Bugun...
Seçimlerde seyyar sandık dönemi…
Tarih: 14-03-2018 09:26:00 + -Seçimlerde seyyar sandık dönemi…

AK Parti ve MHP’nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, seyyar sandıklar faaliyete geçirilerek engelli ya da yatağa bağlı seçmenler de artık oy kullanabilecek.
Paşayiğit Mahallesinde ikamet eden www.pasayigitliyiz.com haber sitesinin sahibi bedensel engelli Orhan Temiz de seyyar sandığın yasalaşması konusunda yazışmalarda bulunmuştu.
Kendisi gibi eşi de bedensel engelli olan Temiz, 17 Nisan 2017 tarihinde internet sitesinden yayımladığı “Engelli ve Yaşlı Vatandaşların Siyasilerden Bir İstekleri Var” başlıklı yazısında seyyar sandık konusunu dile getirmişti.
Engelliler, yürüyemez durumdaki yaşlılar ve yatalak hastaların da oy kullanabilmesi için seyyar sandığın kanunlaşması için büyük mücadele veren Orhan Temiz, sitesinde yayımladığı haberini CİMER üzerinden Cumhurbaşkanlığına, BİMER üzerinden de Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığına göndererek sesini duyurmuştu.
ANKARA’YA İSTEKTE BULUNDU
Temiz, Ankara’daki makamlara attığı maillerde şunları dile getirmişti: “Ülkemizde yapılmakta olan referandumda seçimleri ile genel ve yerel seçimlerde, bazı kamu kuruluşları, bazı belediyeler ve bazı engelli derneklerince yardımcı olmak amacıyla, engelli ve yaşlı vatandaşlar, onlara uygun dizayn edilmiş vasıtalarla evlerinden alınıp, seçim sandıklarına götürülerek oy kullanmalarını sağlamak yerine, sabit seçim sandıklarından ayrı (Sandık görevlilerinden ve tüm siyasi parti görevlilerinden oluşan) seyyar bir seçim sandığı kurulup, adresleri ve ikametgahları belirlenerek, adreslerine ve ikametgahlarına gidilip, hiç kimsenin müdahalesi olmadan, evinde, yatağında oyunu kullandırılmalarını, böylelikle bazı mağduriyetlerin önüne geçilmiş olunmasını talep etmektedir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durulmasını önemle arz ederiz.”
Orhan Temiz, AK Parti ve MHP’nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ve seyyar sandık uygulamasını da kapsayan 26 maddelik ortak kanun teklifinin dün gerçekleştirilen Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesi üzerine büyük mutluluk yaşadı.
Temiz, “Başta ben ve eşim engelli bireyler olarak, tüm engelli ve yatar hasta vatandaşlarımız için hayırlı olsun dileklerimizi sunarız.” dedi.
Bu haber 362 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR