kartal escort
Bugun...
Süleyman Atıcı: “Su hayvanlar için de temel ihtiyaç”
Tarih: 10-08-2017 14:30:00 + -Süleyman Atıcı: “Su hayvanlar için de temel ihtiyaç”

Veteriner Hekimi Süleyman Atıcı, dün yaptığı açıklamada, sokak hayvanlarına sıcak havalarda yardımcı olunması gerektiğini söyledi.

Sokakta yaşayan hayvanların etkili olan sıcaklardan dolayı her zamankinden daha fazla suya ihtiyacı olduğunu kaydeden Atıcı, insanlardan bu günlerde bu konularda daha duyarlı olmalarını istedi.

Hayvanların ter bezlerinin olmaması nedeniyle sıcaklıktan insanlardan daha fazla ve derin etkilendiğini, aşırı sıcakların özellikle kuşları öldürdüğü belirten Süleyman Atıcı, “Şehirlerde, balkonlarımıza ve bahçelerimize geniş kaplarda su koyarsak, kuşlar hem su ihtiyaçlarını karşılayabilir hem de yıkanabilir. Yaban hayatına da ayrıca özen gösterilmesi gerekir.” dedi.

“KUŞLAR DERİN KAPLARIN İÇİNDEN SU İÇEMİYOR”

Kuşların çok derin kaplardan, içine düşeceği korkusuyla su içemediğini ifade eden Atıcı, şunları söyledi: “Kuşlar derin kapların içinden su içemiyor. Bu nedenle vatandaşlara, kent merkezi ile bağ ve bahçelerdeki uygun yerlere derin olmayan, 4 parmak derinliğinde su kapları koymalarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde kaplar konulursa serçeler de içine girip bu suda serinleyebilir.”

Hayvanların insanlar gibi ter bezlerinin bulunmadığını dile getiren Süleyman Atıcı, sadece patilerinin altından serinleyebildiklerini belirtti.

Sokakları insanlarla birlikte paylaşan sokak hayvanlarının yiyecek ve su bulmalarının sorun olduğunun altını çizen Atıcı, “Bu sıcak havalarda yapının önüne konulacak bir tas su, bir kuş için, köpek veya kedi için çok önemli olabiliyor. Su insanlar kadar hayvanlar için de vazgeçilmez temel ihtiyaç. Hayvanlardan bir kap suyu esirgemeyelim” şeklinde konuştu.

Ev hanımlarından da artık makarna, pilav ve ekmek artıklarını çöpe atmamalarını isteyen Atıcı, insanların dünyanın sadece kendilerinin olmadığını bir an bile akıllarından çıkarmaması gerektiğini sözlerine ekledi. (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 212 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR