Bugun...
Şeref Aldanmaz, Keşanspor 1959 Kulübü başkanını eleştirdi
Tarih: 16-04-2018 08:32:00 Güncelleme: 16-04-2018 08:37:00 + -Şeref Aldanmaz, Keşanspor 1959 Kulübü başkanını eleştirdi

Keşanspor 1959 Kulübü’nün eski teknik direktörü Şeref Aldanmaz, düzenlediği basın toplantısında Kulüp Başkanı Saadettin Baygül ve kulübün teknik direktörü Fatih Anlar’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla ilgili eleştirdi.
14 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 14.15 sıralarında basın mensuplarıyla bir araya gelen Aldanmaz, ilk olarak kulüp ile yollarını ayrılırken başkan ile el sıkışarak, helallik alarak ayrıldıklarını söyledi.
Şeref Aldanmaz, Keşanspor 1595’a zarar vermeyecek şekilde ayrıldıklarını, ne olduysa lig bittikten sonra olduğunu, Başkan Saadettin Baygül’ün başarısızlığını örtmek için kendisi ve giden futbolcuları seçtiğini kaydetti.
“ANTRENÖR OLARAK ÇALIŞTIĞIM EN VERİMSİZ BAŞKAN SAADETTİN BAYGÜL'DÜR”
Aldanmaz, “Nereden nasıl başlasam bilmiyorum, aslında hiç cevap bile vermemem lazım ama mecburen cevap veriyorum. Bu konu ile ilgili bir daha konuşmayacağım ve yazmayacağım, zaten Keşanspor'un kapatılması olayıyla ilgili bir sürü kaos yaşandı hâlâ da sürüyor. Okuyucuları ve sporseverleri böyle konularla meşgul etmek istemiyorum. Gazetelerde basın açıklaması yapmışsınız; hayretler içerisinde okudum. İstifa ettiğimde karşılıklı anlaşarak ayrıldık, şimdi ne oldu da böyle bir açıklamaya gerek duyuldu. Antrenör olarak çalıştığım en verimsiz Başkan Saadettin Baygül'dür.” dedi.
“BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SÖZÜYLE TAKIMIN ANTRENÖRLÜĞÜNÜ KABUL ETTİM”
1959 Keşanspor Kulübü Başkanı Saadettin Baygül’ün hatalarını ve başarısızlığını örtmek için kendisini seçtiğini ifade eden Şeref Aldanmaz, “Sezon başında benimle iki sefer görüştün, ilk görüşmemizde ‘Neden geçen seneki hocanız ile devam etmiyorsun.’ dedim. ‘Bana bırak.’ dedin ama işin aslını geçen sene birlikte çalıştığınız Fatih Hoca sizi gazeteye alacakları için verdiğinde öğrendim. Ben seninle anlaşmayayım diye size yüksek rakam ve sizin hiç bir zaman yerine getiremeyeceğiniz şeyleri istedim, geri adım attınız ve o görüşmemizde anlaşamadık. Yücel Günay ile beni tekrar aradığınızda belediyede buluşalım dediniz. Zaten başka da yöneticide görmedim. Ben de kendi kendime neden belediyede diye düşündüm görüşmeye geldiğimde ayaklarım suya erdi. Beni, kıramayacağımı bildiğiniz Belediye Başkanımız Mehmet Özcan'a götürdünüz. Belediye Başkanımıza ‘Şeref Hoca bizden çok yüksek rakam ve farklı şeyler talep etti biz onunla çalışmak istiyoruz.’ diye siz söylediniz. Başkanımız da; ‘Şeref Hocam sen bu takımı al bundan önce gelen hocalar ne verdi ki Keşan' a sen bu takımı toparlar şampiyon yaparsın.’ dedi. Ben de; ‘Başkanım sen diyorsan ben bir kuruş talep etmeden görevi alırım.’ dedim. Ne düşünüyorsunuz diye size sordu. Siz de ‘Bizim düşüncemiz 5 bin peşin bin 500 maaş.’ dediniz bende başkanımızı kıramadığım için kabul ettim. Ayrıca şampiyonlukta prim bile koydu. Ben sizinle (pardon seninle) anlaşmadım, Belediye Başkanımızın sözüyle takımın antrenörlüğünü kabul ettim.” şeklinde konuştu.
“SEZONU BÜTÜN OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN AÇTIM”
Aldanmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu takım sezon başı nasıl ne zorluklarla kurulduğunu en az benim kadar sen de biliyorsun. Futbolcuların geçen seneden olan alacaklarından dolayı gelmemesi takımdan 6-7 futbolcunun ayrılması ayrıca maçların başlamasına yakın kaleci probleminin çözülmemesi senin duyarsızlığın. ‘Tamam hocam, problem yok hocam, hallederiz hocam.’ diye diye beni hep oyaladın. Kaleci problemini Selim'i, müdür Serkan ile rica ederek getirttik. Serkan Müdür görevine devam etseydi bu sorunlar olmaz takım şampiyon olurdu. Sağ olsun kaleci Selim bizi kırmadı takıma katıldı. Elimizde kalan futbolcuları ikna ederek ve Edirne'den aldığımız 4-5 futbolcu ile kadroyu tamamlamaya çalıştım ve sezonu bütün olumsuzluklara rağmen açtım.”
“SAHİPSİZ BİR ŞEKİLDE GİTTİK”
 “Protokol tribünü neden boştu?” diye soran Şeref Aldanmaz, “Protokolde yaptığın davranışlar, bir başkana yakışacak şekilde değildi. O koltuk sana ağır geldi. Benim eski başkanlarım ağırlığı ile efendiliği ile karakteri ile kendilerinden söz ettiren Nuran Çuhacı, Hayri Çomer, Tevfik Kavaklı, Ali Osman Kale, Serdar Dinçer, Genel Kaptanlarım Ahmet Çetin, Adnan İnan vb. kendilerini arattırıyorlar. İşte yöneticilik farkı burada. Hepsi ile çok çalıştım. Onlardan aldığım terbiye ve düzgünlük ile futbol oynayıp antrenörlük yaptım. Sezon başladıktan sonra kaç kez toplantı yaptın? Kaç kez futbolcularla bir araya geldin? Problemleri çözmek için hiç bir çaba göstermedin, beni bütün sorunlarla baş başa bıraktın. Deplasman maçlarına hiç geldin mi, maça giderken takımla birlikte kim geldi? Hiç kimse… Sahipsiz bir şekilde gittik. Maçların saatini bile bilmiyorsun. Maç başladıktan 15-20 dakika sonra geliyor, maç bitmeden gidiyordun, neden?” ifadelerini kullandı.
“FUTBOLCU NEDEN DEVRE ARASINDAN BAŞKA TAKIMLARA TRANSFER OLDU?”
Aldanmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Maçlara deplasmana giderken 20 kişilik kafilemize 100-150 TL yemek parası veren ve su almaktan aciz bir başkanla çalıştığım için bin pişmanım. Bir de ‘Futbolcular paralarını aldılar bizi yarı yolda bıraktılar.’ diyorsun. Çok ayıp, külliyen yalan söylüyorsun.  Kimsenin arkasından konuşma, bir açık oturum yapalım çağıralım bütün futbolcuları, yüzlerine söyle. Yüzün yok ki karşılarına çıkmaya, sadece kamuoyunu yanıltmak ve kendi başarısızlığını örtmek için beni ve futbolcuları hedef alıyorsun. Madem ‘Paraları ödedim.’ diyorsun, parası ödenen futbolcu neden devre arasından başka takımlara transfer oldu? Ara transferde takımdan giden oyunculardan paralarını geri almadın mı? Sen bu futbolcuları gönderirken, takvimlerden aldığın para ve belediyeden aldığın paralar futbolculara dağıtılacaktı, ama sen dağıtmayıp; bana ‘Ben cepten sıkarken iyiydi ya tabi cebime koyacağım.’ dedikten sonra ben ‘Benim futbolcumun, emekçimin parası ödenmezse ben çalışmam.’ dedim. Ben her ne kadar paramı alsam bile benim emekçimin parası ödenmiyorsa çalışmam, benim karakterime yakışmazdı. Ben de belediye başkanımızla görüşüp ayrılma kararı aldım ve istifa ettim. Maçlar bitmesine ve futbolculara ödenecek bir para olmamasına rağmen belediyeden ne parası talep ediyorsun? Hâlâ kulübün borçları mı var ki kapatmaya çalışıyorsun?  Zaten Keşanspor borçlardan kurtulmak için kapanmadı mı?”
“BU ZİHNİYET İLE HEDEFE VARILIR MI?”
Şeref Aldanmaz, sözlerinin devamında şöyle dedi: “Sen, ‘Kimse elini taşın altına koymuyor.’ diyorsun, kim bunlar? Belediye başkanı mı yöneticiler mi? Belediye olmasa sen bir hiçsin. Belediye en çok parayı 1959 Keşanspor'a veriyor sen yine de nankörlük ediyorsun. Sen belediyeye güvenip mi senden önceki başkan Adnan Akıncıoğlu'nun toplantıda olmadığı bir günde apar topar yönetim kurulunu toplayıp kendini başkan seçtirdin. Menfaat için mi başkan oldun? Maçlar devam ederken sen ve akıl hocan ‘Takımı sakın şampiyon yapma… Nerden para buluruz’ dedin… Bu zihniyet ile hedefe varılır mı?”
“LİGİN İLK YARISINI EN İYİ YERDE BİTİRDİK”
Devamında kulübün teknik direktörü Fatih Anlar’ı eleştiren Aldanmaz,Ben insanları tanımakta güçlük çekiyorum. Üç dört ay önce gazetelerde Keşanspor Başkanı Sadettin Baygül hakkında açıklama yapıyorsun, şimdi yan yana açıklama yaptığın kişi senin için söylemediğini bırakmıyor, bir bakıyorsun el ele kol kola güllük gülistanlık bir şekilde hiç utanmadan sıkılmadan beraber açıklama yapıyorsunuz. İşte bu kalite ve kariyer farkı, zaten başka bir şey yazmama gerek yok. Bu açıklama ile ne dediğimi spor kamuoyu biliyor. ‘İkincilik Keşan’a yakışmadı.’ diyorsun. Ben giden futbolcuların yerlerine 15-16 yaş grubu genç takımdan takviye yaparak tüm olumsuzluklara rağmen sezonunu ilk yarısını 4. sırada tamamladım. İstifamda da belirtmiştim; liderle aramda 5 puan vardı ve ikinci yarı önümüzdeki rakipler kendi sahamıza geleceklerdi. Ligin ilk yarısını en iyi yerde bitirdik. Takım iyi yolda giderken durup dururken neden istifa edeyim. Geçen seneki takımın hocası sen değil miydin, neden şampiyon yapamadın? Geçen seneki takım bu seneki takımdan daha iyiydi. Bu seneki takımda en basit Edip hoca ayarında bir oyuncu yoktu. Ben 5 seneye yakındır Keşan'da takım çalıştırmadım ki, bu sene zarfı içinde siz Keşan futboluna ne kattınız? Yıllardır Keşanspor'u çalıştırdınız dışarıdan 15-20 bin verip kaliteli diye getirdiğiniz futbolcular Keşan'a ne verdiler? Bu olayları çok çabuk unutunuz şimdi de diyorsun ki ‘2 senelik yapılanma ve Keşanın futbolunun eskiye dönmesi lazım.’ ‘Şampiyon yapma.’ diyen bir başkan zihniyetinde birileri de olursa iki sene değil 12 sene yapılanma yapsan bir yere varamazsın.” şeklinde konuştu.
“BEN ANTRENÖRÜ OLARAK, KİMSEYİ TELEFONLA ARAMAM”
Keşan futbolunun ileriye değil geriye gittiğini dile getiren Şeref Aldanmaz, “Bu düşünceyle bu zihniyetle Keşan futbolu ileriye değil daha çok geriye gitti. Gazetelere verdiğin demeçte beni kaleci antrenörü aldığım için eleştirdin şimdi de ‘En az iki antrenör çalışmak gerekiyor.’ diyorsun. Söyleminle eylemin birbirini tutmuyor. ‘Ligin ikinci yarısının 2. maçında takımın başına geçtim.’ diyorsun. Ben zaten ilk yarı sonu istifa ettim ama Kulüp Başkanın Saadettin Baygül senin lisansını neden çıkaramadı? Keşan'ın kötü bir duruma düşmemesi ve benim Keşanlılık ruhumun ağır basması nedeni ile takımın başında sadece lisansımı kullanmak amacı ile sahaya çıktım, çıkmasaydım takım 3-0 hükmen yenik sayılacak ve 3 puanı silinecekti ve ikinci maça da Cuma günü 16.30’a kadar lisansını zorla çıkardılar. Ben antrenörü olarak, kimseyi telefonla aramam aracı da sokmam, arayan hoca değil aranan hoca olacaksın… Neden hep Keşan takımları ile çalışıyorsun?” dedi.
“SENİN KARAKTERİN BU MU?”
Basın açıklamasında yer alan takımın genç futbolcusu İzzetcan Balkan hakkında da konuşan Aldanmaz, şunları kaydetti: “Gazeteye çıkardığınız futbolcu İzzetcan zaten 18-19 yaşında genç bir futbolcu. Sezon başı size en çok kızan, ‘İdmanlara ve maçlara gelmeyeceğim, futbolu bıraktım.’ diyen bu genç futbolcuya ‘Neden gelmiyorsun.’ dediğimde; ‘Hocam geçen seneden paramı vermediler, hocam, sen bunları tanımasın hepsi yalancı bu sene de aynı sorunu yaşarız.’ cevabını aldım. ‘Ben senin paranı ödeteceğim.’ ve ‘Gelecek vaat eden bir futbolcusun.’ diyerek ikna ettim ve parasını ödettim. ‘Şimdi ne oldu da hoca değişikliği ve performans.’ diyorsun. Senin karakterin bu mu? Önce karakterli olacaksın. Bu sözleri söylediğini bütün futbolcular biliyor, onların yüzüne nasıl bakacaksın? Futbolculuktan önce karakterli olacaksın ki milli takıma gidebilesin.” ifadelerini kullandı.
“KEŞANSPOR KAPATILDIĞINDAN BERİ BİR KAOS SÜRÜYOR”
Şeref Aldanmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “1959 Keşanspor Başkanı Sadettin Baygül; sana bir fırsat daha; bütün Keşan halkı ve sporseverler şahit olsun, bir dahaki seneye hocanla ve aynı yardımcısı ve kaleci antrenörüyle birlikte devam edin, takımı şampiyon yapın, antrenörlüğü bırakıp, diplomamı yırtacağım. Ayrıca kamuoyu önünde bir panel yapalım, gerçekleri herkes görsün.Sayın sporseverler ve Keşan halkı, zaten Keşanspor kapatıldığından beri bir kaos sürüyor. Sizlerden özür dilerim, sizleri meşgul ettim. Cevap vermek zorunda bırakıldığım için gerçekleri yazdım, herkes bilmelidir ki; güneş balçıkla sıvanmaz. Önce futbolcu ve antrenör olarak benim seviyeme gelin… Buralara kolay gelmedim ben. Ben Keşan'da doğdum, Keşan'da büyüdüm, Keşan'da yaşıyorum. Herkes beni Keşansporlu Şeref olarak biliyor. Hiç bir zaman utanılacak bir şey yapmadım ve Keşan'ın sporuna zarar vermedim, kariyerim ve karakterim budur. Gençleri kötü yoldan kurtarmak için de göreve hazırım. Yorumu Keşan kamuoyuna bırakıyorum.”
Bu haber 909 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR HABERLERİ