Bugun...

İsmail GEMİCİ
BU SORUNLARI, MAĞDURİYETLERİ YAŞAMAYA MECBUR MUYUZ?
Tarih: 22-09-2015 02:30:00 Güncelleme: 22-09-2015 02:30:00


    Keşan Efes Yolu üzerinde bulunan kavşaklardaki altgeçit vb. düzenlemeler gereği, Enez Dörtyol Kavşağı yapılırken, köşedeki çiçekçiden başlayarak tüp depolarına giden yan yola seviye tutturmak için yüklenici firma tarafından eski yolun üzerine dolgu yapılmıştır. Tamamıyla oturmamış gevşek zemin yapısı olması nedeniyle, yol üzerinde oldukça fazla irili-ufaklı çukurlar bulunmakta, kışın ve yağmurlu havalarda çukurlar suyla dolmakta ve yolun kenarları toprak olması nedeniyle kaygan çamur haline dönüşerek, yol tek geçişli hale gelmektedir. Aynı yolun orta kısmında, yaklaşık 2-3 metre uzunluğunda yarık olması nedeniyle özellikle gece geçişlerinde ciddi riskler oluşturmaktadır. Üstelik yan tarafı da oldukça yüksek şarampoldür.
   Bu yolun, tüp bayilerinin depolarının zorunlu geçiş yolu olması, aynı alanda 2 adet yediemin (yeddiemin) oto ve kamyon parkı olması ve muhtelif işyerlerinin kullandığı oldukça işlek bir yol olması nedeniyle, değişik büyüklükte kamyonet, kamyon, farklı tarım araçları, taksiler, kazı-hafriyat araçları, boş yüklü büyük su ve tüp TIR kamyonları, zorunlu olarak sürekli bu yolu kullanmaları nedeniyle çukurlar, çamur, toz-toprak araçlarda ciddi bir yıpranma, arıza ve trafik akışı içinde bazı kazalar da yaşanmaktadır.
   Burada, farklı dallarda ticaret yapan, her türden vergisini ödeyen insanlarımız bu zararı-mağduriyeti yaşamak zorunda mı? Önceki yolumuz, şöyle ya da böyle asfalt bir yoldu ve bu türden sorunları yaşamıyorduk. Yüklenici firma, işini bitirdi, muhtemelen parasının tamamını aldı ve çekti gitti. Geride bıraktıkları sorunlarla bizler yüz yüze kaldık. Yüklenici firmanın ardında kalanlarla ilgili, alt bir firma varsa da ortalıklarda yok. Yan yolların sorumluluğu, Keşan Karayollarına aittir ve tüm denetimleri bu kurum yapmaktadır. Yüklenici firma işini bitirince, Karayolları yetkilileri kesin hakediş raporunu onaylamadan önce, bu sorunları gözardı etmeyip rapor oluşturmuşlardır umarım. Yan yollarda direkt sorumluluğu olmasa da, tüp depoları ve diğer işyerleri nedeniyle Keşan Belediyesi'nin de "dolayısıyla sorumluluğu" vardır.
   Tüm bu, direkt-endirekt sorumluluğu bulunan kurum ve kuruluşlar, bu uyarıyı gözardı etmeksizin, en geç 20 Ekim'e kadar adı geçen yan yolu "geçilebilir" hale getirmekle yükümlüdür. Uğradığımız maddi zararlarla ilgili haklarımızı, şimdilik saklı tutmaktayız.
   Yine, karşıdaki konutların önünden paralel geçen yan yolun arkadaki yollara bağlantısını kapatmak adına, toprak-taş karışımı molozlar dökülmüştür. Yol işi bitmiş olmasına karşın onlar kaldırılmamıştır. Bazı sorumsuz kişilerin çöp ve birtakım atıkları atmasıyla adeta mini çöplüğe dönüşmüştür. Üstelik de, Efes Yolu’ndan geçenler de Keşan'la ilgili nasıl bir izlenim yarattığını siz düşünün. Keşan Belediyesi’nin, bayram öncesinde acilen bunları kaldırması gerekmektedir.
   Bir süre önce, bu sorunları bazı yetkililere de sözlü olarak ilettik ancak genel olarak duyarsızlık ve sorumsuzluk, kurumlar-firmalar arasında "benim değil senin görevin paslaşması" yaşanarak bugüne gelinmiştir. Birileri gündeme taşımasa, daha ne kadar bu sorunlarla yaşamaya devam edeceğiz? Bu mağduriyetleri yaşamaya mecbur muyuz? Birileri gelecek, planlananın çok üstünde maliyete neden olduğu söylenen yol-kavşak düzenlemeleri nedeniyle paraları alıp götürecek. Arkasında bıraktığı bu sorunlarla, yüzlerce insan mağdur olmaya devam edecek.
   Adaletli bir kalkınma böyle mi gerçekleşecek?Bu yazı 3039 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI