Bugun...
Sedat Balcılar: “TMO’ya ürün gideceğini düşünmüyorum”
Tarih: 14-06-2018 09:32:00 + -Sedat Balcılar: “TMO’ya ürün gideceğini düşünmüyorum”

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, yaptığı açıklamada; çeltik sezonuyla ilgili değerlendirmede bulundu.
“GEÇEN YILA GÖRE 100 BİN DÖNÜM FAZLA EKİM VAR”
Çeltikte ekimlerin bittiğini ve her şeyin iyi şekilde ilerlediğinin altını çizerek sözlerine başlayan Balcılar, şunları söyledi: “Bu yıl suyla ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Haziran ayı içinde olmamıza rağmen Meriç Nehri’nin debisi hâlâ yüksek seviyede. Barajlarımız dolu durumda. Çeltik ekiminde geçen yıla göre 100 bin dönüm fazla ekim var. Çeltikte şu anda yabancı otla mücadele ediliyor ve gübreleme faaliyetleri devam ediyor.”
“İPSALA BÖLGESİNDE 220 BİN DÖNÜM EKİLİŞ YAPILDI”
 “Bu yıl bölgede ne kadar bir ekim gerçekleştirildi?” şeklindeki soruya cevap veren Sedat Balcılar, “İpsala bölgesinde 220 bin dönüm ekiliş yapıldı. Trakya bölgesinde ise 500 bin dönüm çeltik ekilişi gerçekleştirdik. Bu yıl suyun bol olması nedeniyle, geçen yıl göre belli bir artış yaşandı.” şeklinde konuştu.
“YURTDIŞINDAKİ ÇELTİK FİYATLARI ÇOK YÜKSEK SEVİYEDE”
 “TMO bu yıl buğday ve bazı ürünlerde alımlar yapıldı. Peki, çeltikte de alım yapılmasını bekliyor musunuz?” sorusuna Balcılar, şu şekilde cevap verdi: “Çeltikte, buğday ya da diğer ürünler aynı değildir. Haziran ayı sonuna kadar gümrük vergileri ‘Sıfır’ denilecek seviyede. Buna rağmen son süreçte, dışarıdan ürün gelmiyor. Çünkü dövizin artmasıyla birlikte yurtdışındaki çeltik fiyatları çok yüksek seviyede. Dünyada en ucuz çeltik fiyatları şu anda, Türkiye’dedir. Dolayısıyla çeltik ürününün dışarıdan gelmesi artık çok zayıf. TMO’ya ürün gideceğini düşünmüyorum. Tüccar tarafından ürünler alınır. Üretici olarak, TMO’dan bu yıl herhangi bir fiyat talebimiz yok.”
“FİYATLARDAN MEMNUNUZ”
Çeltikte fiyat beklentisine değinen Sedat Balcılar, şunları söyledi: “Luna cinsi çeltik tonu 2 bin 500 lira, Osmancık ve yerli cins çeltikler 2 bin 800-2 bin 900 lira, cameo cinsi çeltik ise 3 bin 500 lira seviyesinde olması bekleniyor. Harman sezonu ilk açıldığında, fiyatlar bu şekilde seyreder. Mal bollaştığında fiyatlar belli miktar düşer ama yılbaşı itibarıyla yeniden şu andaki fiyatları bulur. Üreticiler olarak fiyatlardan memnunuz.”
“ÜRETİM MALİYETLERİMİZ ARTTI”
Balcılar sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Üreticiler olarak, geçen yıla göre; üretim maliyetlerimiz %25-%30 oranında arttı. Gerek ilaç gerek kimyevi gübreler gerek mazot gerekse yer fiyatları anlamında maliyetler arttı.” 
Bu haber 570 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR