenirken, CHP İlçe başkanı devreye girerek “Belediyeyi eleştirmenin anlamı yok”, “Belediye elinden gelen gayreti gösteriyor”, “Sorumluluk ülkeyi yöneten iktidar partisindedir” diyerek, hava kirliliğine ilişkin açıklama yapan, görüş belirten birçok kişi gibi tek taraflı, objektif olmayan, çözüme hizmet etmeyen açıklama olmuştur. Hemen ardından belediye başkanı yaptığı açıklamada “Ucuz siyaset bu”, “Sırf muhalefet olsun diye bir şeyler söyleniyor” diyerek, kendisinin elinden geleni yaptığını ve dolayısıyla bu kirliliğin çözüm sorumluluğunun, iktidarda olduğunu ifade etmiştir.

   Ne genel iktidarın temsilcileri, ne yerel iktidarın temsilcileri Keşan’daki hava kirliliğinin adeta ölümcül aşamaya gelmesinde ve çözüm üretilmesinde her iki tarafın da üstlendikleri teslimiyet ve elbette ki en önemlisi halka karşı görev ve sorumlulukları gereği “Sen haksızsın ben haklıyım” modundan çıkılmalıdır. Ciddi rahatsızlıklar ve ardından ölümler başladığı zaman hanginizin haklı olup-olmadığının ne önemi olacak ki? AKP’lisi, MHP’lisi, CHP’lisi, Alevisi, Sünnisi, inananı, inanmayanı olmanın ne anlamı olacak ki?

   İktidar partisinin temsilcileri, aynı partili olmanız nedeniyle, “Daha rahat ulaşabileceğiniz ve Keşan’ın lehine karar alınmasında etkili olabileceğiniz” Çevre ve Şehircilik Bakanlığı marifetiyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı kararıyla “Sağlık alarmı” ve elbette Keşan için en önemlilerinden Edirne Valiliği Mahalli Çevre Kurulu, Keşan'daki hava kirliliğinin en önemli çözüm ayağının, Edirne Valiliği Mahalli Çevre Kurulu'nun alacağı kararlar ve burada titizlikle disiplinli bir biçimde uygulamaktır.

   Yerel yönetimin temsilcisi belediye başkanı ve yönetimi, Edirne Valiliği Mahalli Çevre Kurulunun kalorifer sezonu için aldığı karar ve uygulanacak kurallar gereği, bölgede üretilen kömürler, ilçeye girişi ve kontrolleri, apartman-site yöneticilerinin sorumlulukları, kalorifercilerin görevleri, kazanların denetlenmesi, yakma saatleri, sıcaklık değerleri, kirlilik düzeyinin yükselmesiyle birlikte acilen önlem ve denetimlerin, sıkı ve tavizsiz bir biçimde sürdürülmesi “Yerel yönetimin temel görevleri” arasındadır. Elbette, kaymakamlık ve Çevre İl Müdürlüğü de kendi görev alanları çerçevesinde sorumludur.

   Keşan Belediye Başkanı, bu konudaki kendi sorumluluğunu yok sayarak, sadece iktidar partisinden kaynaklandığını söylemesi, onun sorumluluğunu ortadan kaldıramaz. O zaman, bu soruyu da sorma zorunluluğu doğar. Doğal gaz kullanılmayan tüm Edirne ilçelerinde, Malkara vb. ilçelerde de Keşan'da kullanılan aynı değerlerdeki kömürler kullanılmasına karşın (Üstelik de bazı Edirne ilçelerinden fiziki olarak daha havadar olmamıza rağmen) neden o ilçeler değil de, Keşan hava kirliliğinde birinci sırada yer alıyor?

   Genel siyasi iktidarın ilgili bakanları (çevre ve sağlık) Edirne Valiliği Mahalli Çevre Kurulu, ilgili bürokratlar, Keşan Belediyesi ve alınan kararların uygulanmasında duyarlılık gösteren Keşan halkıyla birlikte, uyumlu ve ortaklaştırdığımız sürece, doğal gaz gelene kadar öncelikle bu kış sezonunu “En az kayıpla atlatmak”, önümüzdeki yıl kalorifer sezonunda Edirne Valiliği Mahalli Çevre Kurulunun alacağı kararları ve yerelde bu kararların uygulayıcısından Keşan Belediyesi'nin alacağı tedbirleri ve uygulamaları denetlemek, Keşan'da yaşayan ve bu koşullardan direkt etkilenenler olarak hepimizin temel görevi olduğuna inananlardanım.Bu yazı 3650 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI