kartal escort
Bugun...

İsmail GEMİCİ
CHP’DE KEŞAN’DAN BİR MİLLETVEKİLİ ADAYI ÇIKARTILMALIDIR
Tarih: 16-05-2018 02:54:00 Güncelleme: 16-05-2018 02:54:00


Ekonomik ve siyasi anlamda geriye düşen Keşan'dan bir aday adayımızın, aday listesine girmesine ve seçilmesine her koşulda destek vermeliyiz.

Aday belirlenmesi süreci bencilliğin zirve yaptığı, en uç noktada yaşandığı dönemdir. Aday adayları, kendilerini vazgeçilmez zannederler. Ve kendisi dışındaki adaylar için "şu aday benden daha donanımlı, sosyal ilişkileri, niteliği benden daha iyi, o benden daha çok milletvekili olmayı hakkediyor" demez. Aksine, diğer adayları, rakiplerini karalamaya çalışanlar da çıkabiliyor.

Aday adaylarının, diğer bir bencilliği ise, parti, oda, dernek vb. yönetimlerinin desteğini allayıp-pullayarak, Genel Merkez yöneticilerine, seçici kurula taşıyıp ulaştırarak kendilerine avantaj sağlayacağını zannediyorlar, oysa hiçbir faydası olmaz.

Bazı aday adayları, "parti ilçe yönetiminin, belediye başkanının" desteğini alarak, tabir uygunsa "gölgesine yatarak" aday adaylığını güçlendirmek isterler. Bu yöntem de her zaman tutmaz, çoğunlukla ters teper. Bu tavra tepki gösterenler diğer aday adayına destek verme olasılığı daha güçlü hale gelir.

Bazı aday adayları "partinin ilçe yönetimini ben oluşturdum, belediye başkanı da ne derse onu yaptım. Onlar da benim milletvekili olmam için çalışsınlar." düşüncesi doğru değildir. Parti üyelerini hafife almak, hiçe saymaktır. Adaletten ve sorumluluktan yoksundur, üyelere büyük haksızlıktır.

Parti ilçe örgütünün, aday adaylarının bazılarının lehime taraf olup kucaklar, bazıları yok sayar dışlarsa, yarın dışlanan aday seçilirse, ilçe örgütü ile uyumlu çalışma süreci yaşanması zorlaşır. Bundan ilçe örgütü ve genel olarak partililer zarar görür.

Parti ilçe yönetiminin, partili belediye başkanının tüm adaylarını eşit ve ayrımsız olarak sahiplenip kucaklaması gerekmektedir. Son aday adaylığı açıklama toplantısında, iki aday adayının açıklamasına katılıp, diğer aday adayının açıklamasına katılmamak, sonradan telefonla dahi hayırlı olsun dilememek, taraflı ve kindarca bir tavırdır. Bu anlayışlarla, zihniyetlerle bütünlük, kitlesellik sağlanamaz. Objektif olarak AKP politikasına avantaj sağlar.

Seçilmişlerin ve partinin yönetim kurullarının "asli görevi" her adayına eşit mesafede durmak ve onları eşit koşullarda yarıştırmaktır. "Yöneticilerin taraf olması, aynı zamanda parti suçudur." Taraf olmak, birlik ve beraberliği bozar, parti içi barışı yok eder. Çünkü, seçim dönemleri tartışmaların bir kenara bırakıldığı, birlik ve beraberliğin en çok gerekli olduğu dönemlerdir. Özellikle de bu dönemde...

Seçilmiş belediye başkanı, Meclis üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, özellikle CHP İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, demokrasiyi ilke edinen tüm partiler, Keşan'dan aday adayı olup demokratik yarışa girenlere taraf olunmamalı, taraf olanlar uyarılmalı, tüm aday adaylarını itibar kaybına uğratmayacak ilişkilerle, bütünlük sağlanmalıdır.

Ülkemizde, uzun zamandan bu yana özlem duyduğumuz umut ettiğimiz demokrasi rüzgarları esmekte, bunu en bütünleştirici ve en kitlesel bir biçimde değerlendirip, siyasi anlamda geriye düşmüş Keşan'dan, bir milletvekili parlamentoya göndermeliyiz. Göndereceğimiz milletvekilimizde, demokratik parlamenter sistemin Cumhurbaşkanı ile yeni dönemde görev yapmalıdır.

Parti içinde bütünleşme, kucaklaşma ve ülkemizde de DEĞİŞİM zamanıdır. 

 Bu yazı 1764 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI