Bugun...
Savaş sanatlarına ilgi her geçen gün artıyor
Tarih: 12-05-2018 09:16:00 + -Savaş sanatlarına ilgi her geçen gün artıyor

Muay Thai, Kick Boks Antrenörü Murat Ali Güneysu, savaş sanatları sporuna ilginin her geçen arttığını söyledi.

Güneysu, savaş sanatları sporunun bir felsefesi olduğunu ve ruhsal açıdan kişilerin dinlenmesini sağladığına dikkat çekti.

Milli takım antrenörlüğü yaptığını belirten Murat Ali Güneysu, “Keşan’da bu sporu öğrenmek isteyenleri yetiştiriyoruz. Keşan günden güne büyüyor. Keşan’da sosyal aktivite anlamında bu sporlar önemli bir seçenektir. Bu sporları öğrenmek isteyenlere fırsat var. Bunu ön plana çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Keşan’da yüzlerce kişiyi eğittiğini ifade eden Güneysu, şunları söyledi: “Farklı farklı kesimlerden, iş dünyasından bu spora ilgi gösteren çok kişi var. Bu spora başlayan insanlar bunu içselleştiriyorlar. Bu işin felsefesini ve ruhunu biliyorlar. Savaş Sanatları Eğitimini alan bir insan öncelikle kendinde olan yeteneklerin farkına varıyor. Kişilerin kendilerine olan özgüvenini artıyor. Fiziksel ve ruhsal anlamda gelişmelerine katkı sağlıyor. Bu sporu öncelikle tüm bayanların ve gençlerin yapması gerekiyor. Başta uyuşturucu olmak üzere birçok toplumsal sorunumuz var. Bu sorunların spor ve sanatla aşılabileceğini düşünüyorum. Savaş Sanatları’na salt bir spor olarak bakmak da doğru değil. Bu spor sadece tekme, yumruk atmak değil. Bu sporun içsel bir gelişim süreci var. Bu sporun kendi felsefesi vardır.”

Savaş sanatları felsefesinin tasavvuf gibi olduğunu dile getiren Murat Ali Güneysu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sporla kişiler ruhsal farkındalığa erişiyorlar. İnsanlar genelde ruh sağlığına pek zaman ayırmazlar. Savaş sanatlarında, var olan 5 duyunun dışında 6. his üzerinde de çalışmalar yapılır. Bu sporun şu özelliği de var; bunu her yerde yapabilirsin. Benim de bireysel eğitim verdiğim bir iş yerim var. Bu spora son zamanlarda her kesimden ciddi bir ilgi var. Bu sporun kişisel gelişimi büyük oranda arttırdığına inandığımız için bunları söylemek istiyoruz.”

Savaş sanatları sporuyla ilgilenen Banu Saygı ise konuyla ilgili olarak şöyle dedi: “Ben savaş sanatlarına neden yönlendim; bedensel yorgunluk uyuyarak çok rahat giderilebilir. Ruhsal yorgunluk en güzel meditasyonla gider. Ben, savaş sanatlarında bunu buldum. Tüm kadınların bence kendini savunuyor olması gerekir. Neyle karşılaşacağımız hiç belli değil. Bu spora başladıktan sonra kendime daha çok güveniyorum, bu yüzden savaş sanatlarını seçtim. Çok mutluyum, çok iyi gidiyor. Bu sporu bir hayat felsefesi olar görüyoruz.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 865 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR