Bugun...
Şenol Günday: “Çalışırken batıyoruz”
Tarih: 28-08-2018 10:46:00 + -Şenol Günday: “Çalışırken batıyoruz”

Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, küçükbaş hayvan üreticilerinin bu yılki Kurban Bayramı’nda da umduklarını bulamadıklarını söyledi.

Kurbanlık baskül fiyatlarının koç için 24, keçi için 20 TL olarak açıklanmasına rağmen bu fiyatın hayvan pazarlarında gerçekleşmediğini ifade eden Günday,Bayram tatilinin erken başlaması ve bazı büyük alışveriş merkezlerinin piyasanın çok altında fiyatla kurbanlık satışı yapması hayvan pazarına mal çıkaran yetiştiricileri olumsuz etkiledi. Alışveriş merkezleri 600 - 650 TL’ye koli içinde kurbanlık satışı yaptı. Bu hayvanların kurbanlık için uygun olup olmadıklarının denetlenip denetlenmediğini ne bizler ne de alan kişiler bilmiyor. Ama yetiştiricilerin gözü gibi bakıp pazara çıkardığı canlı kurbanlık koçlarına fiyat istemesine engel oldu. Yetiştiriciler 19-20 TL’den mallarını satmak zorunda kaldı. Kurban pazarındaki baskül fiyatı canlı hayvan toptan fiyatının bile altında kaldı. Yetiştiricilerimiz son günlerde de artan maliyetler karşısında zor durumda. İnşallah bundan da daha kötüsü olmaz.” diye konuştu.

“ÇALIŞIRKEN BATIYORUZ”

Keşan’da kurulan kurban pazarına mal getirdiklerini ancak umdukları satışı yapamadıklarını söyleyen hayvan yetiştiricileri Karacaali köyünden Sait Türkkan ve Kozköyden Bilal Belli de yem ve saman fiyatlarının yüksekliğinden yakındı.

Kurban pazarının girişinde hayvan başına 3 TL alınacağının yazmasına rağmen görevliler tarafından kendilerinden hayvan başına 5’er TL toplandığını ileri süren Türkkan ve Belli, “Her şey yetiştiricinin üstüne biniyor. 1 çuval yem 80 TL, bir balya saman 25 TL oldu. Bu şartlarda yetiştirici olmak çok zor. Çalışırken, çabalarken batıyoruz.” dedi.

  
Bu haber 571 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR