Bugun...
SARDOS, yürüyüş sezonuna tatlı başlangıç yaptı
Tarih: 10-10-2018 00:28:00 + -SARDOS, yürüyüş sezonuna tatlı başlangıç yaptı

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu Mecidiye bölgesinde yaptığı etkinlikle 2018-2019 doğa yürüyüşü sezonunu açtı.
Tatlı yiyelim, sezonu tatlı geçirelim anlamında tatlı ikramı ile Mecidiye köyünden rotaya giren doğa severler; gölet, Kartalkaya hattını takip ederek Gökçetepe gözetleme kulesine çıktı.
Burada muhteşem Saros körfezi manzaralı öğle yemeği yiyen yürüyüşçülere, bölgenin doğal yapısını tehdit eden ve kanayan yarası olan oluşumlar ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Yürüyüş, sırt hatlarını takip ederek öğleden sonra başladığı nokta olan Mecidiye köyünde son buldu.
EKER: “TAŞIMIZA, TOPRAĞIMIZA, VATANIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ”
SARDOS adına açıklama yapan etkinlik sorumlusu Faruk Eker, “Yazdan kalma harika bir havada yediden yetmişe yaş aralığında geniş bir kitle ile yeni yürüyüş sezonumuzu açtık. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da sezon açılış parkurumuzu Mecidiye, Kartalkaya olarak seçtik. Bu parkuru seçmemizin ana sebebi bölgemizin doğal yapısını tehdit eden taşocağı, orman kesimi ve yeni ortaya çıkan ve en büyük tehditlerden birisi olan FSRU Limanı projesinin yapılacağı Saros Körfezini aynı anda görüyor olmamızdır. Gökçetepe gözetleme kulesine çıktığımızda çıplak gözle İbrice Balıkçı Barınağı ve Çeltik bölgesindeki taş ocaklarını, Mecidiye Göleti ve Sazlıdere sırtlarındaki orman katliamını ve kurulacak FSRU Limanı ile kirletilecek nadide Saros körfezimizi görerek çevresel tehditler hakkında katılımcıları bilgilendirme fırsatını yakaladık. Aynı zamanda bu bölgemiz görsel yönden zengin muhteşem bir ekoturizm bölgesi. Yürüyüşe çıktıktan sonra sabah güneşinin yansıması ile rengarenk yakamoz yapan çamların arasındaki Mecidiye Göleti selamlıyor sizi. Sonrasında Kartalkaya vadisi, sonbaharın tüm renklerini yansıtan çınar ağaçları, kayalıklar, çiçekler, böğürtlenler katılımcıları adeta sarhoş ediyor. Gözetleme kulesine çıktığınızda bir bakıyorsunuz, Korudağ’ın yeşilinden, Saros’un mavisine yelken açmış poyraz, adeta kızıllaşmış tenlerimize masaj yapıyor.. İşte böyle bir parkur Mecidiye, Kartalkaya. Bu güzellikleri korumak ve kollamak çevreye duyarlı her vatandaşın ortak hedefi olması gerektiğini düşünüyorum. Burası bizim yaşam alanımız, bugün biz varsak yarın buralarda çocuklarımız, torunlarımız olacak. Eğer torunlarımız ileride bugünkü fotoğraflara bakıp; ‘Dede neden sahip çıkmadınız bu değerlere?’ diye sormasını istemiyorsanız, Sarosumuza, Korudağımıza, taşımıza, toprağımıza, Vatanımıza sahip çıkmalıyız. Başka Türkiye yok.”
Bu haber 325 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR