Bugun...
Sedat Yılmaz, TARSİM’deki yenilikler hakkında bilgilendirdi
Tarih: 12-03-2018 09:18:00 + -Sedat Yılmaz, TARSİM’deki yenilikler hakkında bilgilendirdi

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) 14. Meslek Grubu üyesi Sedat Yılmaz, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında devlet tarafından sağlanan yenilikler ile ilgili bilgi verirken, sigortanın ekonomiye ve bireye olan önemli katkılarını aktardı.

“ÖDENECEK OLAN PRİMİN YARISINI DEVLET ÖDEMEKTEDİR”

Tarım sigortalarının artık olmazsa olmaz safhasına geldiğini belirten Yılmaz, “Devlet, hiçbir çiftçiyi sigortasız bırakmamak için elinden geleni yapmaktadır ve çiftçinin uğrayabileceği zararlardan devlet desteği yerine sigortadan alacakları destek oluyor. Bu şekilde felaket olduğunda ‘Nerede devlet’ yerine poliçe karşılığında hasarın direkt olarak TARSİM’den karşılanması hedeflenmektedir. Bunun için de zaten ödenecek olan primin yarısını devlet ödemektedir.” dedi.

“GEÇEN YIL İLK DEFA KURAKLIĞI BUĞDAY ÜRÜNÜNDE SİGORTA KAPSAMINA ALINDI”

Geçen yıl toplam 1.6 milyar TL’lik prim üretimi olduğunu ifade eden Sedat Yılmaz, şunları söyledi: “Çiftçinin ödediği 764 milyon TL gibi bir rakamın yanında devlet, yine 864 milyon TL civarında katkıda bulunmuştur. Yani primin büyük bir kısmını devlet karşılamaktadır. Geçen yıl ilk defa kuraklığı buğday ürününde sigorta kapsamına alındı. 2018 yılı itibarıyla yeni tahıl ürünleri de İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamına alındı.”

“DEVLET DESTEĞİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”

2018 yılındaki yeniliklere değinen Yılmaz, “Bu yıl ilk defa kadın çiftçilere ve 30 yaş altı genç çiftçilere ödeyecekleri primde %5 indirim yapılıyor. Büyükbaş, Küçükbaş ve Kümes Hayvanları Hayat Sigortaları kapsamında olan hastalık teminatına epidemik ve ihbarı mecburi hastalıkların büyük bir çoğunluğu ilave edildi. TARSİM’in başladığından itibaren 11 yıllık süreye baktığımızda, sigortalılık oranı %20’ler seviyesine ulaştı. Dünyadaki örnekleri ile karşılaştırdığımızda, Batı'da bu işi iyi yapan ülkenin 40 yılda geldiği noktaya TARSİM, 11 yılda yaklaştı diyebiliriz. Devlet desteği artarak devam ediyor. Ancak hedefimiz bu %20’ler değil, %100’lerdir.” şeklinde konuştu.

“ŞEHİRLERE GİDENLER, ASGARİ ÜCRETE MAHKUM OLUYOR”

Sedat Yılmaz, sözlerini şu şekilde: ‘Bana bir şey olmaz, nerdesin devlet.’ şeklindeki feryatlarımızın yerine küçük primlerle sigorta desteği almamız gerekmektedir. Mühim olan felaket başa gelmeden küçük primlerle teminatın alınmasıdır. Mağduriyet sayısı ne kadar azalırsa, ekonomik refah seviyesi artıyor. Prim indirimindeki hedef; kadın ve genç nüfusun köyde kalmasına teşviktir. Şehirlere gidenler, asgari ücrete mahkum oluyor. Köyde elde edecekleri ürünleri ve bakacakları hayvanları şehir özentisi nedeniyle kaybediyorlar. Devlet ‘Köyünüze gelin, destek verelim.’ diyor. Kadınların tarım sektöründe emek vermesi, gençlerin köyden göç etmesini önlemek önemli. Bakıldığında köyden göç eden gençlerin durumu huzursuz. Ziraata daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Tarım dahil her alanda kendisini güvence alan rahat uyur. Ekonominin en önemli ayağı sigortacılıktır. Sigorta, mağdur etmezken, ekonomiye de katkısı oluyor. Bir şekilde döngü oluyor.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 291 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ