Bugun...
Üroloj, Uzmanı Yüksel, sünneti anlattı
Tarih: 28-07-2018 00:21:00 + -Üroloj, Uzmanı Yüksel, sünneti anlattı

Özel Keşan Hastanesi Üroloji Uzmanı OP. Dr. İlkan Yüksel, sünnetle ilgili bilgi verdi ve soruları cevapladı.

Erkeklerde penisin ucunu çevreleyen derinin alınmasına sünnet denildiğini kaydeden Yüksel, “Sünnet steril şartlarda (mümkünse ameliyathane) uygun anesteziyle yapılan yaklaşık 10-15 dakika süren cerrahi bir işlemdir. Sünnetin sonrasında ortaya çıkacak enfeksiyon risklerine karşı mutlaka steril olarak yapılması gerekmektedir.” dedi.

Sünnet için 2 yaş öncesi veya 5-6 yaştan sonrası önerildiğini belirten İlkan Yüksel, “2-6 yaş arası çocuklarda cinsel kimliğin geliştiği dönem olduğu için bu yaşta bu bölgeye girişim önerilmez. Ancak mutlaka sünnet olmasını gerektiren bir durum varsa o zaman genel anestezi altında sünnet önerilmektedir.” şeklinde konuştu.

Yüksel, sünnet ile ilgili soruları şöyle cevapladı:

Soru: “Erken dönemde sünnet önermediğiniz hastalar var mı?”

Cevap: “Evet. Sünnet öncesi mutlaka çocukları muayeneye çağırıyoruz. Çünkü sünnetle birlikte ameliyat edilmesi gereken veya sünnetin 1 yaşına kadar ertelenmesi gereken hidrosel (su kesesi), hipospadias (peygamber sünneti), fıtık gibi hastalıklar mevcut olabilir.”

Soru: “Peki sünnet esnasında uygulanacak anestezi şekli için bilgi verebilir misiniz?”

Cevap: “Yenidoğandan itibaren 6 aya kadar çocuklarda rahatlıkla lokalanesteziyle sünnet uygulanabilmektedir. Sonraki dönemde ise çocuğun yaşına ve iletişim durumuna göre sedasyon veya lokal anesteziyle sünnet yapılabilmektedir.”

Soru: “Ailelerin merak ettiği sorulardan biri ne kadar sürede iyileşmenin tamamlandığı. Bu konuda bilgi verir misiniz?”

Cevap: “Sünnet işlemi sonrası yaklaşık 2-3 saatlik gözlem süresinden sonra çocuk evine gönderilmektedir. Özelikle ilk gün travma sebebiyle oluşabilecek kanamalara karşı dikkat edilmelidir. Yaklaşık 1 haftada tamamen iyileşme sağlanmaktadır.”

Soru: “Sünnet kimler tarafından yapılmalıdır?”

Cevap: “Sünnet mutlaka uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Çünkü sünnet riskleri olan cerrahi bir işlemdir.”

Soru: “Peki sünnette ne gibi riskler mevcuttur?”

Cevap: “Sünnet sonrasında en çok karşılaştığımız durum kanama. Özellikle erken dönemde meydana gelen travmalarında tetiklediği kanamalar gözlenebilmektedir. Bunun haricinde daha nadiren enfeksiyonda gözlenebilmektedir. Steril olarak yapılmayan sünnetler sonrasında enfeksiyon riski artmaktadır ve bunun yanında hepatit gibi hastalıklar dahi gözlenebilmektedir. Bunun dışında ehil olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetlerde sünnet derisinin fazla ya da az kesilmesi, penis başının yaralanması, şekil bozuklukları, kistler, his kaybı gibi komplikasyonlar gözlenmektedir.”

Soru: “Son olarak ailelere söylemek istediğiniz şeyler var mı?”

Cevap: “Sünnet uzman hekimler tarafından steril şartlarda uygun yaş aralıklarındaki çocuklara uygulanması gereken cerrahi bir işlemdir. Ailelerin bu konuya dikkat etmesi çok önemlidir.” (HABER MERKEZİ)

 
Bu haber 608 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR