Bugun...
Türk Eğitim Sen’in anketinde ortaya çıktı: Öğretmenlerin %30’u şiddete maruz kalıyor
Tarih: 06-12-2018 23:09:00 Güncelleme: 06-12-2018 23:29:00 + -Türk Eğitim Sen’in anketinde ortaya çıktı: Öğretmenlerin %30’u şiddete maruz kalıyor

Türk Eğitim Sen Keşan Şube Başkanı Mesut Hoşgör,  öğretmenler üzerinde yapılan bir anket çalışmasını açıkladı.

Hoşgör, anket çalışmasında öğretmenlerin ekonomik sıkıntılarının bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi.

“%72’Sİ KREDİ KARTINA BORÇLU”

Ankete katılanların %72’sinin kredi kartına borçlu olduğuna ve %20’sinin de altın ya da döviz borcunun bulunduğuna dikkat çeken Mesut Hoşgör, “Öğretmenlerin, en çok gıda ürünlerine yapılan zamların aile ekonomilerini etkilediği ortaya çıktı.” dedi.

“%26’SI EK İŞ YAPIYOR.”

Ankete katılan öğretmenlerin %96’sının, son bir yılda alım gücünün azaldığı yönünde düşünce ortaya koyduğunu kaydeden Hoşgör, “%26’sı ek iş yapıyor. %98’i de ek zam istiyor.” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLERİN %100’Ü 3600 EK GÖSTERGE İSTİYOR”

%95’inin, yönetici atamalarında mülakatın kaldırılmasını istediğini belirten Mesut Hoşgör şöyle devam etti: “%84’ü sözleşmeli ve ücretli öğretmenliğin kaldırılmasını istiyor. %97’si öğretmenlerin statü kaybı yaşadığını düşünüyor. Ankete katılanların motivasyonunu en çok yandaş kayırmacılık, kadrolaşma azaltıyor. Öğretmenlerin %100’ü 3600 ek gösterge istiyor. %71’i ek gösterge verilmesinin emekliliği teşvik edeceğini düşünüyor. %41.7’si eğitimin en önemli sorunu olarak, liyakatsiz, ehliyetsiz insanların iş başında olmasını görüyor.”

“%30’U OKUL VE ÇEVRESİNDE ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

Ankette ortaya çıkan en dikkat çekici konu ise öğretmenlerin şiddet görmesi oldu. Hoşgör, ankete katılan öğretmenlerin yaklaşık %30’unun okul ve çevresinde şiddete maruz kaldığını vurguladı.

(SELİM ŞEN)
Bu haber 71 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR