Bugun...

İsmail GEMİCİ
BELEDİYE SİYASETİ, PARTİYE HAKİM OLMUŞTUR
Tarih: 17-12-2015 08:51:00 Güncelleme: 17-12-2015 08:51:00


   Öncelikle, bundan önceki yazımda resimli olarak anlattığım, yedi aydan bu yana alınmayan dört ay bir haftadan bu yana herhalde anlatamadığım belediye yönetimi, Efes yoluna nazır Keşan yönünde bakıldığında ilk görünenlerden olan bu üç çöplük hâlâ kaldırılmadı, adeta Keşan için utanç abidesi gibi durmaktadırlar. Bir kepçe, iki kamyonla yaklaşık bir saat içinde kaldırılabilecek, bu pislik ve mikrop ortamı çöpler hangi akla hizmet bekletilmektedir? Yoksa artık, Keşan halkına hizmet etme heyecanı, enerjileri mi kalmamıştır? Ya da halkın farklı kesimlerinden gelen uyarı, eleştiri ve önerilerini duymayan, görmeyen duyarsız kalan, canı istediğinde “Ben istediğim zaman yaparsam olur.” keyfi anlayışından mı kaynaklanmaktadır! Yoksa hava kirliliğinde birinci olduğumuz gibi, başka dallarda da yeni birincilikleri mi hedefliyoruz!

   Asıl önemli konumuza gelelim; Keşan halkının günlük yaşamını olumsuz etkileyen her türden yerel sorunlarını çözme vaadiyle, iddiasıyla göreve gelen belediye yönetimi, asıl sorumluluk alanlarına yönelip, yaklaşık on yıldan bu yana çözüm bekleyen hava kirliliği, çöp, ulaşım, yollarda çukurlar, inşaatlardaki düzensiz uygulamalar, su, şehiriçi trafik, araç park sorunu Keşan'ın temel sorunlarına yönelik çözüm üretmek yerine, parti içi mahalle delege seçimlerinde aktif, militanca rol üstlenen belediye başkan yardımcısı, iki birim amiri, bazı belediye personeli, belediyeye ait işyerlerinde kiracı-müstecir olanların bazıları, çocukları belediyede çalışan, başları öne eğik bazı aileler... İlçe başkanlığının dış kapı girişinden oy sandıklarının yanına kadar, adeta ‘asker’ gibi sıra sıra dizilmiş, ellerindeki birer tomar beyaz listeyi gelen üyelerin ellerine sıkıştırıp, kulaklarına bir şeyler fısıldamakta ve tüm bunları yakındaşlarının ‘leydi’ diye hitap ettiği sıradan bir parti üyesinin organizasyonuyla olduğuna şahit olduk. Üstelik de, mahalle delege seçimlerinde beyaz listeye oy verenler, beyaz listenin adayının kim olduğu belli olmamasına rağmen oy vermişlerdir. Köy ve mahalle delege seçimleri bittikten sonra, ilçe seçimine birkaç gün kala belediye başkanının yerel gazetelere yaptığı açıklamada, ilçe başkan adayının Erdoğan Gümülcineli olduğunu ve desteklenmesini istemiştir. Diğer ilçe başkanı aday adayları seçimlerden çekilerek, katılmamışlardır. 356 kongre delegesinden sadece 185'i katılıp oy kullanmış, yaklaşık yarısı oy kullanmayıp protesto etmişlerdir. Bundan önceki ilçe başkanlığı seçimlerinde de, Erdoğan Gümülcineli tek aday olarak belediye başkanı destekli olarak çıkmış, yine protesto nedeniyle katılım olmamış, kongre için yeter imza sayısı şöyle-böyle bir şekilde tamamlanmış ve tüm bunları içine sindirerek ilçe başkanı göreve devam etmiştir.

   İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli'ye sormak istiyorum; belediye başkanının yerel gazetelere yaptığı destek açıklamasıyla seçilmiş olmanız nedeniyle, yukarıda yazdığım Keşan'ın uzun süreden bu yana çözülememiş, çözüm bekleyen sorunlarını parti ilkeleri ve yerel çözümler çerçevesinde takip edip belediye başkanı üzerinde yaptırım gücünüzün olabileceğini düşünüyor musunuz? Belediye siyasetinin, belediye olanaklarını-gücünü kullanarak parti örgütü üzerindeki hakimiyet uygulaması parti örgütünün gücünü zayıflatır, inisiyatifini yok eder. Parti örgütünün geleceği açısından, oldukça tehlikeli bir gelişmedir.

   İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli ilk göreve gelişinden bu güne değin tüm parti üyelerine açık, bir kez dahi toplantı yapmamıştır.

   Belediye Başkanı Mehmet Özcan, görev yaptığı üç dönemden bu yana, yani oldukça uzun yıllardır tüm parti üyelerine açık hiçbir değerlendirme, bilgilendirme toplantısı yapmamıştır. Parti üyelerinin düşünce, eleştiri ve önerilerini gündeme getirip tartışabilecek başka hangi ortam ve zemin vardı!

Belediye siyasetinin, partiye hakim olmasıyla birlikte yaratacağı olumsuzlukların ortadan kaldırılmasının tek yolu, belediye başkanı kendi görev alanına, mecrasına dönmeli, müdahale etmemelidir. İlçe başkanı, partinin genel anlayışı ve politikası doğrultusunda yönetmeli, müdahale ettirmemeli ve bu çerçevede üyeleriyle değerlendirme toplantıları yapmalıdır. Elbette partisinin bu bölgeyle ilgili sorumluları, müfettişleri, il yönetimi kişilerin değil partinin geleceğini düşünen üyelerimiz sessiz kalmamalı, partinin geleceğine sahip çıkmalı, acilen çözüm üretmelidir.Bu yazı 3949 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI