Bugun...
Sedat Balcılar: “İthal çeltiği Ankara’da görüştük”
Tarih: 22-01-2018 08:45:00 + -Sedat Balcılar: “İthal çeltiği Ankara’da görüştük”

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta içerisinde AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’yle birlikte gerçekleştirdikleri Ankara ziyareti hakkında bilgi verdi.
Bacılar, ziyaretlerde bulunduklarını ve çeltikle ilgili sorunlarını anlatma fırsatı bulduklarını söyledi.
“YENİ UYGULANACAK SİSTEMLE ÖZEL SEKTÖRÜN İTHALAT YAPMASININ ÖNÜ AÇILDI”
Son dönemde ithal edilen çeltikte gümrük vergilerinin düşürülmesi konusunda Ankara’da bir takım ziyaretlerde bulunduklarını belirten Balcılar, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin’le görüştük. Bölgenin durumunu kendilerine anlattık. Türkiye’nin ürettiği pirinç ülkemize yetmiyor. Yetmediği dönemlerde Bakanlar Kurulunun verdiği yetki çerçevesinde TMO eliyle dışarından pirinç ithal ediliyordu. Ama yeni uygulanacak sistemle birlikte TMO devre dışı bırakılıp özel sektörün önü açıldı. Özel sektörün önünün açılmasıyla Türkiye’ye ne kadar ürün girişi olduğunu bilemeyeceğiz. TMO ithal ettiğinde ne kadar ürün geldiğini ve nereden geldiğini bilebiliyorduk. Biz bakan yardımcılarımıza bu durumu anlattık. Kendileri de gerekli düzenlemenin yapılacağını ve çiftçinin yanında olduklarını bizlerle paylaştılar. Bizler kendilerine dosya hazırlayıp göndereceğiz ve yaşanan mağduriyetin önüne geçilecektir. Bakan yardımcıları amaçlarının Türkiye’deki üretimin artmasını sağlamak olduğunu bizlerle paylaştılar.” dedi.
“YETERİNCE ALAN SULAMAYA AÇILMIYOR”
Hamzadere Sulama Birliği tarafından hazırlanan projeyle birlikte 335 bin dekar alanın sulanacağını ifade eden Sedat Balcılar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Proje %70 oranında tamamlanmış ama sulamaya açılan miktar % 70 seviyelerinde değil. Proje resmiyette tamamlanmış oluyor ama Hamzadere Sulama Birliğinin sulamış olduğu alan projeye uygun şekilde büyümüyor. Devlet yatırım yapıyor ama çiftçi de hizmet bekliyor. Yeterince alan sulamaya açılmıyor.”
Bu haber 822 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ