kartal escort
Bugun...
Sedat Balcılar: “Çeltikte maliyet %30 arttı”
Tarih: 20-07-2018 23:27:00 + -Sedat Balcılar: “Çeltikte maliyet %30 arttı”

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, çeltik ürününde yapılan hazırlıklar ve girdi maliyetlerin artmasına dair değerlendirdi.

“PİYASADA İYİ BİR FİYATIN OLUŞACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Çeltik üretiminde girdi maliyetlerinin arttığını belirten Balcılar, “Girdi maliyetleri geçen yıla göre %30 oranında arttı. Bu durumunda fiyatlara yansıyacağını tahmin ediyoruz. Üreticinin ve sanayicinin elinde mal kalmadığı için fiyatlar yüksek seviyelerde seyretmektedir. Ama hasat başladığında fiyatların ne seviyede olacağını zaman içerisinde göreceğiz. Şu anda fiyat anlamında bir şey söylememiz doğru olmaz. Ama piyasada iyi bir fiyatın oluşacağını düşünüyoruz.” dedi.

“TMO MÜDAHALEDE BULUNUYOR”

“Peki, TMO fiyat açıklar mı?” şeklindeki soruya cevap veren Sedat Balcılar sözlerini şöyle sürdürdü: “Piyasada, ürün çok olursa, üreticinin mağdur olmaması için TMO müdahalede bulunuyor. Şu anda tüm sanayicinin elinde ürün yok ve yeni çıkan ürün hızlı şekilde satın alınacaktır. Dolayısıyla, TMO’nun piyasaya girip, mal almasına gerek olduğunu düşünmüyorum.”

“İYİ BİR ÜRÜN ELDE ETMEK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Çeltikte yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirmede bulunan Balcılar, sözlerini şöyle tamamladı: “Çeltikler şu anda 60-70 günlük seviyelerde. Artık son gübreleri de atıyoruz. Hava şartlarına göre, ihtiyaç olması durumunda mantar ilacı atacağız. Havalar geçmiş yıllara göre biraz serin gidiyor. Serin gitmesi de hasadın gecikmesine neden olmaktadır. Suyumuz bol ve hiçbir sıkıntımız yok. Bölgede 100 bin dönüm daha fazla ekiliş olması piyasaları olumlu yönde etkileyecektir. İyi bir ürün elde etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 168 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ