Bugun...
Yüz kızartıcı iş yapanlar galericilik yapamayacak
Tarih: 17-07-2017 09:34:00 + -Yüz kızartıcı iş yapanlar galericilik yapamayacak

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, yaptığı açıklamada, yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyenlerin motorlu araç alım satım işini yapamayacağını kaydetti.

Aktaş, açıklamasının başında, 15 Temmuz hain darbe girişimini kınarken, şehitleri rahmetle andı.

“ESNAFIMIZ OLUMSUZ ETKİLENİYOR”

Türkiye genelinde yılda yaklaşık olarak 6 milyon ikinci el araç satışı yapıldığını ve bunun 5 milyonunun kayıt dışı olduğunu belirten Aktaş, “Sıfır araç satışında 1 milyon satış var. Ama 6 milyon araçtan 5 milyonun kayıt dışı olması Türkiye ekonomisini zarara uğratıyor. Esnafımız olumsuz etkileniyor. Bir de galeri işi yapmayan vatandaşın bu işlerle iştigal eden grupların yaptığı ticarette usulsüz satışları var. Kilometrenin indirilmesi, pert olan bir aracın satışa çıkarılması, bu araçların düzgün diye satılması, kazalı aracın kazasız diye satılması bizlere mal ediliyor.” dedi.

“TÜKETİCİ KORUNMUŞ OLACAK”

Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yetki belgesi almayan arkadaşlarımız artık otomobil satışı yapamayacak. Bir araç satışı yapılırken ekspertiz raporunun konulması şart olacak. Bunun dışında kilometre garantisi verilecek. Vatandaş aracını tereddütsüz satın alacak. Yüz kızartıcı işler yapmışsa, mahkemece hüküm giymişse yetki belgesi alamayacak bu nedenle satış yapamayacak. Yetki belgesi almadan önce ikinci el otomobil satışı yapan esnafa eğitim verilecek. Gerçekten bu işi başarabilecek, yapabilecek kimseler bu belgeye sahip olacak. Sonra bu meslek isim kazanmış olacak. Bu sektörün bu güne kadar ismi yoktu. Bu sektörün kariyer kazanması, bugün bir aracın maliyeti 40-50 bin TL. 10 araç koyduğunuzda bu sektörde olanların 500 bin TL en az sermaye koyması gerekiyor. Bu standartla getirildiğinde esnafımız saygınlığa kavuşacak. Kariyerli iş yapacak. Otomobil satışla ilgili kayıt dışılık ortadan kalkacak. İnşallah kısa zamanda çalışmalarımızın sonuçlanmasını arzu ediyoruz. Artık gayrimeşru satışlar engellenecek. Tüketici de korunmuş olacak.”

(HABER MERKEZİ)
Bu haber 608 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR