Bugun...
Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları Kasım’da yapılacak
Tarih: 06-10-2017 08:56:00 Güncelleme: 06-10-2017 08:58:00 + -Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları Kasım’da yapılacak

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM)  yaptığı mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları devam ediyor.

Keşan TSO’nun girişimleri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki MEYBEM’in geçtiğimiz aylarda düzenlediği sınavda başarılı olanlar belgelerini almışlardı.

Bu kapsamda söz konusu Tebliğ ile 33 meslekte daha belge zorunluluğu getirildi.

Keşan TSO Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısının 48’den 81’e çıktığını belirtti.

“BELGELİ VE BELGESİZ İNSANLAR MUTLAKA AYRILMALI”

Alioğlu, “Mesleki yeterlilik belgelendirme sınavımızın ilkini Mayıs ayında gerçekleştirmiştik. Seramik, ahşap, ısı yalıtım ve sıvacı olmak üzere 4 kategoride sınavlar düzenledik. Tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler kapsamında getirilen mesleki yeterlilik zorunluluğu ile ilgili sınavlarımızı devam ettirmek istiyoruz. Belgeli ve belgesiz insanların mutlaka ayrılması gerektiğini her platformda vurguluyoruz. Keşan’da MEYBEM ile yeni bir sınav açılması için görüşmelerimiz oldu, bu kapsamda planlamalarımıza göre Kasım ayının ilk haftası MEYBEM işbirliğiyle Mesleki Yeterlilik Sınavımızı başlatacağız.” şeklinde konuştu.

“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLMAYAN KİŞİLERİN ÇALIŞTIRILMALARI MÜMKÜN OLMAYACAK”

Konuşmasının devamında, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğin 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yüksel Alioğlu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2017/1 sıra numaralı tebliğinde yer alan 33 meslekte denetimler sıklaştırılacağı için, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılmaları mümkün olmayacak. Belgeli insanlara daha çok itibar edilmeli. Kasım ayında yapılacak olan sınavlara katılımın daha fazla olmasını ümit ediyoruz. Müteahhitler de ustalarını belge almaları için odamıza yönlendirmeli. Bu konuda bize destek vereceklerine inanıyoruz.” dedi.

Alioğlu, şunları ifade etti: “Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31.12.2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 01.01.2018 tarihinden 31.12.2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmektedir.  Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilecektir.  Tüm üyelerimize önemle duyururuz.”

TEBLİĞDE YENİ EKLENEN MESLEK KOLLARI…

Bitim İşlemleri Operatörü Seviye 3, Boyama Operatörü Seviye 3, İplik Bitim İşleri Operatörü Seviye 2, İplik Eğirme Operatörü Seviye 2, Makine Montajcısı Seviye 3, Makine MontajcısıSeviye 4, Metal KesimciSeviye 3, Metal Kesim OperatörüSeviye 4, Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisiSeviye 3, Metal Levha İşleme Tezgah Operatörü Seviye 4, Motosiklet Bakım Onarımcısı Seviye 4, Motor Testçisi Seviye 4, Motor Testçisi Seviye 5, Otomotiv Boyacısı Seviye 3, Otomotiv Boyacısı Seviye 4, Otomotiv Boya Onarımcısı Seviye 4, Otomotiv Kaportacısı Seviye 3, Otomotiv Kaportacısı Seviye 4, Otomotiv Montajcısı Seviye 4, Otomotiv Prototipçisi Seviye 4, Otomotiv Prototipçisi Seviye 5, Otomotiv Sac Şekillendirmecisi Seviye 3, Otomotiv Sac Şekillendirmecisi Seviye 4, Otomotiv Sac ve Gövde Kaynakçısı Seviye 4, Ön İplik Operatörü Seviye 3, Ön Terbiye Operatörü Seviye 3, PVC Doğrama Montajcısı Seviye 3, Refrakterci Seviye 3, Refrakterci Seviye 4, NC/CNC Takım Tezgâhları Elektrik/Elektronik Servis Görevlisi Seviye 5, NC/CNC Takım Tezgâhları Mekanik Servis Görevlisi Seviye 5, NC/CNC Takım Tezgâhları Uygulama ve Servis Görevlisi Seviye 5, Tren Makinisti Seviye 4.

 
Bu haber 936 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR