kartal escort
Bugun...
Ticaret ile uğraşan çiftçilere mahkemeden müjde
Tarih: 07-08-2017 09:17:00 + -Ticaret ile uğraşan çiftçilere mahkemeden müjde

 

Mecidiye’nin eski belediye başkanı Rasim Sorut, dün yaptığı açıklamada, hem üretim hem ticaret yapan üreticilerin devletten destek alınamaması konusumda açılan mahkemenin kazanıldığını bildirdi.

“2015’TE DESTEK ALAMADIK”

2015 yılında üretim desteği alamadıklarını belirten Sorgut, şunları söyledi: “Türkiye’de tarım yapıp, aynı zamanda bunun ticaretini de yapan kişiler mevcut. Buğdayda kuru üzümde, ayçiçeğinde, incirde, fındıkta. Örneklemeyi çoğaltabiliriz. Hem üretim yapıyorlar hem de ticaretini yapıyorlar. Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı, bu ürünlerde destekleme ödemesi yapıyorlar. Canlı hayvan da var. Tarım Bakanlığı geçen yıl benim gibi üreticilere yani hem üretip hem ticaretini yapan kişilere destek vermedi. 2015 yılında benim ürettiğim ayçiçeğine destekleme ödemesi yapılmadı. Biz de bu ürünlerden destek alamadık ve bu düzenlemeleri yasaya aykırı bir şekilde başkasına düzenletmek zorunda kaldık ve desteğimizi aldık. 2016 yılı için söylüyorum. 2015’te destek alamadık.” dedi.

“HEM ÜRETİM HEM TİCARET YAPIP DESTEK ALABİLECEĞİZ”

Rasim Sorgut, sözlerini şu şekilde tamamladı: “2015 yılında benim gibi binlerce insan destek alamadı. Bazı yörelerde uygulandı bu yasa, bazı yörelerde uygulanmadı. Onlar fark desteklerinden yararlandı. Ben bu yüzden 2015 yılında dava açtım. Üretim yaptığımı, bunun yasal olduğunu söyledim. Ama Edirne Mahkemesi bizi haksız gördü. Bakanlığın uygulamasını doğru buldu. ‘Hem üretim hem ticaret yapamazsınız.’ kararı çıktı. Ben de İstanbul idari bölge mahkemesine kararı gönderdim. Bu konu gerekli yerlere iletildi. Ama kimse ilgilenmedi. Kısaca biz hem üretim yapıp hem ticaret yapmak istiyoruz. Sonunda bu dava bizim durumumuzda insanların lehine sonuçlandı. Bizler artık hem üretim hem ticaret yapıp destek alabileceğiz. Bu örnek davayı buradaki Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve Türkiye’deki tüm Odalar ve Borsalar Birliği’ne göndereceğiz. Herkesin bilgisinin olmasını sağlayacağız.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 423 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR