Bugun...

İsmail GEMİCİ
BELEDİYE SİYASETİ, PARTİYE HAKİM OLMUŞTUR
Tarih: 23-12-2015 14:11:00 Güncelleme: 23-12-2015 14:11:00


CHP İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli’nin Keşan'da partinin geleceğini olumsuz etkileyecek gelişmeler nedeniyle yaptığım eleştiri ve uyarılarıma verdiğiniz cevaplar, sorularımın yanıtları değildir. Ya sorularımı anlayıp algılayacak altyapınız, yeterliliğiniz yok ya da verebilecek cevabınız olmadığı için çaresiz demagoji yapıyorsunuz. Yazık, bu duruma düşmemeliydiniz.

Sorularımı daha iyi anlayıp, daha açık ve samimi yanıt vermeniz açısından ben size yardımcı olayım; 1- Mahalle delege seçimlerinde, diğer listelerin adayları açık-belliydi, beyaz listenin adayının kim olduğu belli değildi, adayı belli olmayan beyaz listeye oy veren "sağlam partililer" oylarını kime-kimin için verdiler? Belediye siyasetinin rolü var mıdır, yok mudur?

2- Mahalle delege seçimlerinde, oy kullanmaya gelen üyelerimizin görüp-şahit olduğu, belediye başkan yardımcısı, belediyede görevli iki birim amiri, bazı belediye personeli, belediyeye ait işyerlerinde kiracı-müstecir olanların bazıları, çocukları belediyede çalışan başları öne eğik olarak gördüğümüz bazı aileler... İlçe başkanlığının dış kapı girişinden oy sandıklarının yanına kadar, adeta "asker" gibi sıra sıra dizilmiş, ellerindeki birer tomar (adayı belli olmayan) beyaz listeyi mahallelerden gelen parti üyelerinin ellerine sıkıştırmaya çalışıp, kulaklarına bir şeyler fısıldamakta ve tüm bunları yakındaşlarının "leydi" diye hitap ettiği sıradan bir parti üyesinin organizasyonuyla olduğuna şahit olduk. Yukarıda yazdıklarımın tümü, belediye bağlantılı belediye siyasetinin unsurlarıdır. Yerleşik ahlaki değerlere uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

3- Köy ve mahalle delegeleri belli olup kesinleşince, Belediye Başkanı Mehmet Özcan yerel gazetelere yaptığı açıklamada, ilçe başkanı adayının Erdoğan Gümülcineli olduğunu ve desteklenmesini istemiştir. Seçimlere tek aday olarak giren Gümülcineli, belediye başkanı ve "belediye ekibi" marifetiyle ilçe başkanı olmuştur. Belediye siyasetinin, seçilmenizde açık rol oynaması nedeniyle, Keşan'ın uzun süreden bu yana çözüm bekleyen araç park sorunu, su, yollardaki çukurlar, şehiriçi trafik, inşaatlardaki düzensiz uygulamalar, ulaşım, çöp, hava kirliliği vb. konularında, parti genel merkezimizin ilkeleri ve yerel çözümler anlayışı perspektifinde çözümler üretilmesi ekseninde önce kendi bakışınızı netleştirip, mutlaka çözmesi gereken belediye yönetiminin neden çözemediğini denetleyip sorgulayarak, çözümleri hayata geçirecek yaptırım gücünüz var mıdır, olabilir mi? Üstelik de bize, ciddi oy kaybettirebilecek önemli temel konular. Boş, anlamsız konularla uğraşmak yerine, acilen bunlara çözüm üretmek görevinizin önemli bir parçası değil mi?

4- Göreve geldiğinizden bu yana, bir kez dahi tüm parti üyelerine açık özgürce düşünce, eleştiri ve önerilerini gündeme getirip tartışarak, yerel çalışma programını hayata geçirebilecek toplantıları yapmaktan niye çekiniyorsunuz?  Üstelik de, bu toplantılara belediye başkanı, meclis üyeleri vb. davet ederek parti üyeleriyle buluşturup, bugüne değin çözülemeyen konulara ilişkin gerekçelerini dinleyip, bizlerin de bazı soruları olabilir. Ne dersiniz, bunu gerçekleştirebilecek gücünüz var mı? Varsa hayata geçirin.

Fazla sorular sorarak sizi zorlamak istemem. Sadece, dört tane soruyorum. Umarım, verilebilecek cevaplarınız varsa, sorularımı saptırmadan açık ve samimi olarak cevaplayın ki, size tekrar bu soruları sorma ihtiyacı olmasın.

Erdoğan Gümülcineli, aynı partiye üye olmamızın dışında ortak konularımız yok denecek kadar azdır. Koltuk konusunda, çevreyi-doğayı, ülkemizi ve dünyayı değerlendirme konularında, ortak yanlarımız olduğunu düşünmüyorum. Ben, koltukları hedeflemeden öncelikle insanlara yönelik, dezavantajlı kesimlere yönelik, doğal çevreye, hayvanlara ve genel olarak tüm yaşama yönelik yazarak, çizerek, aktif tavır alarak, ülkemizin değişik alanlarında ve kısmen uluslararası platformlara duyarlılık göstermekteyim. Oysa siz, yaklaşık yirmi yıldan bu yana koltuklardan ayrılmamakta ısrar ediyorsunuz, üstelik gençlerin önünü de kapatıyorsunuz, bu koltuk sevgisi nereden kaynaklanıyor? Sırtınızı belediye siyasetine dayayarak yine koltuğa oturdunuz.

Size önerim; arkanıza bazı güçleri almak yerine asıl dayanılması gereken güç olarak, kişilerin değil partinin geleceğini düşünen partililerden destek alarak aday olmanız. Ama bu durumu içinize sindirebiliyorsanız, elbette tercih sizin.Bu yazı 3627 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI