Bugun...
Sedat Aydemir: “Çok üzüldük”
Tarih: 06-12-2017 09:35:00 + -Sedat Aydemir: “Çok üzüldük”

3 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen Dünya Engelliler Günü etkinliğine ve Keşan protokolünün ilgi göstermemesine ilişkin olarak görüşlerine başvurduğumuz Keşan Engellileri Koruma Derneği Basın Sözcüsü Sedat Aydemir,Alanda bir eksiklik vardı ve bu durum gözümüze çarptı, çok üzüldük.” dedi.

“SESSİZ KALMAYI TERCİH ETTİK”

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde tüm dünyada olduğunu gibi ülkemiz ve ilçemizde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini kaydeden Aydemir, Keşan’daki etkinliklerin ise adeta bir gelenek haline gelmişçesine yıllardır bütün engelli derneklerinin yönetim ve üyeleri ile bir araya gelerek gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Her derneğin etkinliğin yapılacağı günün hava şartlarına bağlı olarak getirebileceği kadar çok üye getirerek Cumhuriyet Meydanı’nda olmaya gayret gösterdiğini söyleyen Aydemir, “Orada günün önem ve anlamına uygun olarak çelenk koyma ve saydı duruşunda bulunma etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca basın açıklaması ve demeçler veriliyor. Biz Keşan Engellileri Koruma Derneği olarak, engellilerin ağırlaşan yaşam koşullarında haklarının geriye gitmesi nedeniyle bu yıl etkinliği buruk kutladık. Bunun için de bu yıl biz basın açıklaması yapmadık. Her yıl temcit pilavı gibi aynı şeyleri söylemektense, protesto niteliğinde sesiz kalmayı tercih ettik ve basın açıklaması yapmadık. Buruk bir etkinlikti bu yılki biz meseleye böyle baktık.” dedi.

“BİZİ ÜZDÜ”

Alandan ayrıldıktan sonra Atatürk Parkı’nda düzenlenen bir forma katıldıklarını ve orada duygu, düşünce, talep, öneri ve beklentilerini bir kez daha ifade etme fırsatı bulduklarını da ifade eden Aydemir, şöyle konuştu: “Geçmiş yıllara nazaran bu yıl biraz daha engelli örgütlülüğünün geriye gittiğini gördük. Kitlesel anlamda hem kendi dernek üyelerimiz açısından hem de mülki amir konumundaki insanların Pazar günü olması belki bir handikaptı ama yine de basın açıklamalarıyla gazetelere verdikleri demeçlerin arkasında durup bize alanda canlı olarak vermemeleri bizi üzmüştür. Biz mülki amirlerimizin her geçen gün biraz daha bizden uzaklaştığını düşünmekteyiz.

“BİR BÜTÜNSELLİK YAKALAMALIYDIK”

Bu durumun engellilerin her yıl 2 kez etkinlik düzenlemesinden kaynaklanıyor olabileceğini de söyleyen Aydemir, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Ya da bizim bilemediğimiz başka nedenlerde olabilir. Ama tüm dünyaya mal olmuş bir günde mülki amirlerin yanımızda olmalarını arzu ederdik. Olmazsa en azından mülki amirliği temsilen daire amirlerinin, yardımcılarının orda olmasını arzu ederdik. Bir başka boyutu da siyasi partilerimiz. Gerek iktidar gerekse muhalefet partilerimizin her ne sebeple olursa olsun başkanlık düzeyinde olmasa bile yine partilerini temsilen birkaç kişinin gelip destek vererek mülki amirleriyle, siyasi partileriyle daha coşkulu bir şekilde orada bir bütünsellik yakalamalıydık diye düşünüyorum. Bu durum biz engellilerin gün geçtikçe dibe vurduğumuzu gösteriyor. Ama umutsuz değiliz, bu yıl böyle oldu ama gelecek yıllardan umutluyuz. Zaten mücadele etmeden hakta kazanılmıyor. Bir eksiklik var ama nerede? Bence önce engelli dernekleri önce kendilerine yönelik olarak bir eleştiri yapmalı. Daha sonra siyasi partileri ve mülki amirleri eleştirelim diye düşünüyorum. Bu yılki etkinlikte bir eksiklik vardı. Bu gözümüze çarptı ve çok üzüldük.” (MEHMET İLMAN)

 

 

 

 
Bu haber 554 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR